Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
Wkroczenie Armii Czerwonej do Polski było wypełnieniem warunków traktatu Ribbentrop - Mołotow, który zakładał podział Polski i Europy pomiędzy III Rzeszę a ZSRR. Fot. arch.
Wkroczenie Armii Czerwonej do Polski było wypełnieniem warunków traktatu Ribbentrop - Mołotow, który zakładał podział Polski i Europy pomiędzy III Rzeszę a ZSRR. Fot. arch.
80 lat temu, 23 sierpnia 1939 roku, minister spraw zagranicznych III Rzeszy Joachim von Ribbentrop oraz ludowy komisarz spraw zagranicznych ZSRR Wiaczesław Mołotow podpisali w Moskwie, w obecności Stalina, sowiecko-niemiecki pakt o nieagresji wraz z tajnym protokołem dodatkowym. Jego konsekwencją był IV rozbiór Polski.

Dokument zakładał między innymi podział Polski pomiędzy Rosję i III Rzeszę, granica miała przebiegać wzdłuż Narwi, Wisły i Sanu. Po napadzie Niemiec na Polskę 1 września 39 roku, a potem po agresji Sowietów na nasz kraj 17 września, pakt stał się rzeczywistością.

30 lat temu sowiecki parlament potępił tzw. "diabelski paktu", obecnie władze Rosji pracują nad rehabilitacją traktatu między Stalinem a Hitlerem.

Jednocześnie ambasador Rosji w Warszawie Siergiej Andriejew mówi: "wznowienie dialogu w kwestiach historycznych nie jest możliwe, dopóki w Polsce zaprzecza się wyzwoleniu jej przez Armię Czerwoną podczas II wojny światowej".

Czy porozumienie historyczne pomiędzy Polską a Rosją jest w ogóle możliwe? Jaki cel ma nasz wschodni sąsiad wygłaszając takie słowa?
Zaprasza Konrad Wojtyła
Goście:
  • prof. Wojciech Materski - historyk, politolog, b. dyrektor Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk
  • Łukasz Jasina - historyk, prawnik, analityk w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych
  • dr Przemysław Benken – Oddziałowe Biuro Badań Historycznych IPN w Szczecinie


 

Zobacz także

2024-04-17, godz. 16:11 Jaka jest kondycja zachodniopomorskich NGO-osów? 2 złote i 55 groszy w przeliczeniu na 1 mieszkańca wydaje Szczecin na organizacje pozarządowe. To najmniej w Polsce. A jak to wygląda w województwie? » więcej 2024-04-17, godz. 16:11 Jaka przyszłość kina Pionier? Ikona Szczecina, Kino Pionier 1907 będzie prowadzone przez Stowarzyszenie Kin Studyjnych, z siedzibą w Warszawie. Dlaczego otrzymali kino bez przetargu? Czy… » więcej 2024-04-16, godz. 16:23 "Inwentarz Bogusława X" już dostępny Zamek Książąt Pomorskich dziś wydał "Inwentarz Bogusława X". Czy księga własności książęcej coś nam mówi o władcy sprzed wieków. Czy jego zamiłowanie… » więcej 2024-04-16, godz. 16:20 Uniwersytecka giełda pracy Akademickie Biuro Karier Uniwersytetu Szczecińskiego zorganizowało po raz kolejny giełdę pracy. Kto korzysta z takich spotkań, przyszli pracownicy czy pr… » więcej 2024-04-16, godz. 16:16 Program "Szczecin-UP" rozwija się Dla wielu młodych ludzi początek kariery na własnych warunkach. Tworzą start-upy, nie chcą oni modelu kariery zawodowej swoich rodziców, ale ścieżki radość… » więcej 2024-04-15, godz. 17:32 Zanieczyszczenie światłem Do zanieczyszczenia powietrza czy wody zdążyliśmy się niestety przyzwyczaić, ale problemem Polski i wielu miejsc na świecie jest także zanieczyszczenie… » więcej 2024-04-15, godz. 17:29 25 lat gryfickiego Centrum Ciężkich Oparzeń Już 25 lat w Gryficach działa Zachodniopomorskie Centrum Ciężkich Oparzeń i Chirurgii Plastycznej. Jak przez ten czas zmieniła się opieka nad poparzonymi… » więcej 2024-04-15, godz. 17:26 Globalne konflikty Po ataku Iranu na Izrael świat z niepokojem patrzy na Bliski Wschód. Tymczasem tuż za naszą granicą Ukraińcy z coraz większą trudnością odpierają ataki… » więcej 2024-04-11, godz. 17:17 Dzieci ze spektrum autyzmu Chcieli poprawy jakości życia swoich pociech, więc założyli Koło Pomocy Dzieciom z ADHD i Zespołem Aspergera przy Zachodniopomorskim Towarzystwie Przyjaciół… » więcej 2024-04-11, godz. 17:16 Babciowe coraz bliżej Rząd przyjął projekt ustawy "Aktywny rodzic". W ramach programu , rodzice, którzy zdecydują się na powrót do pracy po urodzeniu dziecka, będą uprawnieni… » więcej
12345