FONOSFERA
Radio SzczecinRadio Szczecin » FONOSFERA » Reportaże i słuchowiska
Archiwum Państwowe w Szczecinie
Archiwum Państwowe w Szczecinie
Posłuchaj reportażu Małgorzaty Frymus
Posłuchaj rozmowy Agaty Rokickiej. Goście: Weronika Fibich i Natalia Szostak, artystki, autorki projektu "Wprawka".
W tym roku minęła 80. rocznica dokonanej przez Niemców deportacji Żydów ze "Stettina" do Generalnej Guberni. Była to pierwsza w Niemczech deportacja Żydów - obywateli Rzeszy. Stanowiła preludium do tzw. „ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej”.
Zanim do niej doszło, od 1933 r. po objęciu przez Adolfa Hitlera władzy, sytuacja Żydów uległa w Niemczech znacznemu pogorszeniu. Po fali prześladowań, Żydom - obywatelom niemieckim wydano specjalne dowody tożsamości (kenkarty) z wbitą literą J (Jude). Fala antysemickich represji wzmogła się po 9 listopada 1938 roku, kiedy nastąpiły wydarzenia zwane „kryształową nocą". Podpalono synagogę szczecińską i dom przedpogrzebowy na cmentarzu żydowskim, zdemolowano liczne sklepy i warsztaty.
Z 12 na 13 lutego 1940 roku do mieszkań Żydów ze Szczecina wtargnęli kierowani przez Gestapo członkowie SS, SA i NSDAP, wręczając domownikom policyjne zarządzenie dotyczące wyjazdu. Deportowanym dano kilka godzin na spakowanie jednej walizki i nakazano opuścić domy. W pierwszej deportacji wywieziono ponad 1100 osób, holokaust przeżyło zaledwie 19-cie.
Kim byli szczecińscy Żydzi, co o nich możemy powiedzieć dzisiaj w 80 lat po ich deportacji? Czy zachowane w Archiwum Państwowym kenkarty i karty identyfikacyjne pokazują choć skrawek ich życia? Małgorzata Frymus opowiada o szczecińskich rodzinach żydowskich w swoim reportażu zatytułowanym "Zachowani w kenkartach" w realizacji dźwiękowej Aleksandry Mazur -Woronieckiej.

"Własnoręcznie przepisujemy treść listów już raz napisanych. Na ulicach Niebuszewa, pod odzyskanymi adresami szczecińskich Żydów, markujemy miejsca policzalnych nieobecności. "Sarah" i "Israel" posiadali imiona własne, swoje domy i jeden los". Tak o akcji "Wprawka" opowiadają autorki - Weronika Fibich i Natalia Szostak. Artystki opowiedzą o tej akcji po reportażu.
 

Zobacz także

2023-04-21, godz. 13:13 "Pani od obiadów. Lucyna Ćwierczakiewiczowa. Historia życia" – książka Marty Sztokfisz [ROZMOWA] Lucyna Ćwierczakiewiczowa, niezwykle popularna postać XIX-wiecznej Warszawy, zapoczątkowała prawdziwą rewolucję w polskiej kuchni i obyczajowości. A przy… » więcej 2023-04-20, godz. 10:11 "Lepiej nie słuchać na czczo" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny Kucharz z wykształcenia, smakosz z wyboru. Gieno Mientkiewicz uprawiał ponad 30 różnych profesji i każdą z ogromnym zaangażowaniem. Teraz przystanął na… » więcej 2023-04-19, godz. 09:11 "Docent" - reportaż Kamili Litman 19 kwietnia 1943 r. żydowscy bojownicy stawili zbrojny opór oddziałom niemieckim, które przystąpiły do likwidacji warszawskiego getta. "Są takie piękne… » więcej 2023-04-18, godz. 06:00 „Pod znakiem Czerwonego Krzyża” – reportaż Małgorzaty Furgi Praca w organizacji humanitarnej wymaga szczególnych predyspozycji i umiejętności, dlatego nie każdy się do niej nadaje. Ale mieszkańcowi Szczecina się… » więcej 2023-04-17, godz. 11:46 „Fałszywi arystokraci" - Marek Teler. [Rozmowa] Chęć zrobienia kariery, wybielenia się, życia wśród innej sfery czy zbieg okoliczności - powody dla których ludzie chcą zmienić tożsamość i zostać… » więcej 2023-04-13, godz. 06:00 "Strażnicy pamięci" – reportaż Małgorzaty Furgi Prawda o zbrodni katyńskiej była ukrywana przez długie lata. Rodziny pomordowanych dopiero 13 kwietnia 1990 roku oficjalnie usłyszały, że zbrodnię popełniło… » więcej 2023-04-12, godz. 09:59 "Beza pełna przygód" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny "To jest kobieta co wie czego chce..." = jak śpiewają w przedwojennej piosence. Wymyśliła sobie siebie, ma plan i skrupulatnie go realizuje. "Kiedy tak się… » więcej 2023-04-11, godz. 06:00 "Kurcyuszowa. Szczecin prezydentówny Słomińskiej" - słuchowisko Sylwestra Woronieckiego Do szczecińskiego parku Kasprowicza można, z ulicy Wyspiańskiego, dojść maleńką uliczką. Uliczką Heleny Kurcyuszowej. Biegnie ona m.in obok domu swojej… » więcej 2023-04-09, godz. 20:00 „Wybrana” - najnowszy kryminał Marka Stelara Nowa bohaterka, pierwszy raz kobieta policjantka. Iwona Banach to kolejna postać stworzona przez szczecińskiego pisarza Marka Stelara. Pierwsza część opowieści… » więcej 2023-04-06, godz. 06:00 "Muzyka z Nowego Świata" - reportaż Małgorzaty Furgi Piotr Nawrot – polski misjonarz (werbista) i muzykolog, prof. Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, specjalista w zakresie misjologii oraz historii… » więcej
12345