Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
„Ale chroń mnie Panie od pogardy. Od nienawiści strzeż mnie Boże”. Cytat z wiersza „Modlitwa o wschodzie słońca” Nataniela Tannenbauma dla całego pokolenia Polaków słuchających piosenek Jacka Kaczmarskiego był drogowskazem i przykazaniem. Dziś nikt nie czyta Tannenbauma i rzadko kto słucha Kaczmarskiego, a to czytanie i słuchanie przydałoby się nam, Polakom, w tej chwili najbardziej. Bo jak się wydaje, to właśnie pogarda dla wielu stała się emocją kierującą ich słowami i działaniami. W poruszającym wpisie na jednym z portali społecznościowych zwróciła na to uwagę Magdalena Filis, pełniąca obowiązki przewodniczącej Komitetu Obrony Demokracji.

"Żadna realna zmiana nie nastąpi bez uszanowania godności człowieka, nawet tego, albo szczególnie tego, który sobie gorzej radzi w życiu i nie poszedł na studia. Nie będzie żadnej rewolucji, będzie ewolucja. I od nas zależy, czy po drodze zostaniemy sami na samotnej wyspie ze swoimi hasłami o demokracji, czy urządzimy tą wyspę tak, żeby ludzie, których nie rozumiemy, też mieli na nie swoje miejsce" - podsumowała swój apel liderka KOD.

Ale przecież pogarda dla myślących i żyjących inaczej nie jest odkryciem ostatnich dni, tygodni czy lat. W eseju sprzed dwóch lat „Dialog w czasach pogardy” w czasopiśmie „Dialog' Ewa Chomicka, polonistka i antropolog przywołuje przykład izraelskiego filozofa Avishai Margalita, który stworzył pojęcie „przyzwoitego społeczeństwa”. „Znakiem owej przyzwoitości jest eliminacja upokarzania, pogardy – zarówno ze strony władz, jak i we wzajemnym odnoszeniu się do siebie przez ludzi” - pisze Chomicka.

Być może jako społeczeństwo znaleźliśmy się w tym momencie historii, w którym warto, trzeba i należy zacząć ze sobą rozmawiać - o co apelowała też Magdalena Filiks.
Do rozmowy zaprasza Konrad Wojtyła.
Goście:
  • Magdalena Filiks - p.o. przewodniczącej Komitetu Obrony Demokracji
  • dr hab. Arkadiusz Jabłoński - Katedra Filozofii Społecznej, Katolicki Uniwersytet Lubelski
  • dr hab. Sławomir Sowiński - politolog, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
  • Jan Śpiewak - socjolog, aktywista miejski
 

Zobacz także

2024-03-28, godz. 14:28 Dla kogo ważne są Święta Wielkanocne? Dla 32% Polaków Święta Wielkanocne to święta rodzinne połączone z kultywowaniem tradycji. Tylko 19% współobywateli postrzega Wielkanoc jako święto religijne… » więcej 2024-03-28, godz. 14:24 Spotkanie premierów Premier Ukrainy spotkał się dziś w Warszawie z premierem polskiego rządu. Rozmowy dotyczyły między innymi wwozu do naszego kraju artykułów rolno-spożywczych… » więcej 2024-03-27, godz. 14:11 Jubileusz szczecińskich historyków Instytut Historyczny w Uniwersytecie Szczecińskim obchodzi jubileusz. Planowany jest zjazd absolwentów, powstaje publikacja poświęcona Instytutowi - jego pracownikom… » więcej 2024-03-27, godz. 14:10 Jak obchodzimy Święta Wielkanocne? Nadchodzą Święta Wielkanocne. To czas radości i odrodzenia. Obchodzimy je w różny sposób - przeżywamy i utożsamiamy się z nimi lub obchodzimy bezrefleksyjnie… » więcej 2024-03-26, godz. 14:55 Jak zagłosować? Wybory samorządowe już 7 kwietnia. Czas na ostatnie, obywatelskie przygotowania, czyli "Poradnik wyborczy w pigułce". » więcej 2024-03-26, godz. 13:10 Międzynarodowy Dzień Teatru Jubileusze 60-lecia, 50-lecia 45-lecia i 40-lecia pracy twórczej obchodzili wczoraj szczecińscy aktorzy. Jak co roku ludzie teatru spotkali się z okazji Międzynarodowego… » więcej 2024-03-25, godz. 14:12 Jednorazowe e-papierosy nie dla młodzieży Wyglądem i smakiem przypominają słodycze, ale trują i uzależniają najmłodszych. Już w kwietniu Ministerstwo Zdrowia zapowiada wprowadzenie zakazu sprzedaży… » więcej 2024-03-25, godz. 14:11 Współczesny terroryzm Do krwawego zamachu pod Moskwą przyznało się Państwo Islamskie. Tymczasem Francja wprowadziła najwyższy stopień zagrożenia terrorystycznego. Jakie niebezpieczeństwo… » więcej 2024-03-21, godz. 15:34 Co z morską energetyką wiatrową „Morska energetyka wiatrowej to strategiczny kierunek transformacji energetycznej wzmacniający bezpieczeństwo energetyczne oraz stanowiący impuls do rozwoju… » więcej 2024-03-21, godz. 15:32 Gdzie się schronić? W Polsce mamy schrony, które są w stanie pomieścić ponad 300 tys. osób. Gdzie ich szukać? Kiedy wejdzie w życie nowa ustawa o obronie cywilnej, która ułatwi… » więcej
12345