Radio SzczecinRadio Szczecin » Blog Marcina Gondziuka » Marcin Gondziuk
Monika Kuszyńska będzie reprezentowała Polskę w tym roku w Konkursie Piosenki Eurowizji. To spora niespodzianka, bo wcześniej nie typowano jej w ogóle na giełdzie nazwisk. Pewniakiem wydawała się Doda, która na dzień przed ogłoszeniem przez Telewizję Publiczną nazwiska naszej reprezentantki na konkurs, napisała u siebie na Facebooku: ,,Z serdecznymi pozdrowieniami dla prezesa Polskiej Telewizji "Publicznej"”. Niektórzy odczytywali to jako radość Dody z mającej nastąpić następnego dnia nominacji, ale wielu sądziło, że to sarkazm i Doda już wie, że nie pojedzie na Eurowizję. Ci drudzy mieli rację. Oprócz Dody typowano też Margaret, która przyznała nawet, że dostała taką propozycję, ale jej nie przyjęła. ,,To przestał być festiwal muzyki" - powiedziała Margaret, ale przyznała też, że może kiedyś się skusi, więc tak do końca nie odrzuca możliwości występu w tym konkursie w przyszłości.
Monika Kuszyńska już kiedyś startowała w krajowych eliminacjach do Konkursu Piosenki Eurowizji z grupą Varius Manx. Było to w roku 2003. Wtedy jeszcze odbywały się takie właśnie eliminacje. Widzowie wybierali naszego reprezentanta w głosowaniu SMS-owym spośród zgłoszonych piosenek. Zespół Varius Manx z Moniką Kuszyńską zgłosił wtedy utwór, zatytułowany ,,Sonny”, który jednak przepadł w głosowaniu. Eliminacje wygrał zespół Ich Troje z piosenką ,,Keine Grenzen” i to był wtedy nasz reprezentant w konkursie, odbywającym się w Rydze. Ich Troje zajęli siódme miejsce, a wygrała reprezentantka Turcji Sertab Erener.

Teraz krajowych eliminacji nie ma. Telewizja sama wyznacza naszego reprezentanta. W zeszłym roku Donatan i Cleo. W tym roku Monika Kuszynska. A tegoroczny Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się 23 maja w Wiedniu, stolicy Austrii, bo reprezentująca ten kraj Conchita Wurst wygrała w roku ubiegłym. Monika Kuszyńska wykona w Wiedniu utwór zatytułowany ,,In The Name Of Love”, do którego sama napisała słowa, a muzykę skomponował jej mąż Kuba Raczyński.