Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Połowa Polaków w piwnicach, garażach i na strychach trzyma stare, nieużywane elektrośmieci – wynika z badania GfK Polonia. Najczęściej telefony komórkowe, czajniki elektryczne, telewizory, żelazka. Mamy w domach zachomikowane 6,5 miliona sztuk małych sprzętów gospodarstwa domowego i cztery miliony telefonów. Nowe sprzęty i urządzenia kupujemy wtedy, gdy stare się zepsuje i nie da się go naprawić, lub też jego naprawa jest nieopłacalna. Tak postępuje 40 procent ankietowanych. Tylko 20 procent z nas kupuje nowe rzeczy, bo są lepsze i ładniejsze niż stare. Co piąty Polak pozbywa się starych urządzeń nielegalnie, wywożąc je na przykład do lasu.

Konsumenci od lat narzekają na nienaprawialne urządzenia elektryczne i elektroniczne. Kończy się okres gwarancyjny, urządzenie działa coraz gorzej, w końcu przestaje. Ich producenci są nawet oskarżani o celowe „postarzanie” produktów, by miały określony, niezbyt długi czas używalności. A to generuje miliony nowych elektrośmieci.

Teraz na odsiecz konsumentom ruszyła Unia Europejska. Przyjęła rozporządzenie, dzięki któremu wszystkie nowe urządzenia, produkowane od 2021 roku będą musiały spełniać minimalne wymagania, dotyczące możliwości ich naprawy i późniejszego recyklingu. Bo ze starych urządzeń można odzyskać cenne materiały, jak złoto, srebro, aluminium.
Do rozmowy zaprasza Konrad Wojtyła.
Goście:
  • dr inż. Piotr Cierzniewski - Wydział Elektryczny Zachodniopomorskiego Uniwersytetu technologicznego w Szczecinie
  • Piotr Barczak - koordynator polityk odpadowych w Europejskim Biurze Ochrony Środowiska w Brukseli, współzałożyciel Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste oraz Instytutu Gospodarki o Obiegu Zamkniętym
  • Radosław Maj - kierownik projektów w Związku Pracodawców AGD, APPLiA PL
 

Zobacz także

2024-02-29, godz. 14:07 Będzie 35-godzinny tydzień pracy? Wkrótce do Sejmu wpłynie projekt ustawy wprowadzający 35-godzinny tydzień pracy. Czy to, co robimy obecnie w 40 godzin, możemy bez problemu zrobić w krótszym… » więcej 2024-02-29, godz. 14:07 Przyszłość Prawa i Sprawiedliwości Bez uderzenia się w pierś i wyciągnięcia wniosków, PiS przestanie istnieć - tak uważa poseł tej partii Krzysztof Ardanowski. Czy to słuszna konstatacja… » więcej 2024-02-29, godz. 14:07 Debata nt. aborcji Zmiana restrykcyjnego prawa aborcyjnego to jeden z głównych tematów publicznej, ale także politycznej debaty w naszym kraju. Jak powinny się zmienić przepisy… » więcej 2024-02-28, godz. 16:57 Premiera książki „Cmentarze na przedmieściach Lwowa” Ukazała się właśnie niezwykła książka „Cmentarze na przedmieściach Lwowa”. Stanowi ona cenny wkład w wiedzę na temat polskiego dziedzictwa na dawnych… » więcej 2024-02-28, godz. 16:56 Trwa liczenie bezdomnych Dokładnych danych nie ma, ale według szacunków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej w kryzysie bezdomności jest w Polsce ok. 30 tys. osób. Po przerwie… » więcej 2024-02-28, godz. 16:56 Miliardy z KPO coraz bliżej Polska jest coraz bliżej otrzymania pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy, ale jednocześnie coraz dalej od zrealizowania wszystkich inwestycji w terminie. Wyzwaniem… » więcej 2024-02-27, godz. 14:19 Rola konsultacji społecznych Konsultacje społeczne - moda czy prawdziwa dialog władz z mieszkańcami? » więcej 2024-02-27, godz. 14:18 Światowy Dzień NGO Dziś światowy dzień organizacji pozarządowych. Czy trzeci sektor ma siłę przebicia? » więcej 2024-02-27, godz. 14:09 Kulisy odejścia arcybiskupa Andrzeja Dzięgi Odejście arcybiskupa Andrzeja Dzięgi z urzędu metropolity szczecińsko-kamieńskiego ma związek z dochodzeniem Watykanu, a nie jak twierdzi arcybiskup z jego… » więcej 2024-02-26, godz. 13:43 Akademia Młodego Prawnika Budowanie wrażliwości społecznej i świadomości prawnej to cele Akademii Młodego Prawnika Uniwersytetu Szczecińskiego, do której właśnie trwa nabór… » więcej
34567