Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
75 lat temu polska administracja przejęła Szczecin. Zanim to nastąpiło, o przynależność miasta toczyła się polityczna walka. Krokiem milowym, w warunkach ograniczonej autonomii, było przejęcie władzy przez prezydenta Piotra Zarembę. Co ciekawe, dopiero teraz uhonorowano go tablicą pamiątkową na gmachu urzędu. Jaką rolę odegrał w historii miasta? W oparciu o co Szczecin powinien budować swoją tożsamość, a może już ją ma?
Niby duże polskie miasto, jednak nie największe. Z barwną historią – grodu słowiańskich Piastów i książąt z rodu Gryfitów, później miasta pod panowaniem Szwecji, Prus, krótko – Rosji, potem - Francji, a następnie - Niemiec. Po wojnie Szczecin przypadł Polsce, i wtedy to rozpoczęliśmy tworzenie naszej własnej historii i poszukiwanie własnej tożsamości. Nie zostaliśmy „nowym Wilnem” ani „nowym Lwowem”, choć do Szczecina przetransponowano nazwę lwowskiej drużyny piłki nożnej Pogoń. Lwowska inteligencja, jak ktoś napisał – "wyciekała po drodze, na stacjach pośrednich". Przez pewien czas po wojnie byliśmy "Dzikim Zachodem", później "Paryżem północy" albo "małym Berlinem". Kim jesteśmy – jako miasto i jego mieszkańcy? Czy już jesteśmy "kimś", czy nadal poszukujemy tego - na czym i na kim budować naszą tożsamość?

Zaprasza Konrad Wojtyła.
Goście:
  • prof. Krzysztof Kowalczyk - historyk i politolog dyrektor Archiwum Państwowego w Szczecinie
  • dr Wojciech Lizak - historyk, twórca Muzeum Dziedzictwa Kulturowego w Szczecinie
  • dr Tomasz Ślepowroński - Instytut Historii Uniwersytet Szczeciński
  • Michał Dębowski - historyk sztuki, Miejski Konserwator Zabytków w Szczecinie
 

Zobacz także

2024-03-28, godz. 14:28 Dla kogo ważne są Święta Wielkanocne? Dla 32% Polaków Święta Wielkanocne to święta rodzinne połączone z kultywowaniem tradycji. Tylko 19% współobywateli postrzega Wielkanoc jako święto religijne… » więcej 2024-03-28, godz. 14:24 Spotkanie premierów Premier Ukrainy spotkał się dziś w Warszawie z premierem polskiego rządu. Rozmowy dotyczyły między innymi wwozu do naszego kraju artykułów rolno-spożywczych… » więcej 2024-03-27, godz. 14:11 Jubileusz szczecińskich historyków Instytut Historyczny w Uniwersytecie Szczecińskim obchodzi jubileusz. Planowany jest zjazd absolwentów, powstaje publikacja poświęcona Instytutowi - jego pracownikom… » więcej 2024-03-27, godz. 14:10 Jak obchodzimy Święta Wielkanocne? Nadchodzą Święta Wielkanocne. To czas radości i odrodzenia. Obchodzimy je w różny sposób - przeżywamy i utożsamiamy się z nimi lub obchodzimy bezrefleksyjnie… » więcej 2024-03-26, godz. 14:55 Jak zagłosować? Wybory samorządowe już 7 kwietnia. Czas na ostatnie, obywatelskie przygotowania, czyli "Poradnik wyborczy w pigułce". » więcej 2024-03-26, godz. 13:10 Międzynarodowy Dzień Teatru Jubileusze 60-lecia, 50-lecia 45-lecia i 40-lecia pracy twórczej obchodzili wczoraj szczecińscy aktorzy. Jak co roku ludzie teatru spotkali się z okazji Międzynarodowego… » więcej 2024-03-25, godz. 14:12 Jednorazowe e-papierosy nie dla młodzieży Wyglądem i smakiem przypominają słodycze, ale trują i uzależniają najmłodszych. Już w kwietniu Ministerstwo Zdrowia zapowiada wprowadzenie zakazu sprzedaży… » więcej 2024-03-25, godz. 14:11 Współczesny terroryzm Do krwawego zamachu pod Moskwą przyznało się Państwo Islamskie. Tymczasem Francja wprowadziła najwyższy stopień zagrożenia terrorystycznego. Jakie niebezpieczeństwo… » więcej 2024-03-21, godz. 15:34 Co z morską energetyką wiatrową „Morska energetyka wiatrowej to strategiczny kierunek transformacji energetycznej wzmacniający bezpieczeństwo energetyczne oraz stanowiący impuls do rozwoju… » więcej 2024-03-21, godz. 15:32 Gdzie się schronić? W Polsce mamy schrony, które są w stanie pomieścić ponad 300 tys. osób. Gdzie ich szukać? Kiedy wejdzie w życie nowa ustawa o obronie cywilnej, która ułatwi… » więcej
12345