Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Fot. twitter.
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Fot. twitter.
"Jeśli nastąpi atak na Polskę czy kraje bałtyckie, odpowie cały Sojusz" – tak mówił w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. To stwierdzenie nawiązuje do wcześniejszej wypowiedzi Prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana, który zagroził, że Turcja sprzeciwi się natowskiemu planowi obrony dla państw bałtyckich, jeśli sojusznicy z NATO nie uznają "za terrorystów" ugrupowań, z którymi walczą tureckie wojska.

To nie jedyny punkt zapalny w relacjach między członkami Paktu Północnoatlantyckiego. Niedawno prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział w jednym z wywiadów, że NATO znajduje się w stanie „śmierci mózgowej", a on sam ma wątpliwości, czy art. 5 jest nadal aktualny. Z kolei w Stanach Zjednoczonych tempa nabiera procedura impeachmentu Donalda Trumpa.

W Londynie - w 70. rocznicę powołania do życia Sojuszu Północnoatlantyckiego, trwa spotkanie przywódców 29 krajów NATO. Polskę reprezentuje prezydent Andrzej Duda wraz z ministrami obrony i spraw zagranicznych.
Do rozmowy zaprasza Janusz Wilczyński.
Goście:
  • Artur Wróblewski - amerykanista z Uczelni Łazarskiego w Warszawie
  • dr Wojciech Lorenz - analityk Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych
  • kmdr Artur Bilski - komandor rezerwy i analityk ds. wojskowych, think-tank Nobilis Media
  • Andrzej Kohut - amerykanista, ekspert Klubu Jagiellońskiego
 

Zobacz także

2020-04-20, godz. 22:57 Rolnicy, przetwórcy i handlowcy przechodzą do internetu Lokalne ryneczki, bazarki i miejsca, w których można było się zaopatrzyć w świeże owoce i warzywa są zamknięte. Rolnicy mają też problem ze sprzedażą… » więcej 2020-04-16, godz. 22:17 Memy i humor w walce z koronawirusem Chuck Norris, który miał kontakt z koronawirusem, po czym koronawirus musiał poddać się kwarantannie, czy obywatel który – dla zachowania pozorów codzienności… » więcej 2020-04-16, godz. 22:15 Branża morska vs. koronawirus Epidemia koronawirusa wpływa na wiele sfer światowej gospodarki, a szkody, jakie pandemia spowoduje na razie trudno oszacować. Spadki dochodów wielu firm… » więcej 2020-04-16, godz. 22:13 Zmiany w obostrzeniach w czasie kwarantanny Premier Mateusz Morawiecki zapowiada, że w optymistycznym wariancie możliwe jest stopniowe łagodzenie obostrzeń związanych z walką z koronawirusem. Premier… » więcej 2020-04-15, godz. 23:00 Polacy wciąż marnują żywność W Polsce marnujemy 9 milionów ton żywności rocznie. Niedawno w życie weszła ustawa, która ma powstrzymać ten niepokojący trend. Sklepy o powierzchni powyżej… » więcej 2020-04-15, godz. 22:50 Koronawirus a dyscyplina społeczna Co najmniej do 19 kwietnia potrwa zakaz wstępu do lasów, parków, na promenady, bulwary czy plaże. Od czwartku wszyscy będą mieli obowiązek poruszać się… » więcej 2020-04-14, godz. 19:27 Polska misja medyczna we Włoszech Do kraju powróciła grupa 15 polskich lekarzy, którzy pracowali we włoskiej Lombardii. Pomagali tam miejscowym medykom w walce z epidemią koronawirusa. Lekarze… » więcej 2020-04-14, godz. 19:41 Susza już widoczna na polach Tej wiosny deszczu mamy jak na lekarstwo. Podobnie było zimą – śnieg w większej ilości spadł w rejonach podgórskich, mieszkańcy Polski północnej, zwłaszcza… » więcej 2020-04-09, godz. 22:30 10.rocznica katastrofy smoleńskiej [DYSKUSJA] 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu TU-154, wiozącego polską delegację na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej zginęło 96 osób, w tym Prezydent… » więcej 2020-04-08, godz. 20:01 Święta bez bliskich To będzie zdecydowanie inna Wielkanoc niż ta, którą dotąd znaliśmy. Bez święcenia pokarmów, tradycyjnej liturgii i rodzinnych spotkań. Z rekomendacji… » więcej
34567