Książka na lato
Radio SzczecinRadio Szczecin » Książka na lato » Aktualności
fot. materiały Wydawnictwa Marginesy
fot. materiały Wydawnictwa Marginesy
"Uczniowie Hipokratesa. Doktor Anna" to kolejna książka Ałbeny Grabowskiej o historii medycyny. Jest to, oparta na faktach, opowieść o pierwszej polskiej lekarce Annie Tomaszewicz-Dobrskiej.
Z Ałbeną Grabowską rozmawiała Joanna Skonieczna.

Tomaszewicz była lekarzem ginekologiem, zajmowała się położnictwem i pediatrią. Zakładała pierwsze w Polsce szpitale ginekologiczno-położnicze dla niezamożnych kobiet. Jako pierwsza w Warszawie przeprowadziła też operację cięcia cesarskiego.
Jej droga do sukcesu była jednak bardzo wyboista, po skończeniu studiów w Wiedniu i obronie doktoratu, polskie środowisko naukowe nie chciało przyznać jej zgody na wykonywanie zawodu lekarza. Lekarze nie zgadzali się na nostryfikacje jej dyplomu, ponieważ była kobietą. W obronie Anny Tomaszewiczówny na łamach warszawskiej prasy wypowiadał się m.in. Bolesław Prus.

O sytuacji pierwszych lekarek, zarówno w Polsce jak i na świecie, opowiada w swojej najnowszej książce Ałbena Grabowska. „Uczniowie Hipokratesa. Doktor Anna” to książka, która ukaże się 11 sierpnia.

Autorka książki "Uczniowie Hipokratesa. Doktor Anna" jest pisarką i lekarzem neurologiem. Popularność przyniosła jej przede wszystkim powieść opisująca historię rodziny Winnych. Ekranizacja "Stulecia Winnych" od kilku lat przyciąga przed telewizory kilka milionów widzów. Czwarty sezon serialu powinien pojawić się na ekranach TVP już wiosną 2022 roku. Zdjęcia do filmu mają rozpocząć się jeszcze w sierpniu.
Posłuchaj rozmowy Joanny Skoniecznej
 

Zobacz także

2022-07-04, godz. 10:11 Fikuśny Festiwal Literacki [ROZMOWA] Fikuśny Festiwal Literacki – to nowa propozycja dla, przede wszystkim, najmłodszych mieszkańców Szczecina. W wakacyjne weekendy będzie można się spotykać… » więcej 2022-07-04, godz. 10:22 Szczeciński fotograf. Witold Chromiński {ROZMOWA] Witold Chromiński - jeden z najznakomitszych artystów fotografików powojennego Szczecina zmarł pod koniec lat '70 i pozostawił po sobie wiele znakomitych… » więcej 2021-09-09, godz. 10:38 "A ja żem jej powiedziała” [AUDIOBOOK] A ja żem jej powiedziała” - to zwięzłe teksty, które bez owijania w bawełnę opisują naszą polską rzeczywistość. Katarzyna Nosowska pisze o show-biznesie… » więcej 2021-09-04, godz. 13:04 "Zagadka Iny Benity" [ROZMOWA] Ina Benita - aktorka, scenarzystka i autorka tekstów piosenek - przez Niemców oskarżana o współpracę z polskim podziemiem i więziona na Pawiaku, przez Polaków… » więcej 2021-09-02, godz. 12:36 Miejska Biblioteka Publiczna - co najchętniej wypożyczamy [ROZMOWA] Jakie książki latem najchętniej wypożyczają mieszkańcy Szczecina? Czy i jak pandemia zmieniła charakter spotkań literackich w Miejskiej Bibliotece Publicznej?… » więcej 2021-08-21, godz. 14:49 "Głębia" - Marek Stelar [ROZMOWA] Marek Stelar był gościem sobotniej "Książki na lato". Rozmawialiśmy przede wszystkim o najnowszej części serii kryminałów, której bohaterem jest komisarz… » więcej 2021-08-11, godz. 06:15 „Domy pisarzy” rozmowa z Marzeną Mróz-Bajon. Jaki był widok z okna domu, w którym urodził się Czesław Miłosz? Jaka jest Lubeka, po której wąskich uliczkach biegał mały Tomasz Mann? Ile kiczu jest… » więcej 2021-08-03, godz. 06:00 Nowości - książki na plażę i wakacje [Rozmowa] Jakie książki najchętniej zabieramy ze sobą na urlop? Czy czekamy na nowości czy raczej nadrabiamy zaległości? Czy na wakacje bierzemy stosy papierowych… » więcej 2021-09-09, godz. 09:15 Książnica Pomorska w wakacje[ROZMOWA] Książnica Pomorska - w czasie roku szkolnego to miejsce pełne uczniów i studentów, czy wakacje to czas w którym jest tam spokojniej? Po jakie książki… » więcej 2021-07-23, godz. 11:34 Szczecińskie książki na lato [ROZMOWA] Przewodniki, książki dla dzieci, albumy ze zdjęciami, kryminały i powieści – literatura ze Szczecinem w tle w sobotniej audycji „Książka na lato”… » więcej
12345