Radio SzczecinRadio Szczecin » Blog Marcina Gondziuka » Marcin Gondziuk
18 września odbędzie się w Szkocji referendum w sprawie odłączenia się tego kraju od Wielkiej Brytanii. Szkoci są podzieleni, ale w tej sprawie głos zabierają także ci, którzy głosować w referendum nie będą mogli - brytyjscy piosenkarze i muzycy, którzy zorganizowali akcję pod nazwą ,,Let's Stay Together" (,,Pozostańmy razem"). To akcja zachęcająca Szkotów oczywiście do pozostania w ramach Wielkiej Brytanii. A zachęcają do tego między innymi Sting, Mick Jagger, Bryan Ferry, David Gilmour, Cliff Richard, którzy mówią - nie chcemy wcale pouczać Szkotów, jak mają głosować, chcemy tylko powiedzieć, że nie jest to nam obojętne. ,,To, co nas łączy, jest znacznie mocniejsze niż to, co nas dzieli". W akcji biorą też udział aktorzy i sportowcy, wielkie osobowości typu David Attenborough. Ponad dwustu sławnych ludzi wzięło udział w tej kampanii. Nakręcono specjalny film, w którym wszyscy apelują ,,Let's Stay Together"!
A co na to sami Szkoci? W sondażach przewagę mają zwolennicy pozostania w ramach Wielkiej Brytanii, ale ta przewaga nie jest wcale tak wielka. Podzieleni są także ci najbardziej znani Szkoci. Za odłączeniem się ich kraju od Wspólnoty Brytyjskiej jest między innymi słynny aktor Sean Connery, kiedyś odtwórca roli Jamesa Bonda. Przeciwko jest z kolei Sir Alex Ferguson, były trener Manchesteru United. Także aktorzy Emma Thompson i Ewan McGregor są przeciw odłączeniu się. Również Rod Stewart nie popiera tego pomysłu. A pisarka JK Rowling, autorka Harry'ego Pottera, która mieszka w Szkocji i ma prawo do głosowania w referendum, nie tylko jest przeciw odłączeniu się Szkocji od Wielkiej Brytanii, ale też przeznaczyła milion funtów na kampanię przeciwko tej idei. A jak się do tego odnosi słynna szkocka piosenkarka Annie Lennox, która kiedyś z angielskim muzykiem Davem Stewartem tworzyła zgodnie brytyjski duet Eurythmics? Ona unika jednoznacznej odpowiedzi. Sama nie mieszka już w Szkocji, więc głosować i tak nie będzie mogła. Mówi tylko, że każdy z jej rodaków powinien sam sumiennie rozważyć tę decyzję. Dla odmiany, Sharleen Spiteri, wokalistka szkockiego wbrew nazwie zespołu Texas, nie pozostawia wątpliwości co do swoich przekonań: ,,Jestem Brytyjką. Owszem, czuję się Szkotką, ale jestem częścią Zjednoczonego Królestwa". A Susan Boyle dodaje: ,,Jestem dumną szkocką patriotką, kochającą swój kraj, ale nie nacjonalistką".
 

Zobacz także

2014-05-12, godz. 09:04 Eurowizja 2014, czyli jak spacyfikować widzów To było doskonałe widowisko! 59 Konkurs Piosenki Eurowizji, którego finał odbył się w sobotę, 10 maja w Kopenhadze. Finał poprzedziły dwa półfinały… » więcej 2014-05-08, godz. 09:27 Polka idolka O tym się mówi i pewnie jeszcze długo będzie się mówiło! Aneta Sablik, 25-letnia dziewczyna z Bielska-Białej wygrała niemieckiego Idola, a właściwie… » więcej 2014-04-07, godz. 20:57 Nowa płyta ... Króla Popu! Będzie nowa płyta Michaela Jacksona! I to już niedługo, bo w maju. Cały czas przeglądane są katalogi nagrań, jakie pozostawił po sobie Król Popu. No… » więcej 2014-03-31, godz. 11:02 Kate Bush ... i wszystko jasne! To jest absolutna sensacja! Niektórzy już dawno stracili nadzieję, że zobaczą Kate Bush na koncercie, na żywo, bo przecież w trasie koncertowej była tylko… » więcej 2014-03-18, godz. 09:01 Na piłkarską nutę 12 czerwca, w Sao Paulo, meczem Brazylia – Chorwacja zainaugurowane zostaną tegoroczne mistrzostwa świata w piłce nożnej, rozgrywane tym razem w Brazylii… » więcej 2014-03-04, godz. 08:43 Tu trzeba didżeja To może być dosyć kontrowersyjna teza, ale wygląda na to, że nie ma piosenek nieudanych, są tylko piosenki podane nie tak jak trzeba. A zwykle trzeba do… » więcej 2014-02-26, godz. 08:15 Słowiańska wizja Konkurs Eurowizji od lat budzi mieszane uczucia. Ma wielu krytyków, ale co roku ludzie w całej Europie się nim emocjonują i dyskutują nad koalicjami i układami… » więcej 2014-02-20, godz. 08:42 Basia, Pawlik i ... Nergal Mamy kolejny zaskakujący sukces polskiej muzyki za granicą! Tym razem nie jazzowy a heavy metalowy... Szerokim echem odbiła się wieść o nagrodzie Grammy… » więcej 2014-02-17, godz. 09:04 Jeśli nie wiadomo, o co chodzi ... To był luty roku 2013, gdy gruchnęła wieść, że Paweł Kukiz odchodzi z zespołu Piersi. Grupa napisała wtedy w swoim oświadczeniu: "Po 28 latach współpracy… » więcej 2014-02-09, godz. 23:20 Super Bruno! Bruno Mars to jeden z najpopularniejszych obecnie piosenkarzy na świecie, ale wielu wątpiło, czy jest on w stanie unieść ciężar występu na Super Bowl… » więcej
123