Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
Olga Tokarczuk odebrała literacką Nagrodę Nobla za 2018 rok. Fot. www.youtube.com/2019 Nobel Prize Award Ceremony
Olga Tokarczuk odebrała literacką Nagrodę Nobla za 2018 rok. Fot. www.youtube.com/2019 Nobel Prize Award Ceremony
"Za wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją prezentuje przekraczanie granic jako formę życia" – napisała Akademia Szwedzka w uzasadnieniu literackiej Nagrody Nobla dla Olgi Tokarczuk. Po południu odebrała z rąk króla Szwecji Karola XVI Gustawa złoty medal i dyplom.
Nagroda Nobla to także gratyfikacja w wysokości 9 milionów koron szwedzkich, czyli ponad 850 tysięcy euro. Olga Tokarczuk jest znana między innymi z takich książek, jak: "Prawiek i inne czasy", "Bieguni", "Księgi Jakubowe". Należy do grona najczęściej tłumaczonych polskich pisarzy, jej twórczość została przełożona na blisko 40 języków. Ceniona przez czytelników i krytyków literackich, jest laureatką prestiżowych wyróżnień, w tym międzynarodowej The Man Booker International Prize za powieść "'Bieguni". Dwukrotnie została wyróżniona Nagrodą Literacką "Nike" za "Biegunów" i "Księgi Jakubowe", a pięciokrotnie otrzymała Nike Czytelników.
Zaprasza Konrad Wojtyła.
Goście:
  • prof. dr hab. Tomasz Bocheński - kierownik Instytutu Literatury Polskiej XX i XXI wieku, Uniwersytetu Łódzkiego
  • prof. dr hab. Andrzej Skrendo - dyrektor Instytutu Literatury i Nowych Mediów - Uniwersytet Szczeciński
  • Krzysztof Lichtblau - Dział Promocji Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie.
  • Małgorzata Narożna - ze szczecińskiej księgarni FiKa



 

Zobacz także

2024-04-15, godz. 17:29 25 lat gryfickiego Centrum Ciężkich Oparzeń Już 25 lat w Gryficach działa Zachodniopomorskie Centrum Ciężkich Oparzeń i Chirurgii Plastycznej. Jak przez ten czas zmieniła się opieka nad poparzonymi… » więcej 2024-04-15, godz. 17:26 Globalne konflikty Po ataku Iranu na Izrael świat z niepokojem patrzy na Bliski Wschód. Tymczasem tuż za naszą granicą Ukraińcy z coraz większą trudnością odpierają ataki… » więcej 2024-04-11, godz. 17:17 Dzieci ze spektrum autyzmu Chcieli poprawy jakości życia swoich pociech, więc założyli Koło Pomocy Dzieciom z ADHD i Zespołem Aspergera przy Zachodniopomorskim Towarzystwie Przyjaciół… » więcej 2024-04-11, godz. 17:16 Babciowe coraz bliżej Rząd przyjął projekt ustawy "Aktywny rodzic". W ramach programu , rodzice, którzy zdecydują się na powrót do pracy po urodzeniu dziecka, będą uprawnieni… » więcej 2024-04-11, godz. 17:15 PE przegłosował pakt migracyjny Parlament Europejski zatwierdził w głosowaniu pakt migracyjny. Teraz nowe prawo musi zaakceptować Rada Unii, w której reprezentowane są kraje członkowskie… » więcej 2024-04-10, godz. 15:37 Rocznica katastrofy w Smoleńsku Jest zaledwie kilka wydarzeń w naszej powojennej historii, które tak połączyły Polaków jak tragedia na lotnisku Siewiernyj, w mglisty, kwietniowy poranek… » więcej 2024-04-10, godz. 15:35 Rusza Program Wsparcia Psychologicznego Program Wsparcia Psychologicznego jest jednym ze sztandarowych miejskich projektów. Chodzi o pomoc młodzieży, ale i ich nauczycieli i rodziców. W realizacji… » więcej 2024-04-09, godz. 16:42 Kobiety Pogranicza, przyszłość z przeszłości. Pogranicze jako kontekst funkcjonowania jednostek i grup, a zwłaszcza problemy tożsamościowe mieszkańców pogranicza, wzbudzają coraz większe zainteresowanie… » więcej 2024-04-09, godz. 16:40 Dostępnością dla osób z szczególnymi potrzebami. Znajomość ustawy o dostępności to nowy temat dla NGO’sów. Ustawa określa środki służące zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami… » więcej 2024-04-09, godz. 16:38 Zabytki Szczecina chluba czy zbędny balast? W Szczecinie jest około 3,5 tysiąca obiektów ujętych w gminnej ewidencji zabytków oraz indywidualnie wpisanych do rejestru zabytków. Najwięcej jest tych… » więcej
12345