Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
Parlament Europejski. Fot. EC - Audiovisual Service / Etienne Ansotte
Parlament Europejski. Fot. EC - Audiovisual Service / Etienne Ansotte
Opozycja liże rany i zaklina rzeczywistość, Zjednoczona Prawica idzie po drugą kadencję – tak komentatorzy podsumowują wyniki niedzielnych wyborów do Parlamentu Europejskiego. Zjednoczona Prawica pokonała zjednoczoną opozycję, czyli Koalicję Europejską z siedmioprocentową przewagą.

Teraz jednakże bardzo dobry wynik Zjednoczonej Prawicy stawia przed premierem Mateuszem Morawieckim problem rekonstrukcji rządu. Mandaty zdobyło bowiem kilku ministrów i wiceministrów. O ile można nikogo nie powoływać na miejsce wicepremier Beaty Szydło, przewodniczącej Komitetu Społecznego Rady Ministrów czy Beaty Kempy, minister do spraw uchodźców i pomocy humanitarnej, to już na miejsce pozostałych ministrów, którzy zdobyli mandaty – trzeba znaleźć następców. Do Brukseli wybierają się: Joachim Brudziński, minister spraw wewnętrznych i administracji, Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej (oboje zdobyli mandaty w okręgu zachodniopomorsko-lubuskim) oraz minister edukacji narodowej Anna Zalewska. Z rządu ubędą też wiceministrowie: Andżelika Możdżanowska, Patryk Jaki i Grzegorz Tobiszowski oraz rzeczniczka Joanna Kopcińska.

Premier ma teraz dwa tygodnie na rekonstrukcję swojego gabinetu, ale - jak powiedział szef jego kancelarii Michał Dworczyk - raczej nie będzie zwlekał tak długo. Zmian można się, jego zdaniem, spodziewać w najbliższych dniach.
Do rozmowy zaprasza Janusz Wilczyński.
Goście:
  • dr hab. Piotr Chrobak - politolog, Instytut Politologii i Europeistyki Uniwersytetu Szczecińskiego;
  • prof. Maciej Drzonek - politolog, Instytut Politologii i Europeistyki Uniwersytetu Szczecińskiego, autor "Wykładnika profesora Drzonka" w Radiu Szczecin;
  • Sebastian Drobczyński - ekspert ds. marketingu politycznego;
  • Mirosław Oczkoś - specjalista ds. wizerunku politycznego, wykładowca SGH w Warszawie.

 

Zobacz także

2020-06-17, godz. 21:39 Czy wrócą bilety za złotówkę? Dziś po przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa z lotniska w Goleniowie wystartował pierwszy samolot do norweskiego Stavanger. Inne loty powrócą od 1… » więcej 2020-06-17, godz. 21:35 Spotkanie Trump-Duda 24 czerwca Andrzej Duda spotka się w USA z Donaldem Trumpem. Prezydenci mają rozmawiać m.in. o relokacji amerykańskich żołnierzy z Niemiec do Polski, blokowania… » więcej 2020-06-16, godz. 19:21 Co dalej z Ratownictwem Medycznym na PUM? Od przyszłego roku w Pomorskim Uniwersytecie Medycznym nie będzie Ratownictwa Medycznego. Władze uczelni tłumaczą, że na ten kierunek studiów brakuje pieniędzy… » więcej 2020-06-16, godz. 19:16 Reparacje wojenne ze strony Niemiec? Stworzenie dwóch nowych funduszy dla polskich ofiar wojny i okupacji zaproponował szef niemiecko-polskiego zespołu w Bundestagu. Manuel Sarrazin chce również… » więcej 2020-06-15, godz. 20:15 Kampania wyborcza na finiszu Kampania wyborcza nabiera rumieńców, a ośrodki badawcze prezentują kolejne sondaże. Kandydaci spotykają się z mieszkańcami w całej Polsce, prezentują… » więcej 2020-06-15, godz. 20:17 Otwarte granice Polska zniosła obowiązek kwarantanny dla osób wjeżdżających do naszego kraju oraz kontrole na wewnętrznych granicach Unii Europejskiej. Takie same zasady… » więcej 2020-06-10, godz. 21:29 Muzeum Narodowe straci dwa obrazy Muzeum Narodowe straci obraz Augusta Ludwiga Mosta "Handlarze ryb" oraz "Szczecin. Widok portu od strony Duńczycy i panorama miasta", pędzla czynnego na przełomie… » więcej 2020-06-10, godz. 21:26 Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa W czwartek Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystus, czyli Boże Ciało. W związku z pandemią koronawirusa większość biskupów zaleca w swoich… » więcej 2020-06-09, godz. 21:43 W poszukiwaniu rodzinnych archiwów Jak daleko jesteśmy w stanie sięgnąć pamięcią jeśli chodzi o historię naszej rodziny i naszego rodu? Dwa pokolenia wstecz, pięć? Dziesięć? Wyjątkowo… » więcej 2020-06-09, godz. 21:41 Akcja Centrum Krwiodawstwa i Radia Szczecin #PROMUJKREW ARh-, ABRh- oraz ORh+ - tych grup krwi brakuje teraz najbardziej w szczecińskim Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Stąd wspólna akcja Centrum i Radia Szczecin… » więcej
34567