FONOSFERA
Radio SzczecinRadio Szczecin » FONOSFERA » Reportaże i słuchowiska
fot. www.miniaturowe-domki.blogspot.com
fot. www.miniaturowe-domki.blogspot.com
„Cudowny świat i miasto Gryfino w miniaturze” to tytuł wystawy w nowej i niewielkiej autorskiej galerii, która powstała w Gryfinie. Gospodynią i autorką wszystkich prac, które można tam obejrzeć, jest Urszula Kwietniewska-Łacny. Galeria działa od piątku.
Pani Urszula wszystko co ją otacza odtwarza... w miniaturze. W skali 1:10 zrobiła już m.in. mieszkanie w którym spędziła dzieciństwo, przy ulicy Marchlewskiego w Gryfinie, odtworzyła też działające w tym mieście zakłady rzemieślnicze: szewski i zegarmistrzowski oraz lokalną księgarnię.
Wernisaż, stałej wystawy, jej prac odbył się w piątek. Galeria znajduje się w budynku Gryfińskiego TBS przy ul. Flisaczej 49 (klatka a). Ekspozycja jest dostępna we wtorki i środy w godz. 12.00-15.00 oraz w czwartki i piątki w godz. 15.00-18.00.
Swoją pracownię ma w mieszkaniu. Pełno w nim rozmaitych przedmiotów, które dla większości z nas są bezużyteczne. Bohaterka dzisiejszego reportażu potrafi zamienić je jednak w piękne przedmioty.
Opowiada o tym reportaż Joanny Skoniecznej „Miniaturzystka”. Realizacja dźwięku Krzysztof Skonieczny. Bohaterka reportażu, jest bardzo aktywną mieszkanką Gryfina, prowadzi także Uniwersytet Trzeciego Wieku w tym mieście oraz organizuje spotkania literackie.
Zapraszam do wysłuchania reportażu "Miniaturzystka" oraz rozmowy o tym jak ważna jest dla nas pasja, literatura i język ojczysty.
„Miniaturzystka” - reportaż Joanny Skoniecznej
prof. Ewa Kołodziejek z Uniwersytetu Szczecińskiego i Małgorzata Narożna z księgarni Fika
prof. Ewa Kołodziejek z Uniwersytetu Szczecińskiego i Małgorzata Narożna z księgarni Fika
Posłuchaj rozmowy Joanny Skoniecznej
Co czas robi z językiem? Czy język ojczysty musi być czysty? Czy obce słowa „zachwaszczają” polszczyznę? Co ma wspólnego makaronizm z makaronem? Synonimy, antonimy, eponimy, chrematonimy - trudne nazwy ważnych słów. O slangu i innych odmianach języka. Czy każda grupa społeczna ma odrębny język? Po co nam przysłowia i frazeologizmy?
Te wszystkie pytania, to hasła spotkań z cyklu "Fika na języku", które rozpoczęły się w tym tygodniu w Szczecinie. Biorą w nich udział uczniowie klas VII i VIII szkół podstawowych. Zaplanowano pięć spotkań z młodzieżą, które prowadzi, znana językoznawczyni, prof. dr hab. Ewa Kołodziejek z Uniwersytetu Szczecińskiego oraz rozmowy online o filozofii z Katarzyną Ciarcińską.
O projekcie z Małgorzatą Narożną księgarką i pomysłodawczynią spotkań oraz prof. Ewą Kołodziejek rozmawiała Joanna Skonieczna. Organizatorem projektu „FiKa na języku” jest księgarnia FiKa. Partnerem technologicznym inicjatywy jest Technopark Pomerania. Projekt jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.
Szczegóły oraz harmonogram spotkań dostępne są na www.fikaszczecin.blogspot.com
 

Zobacz także

2024-02-15, godz. 06:00 "Ma na imię Adaś” – reportaż Małgorzaty Furgi Dystrofia mięśniowa Duchenne’a - słysząc taką diagnozę rodzice tracą nadzieję i za wszelką cenę szukają pomocy dla swoich dzieci. Z dystrofią zmagają… » więcej 2024-02-14, godz. 06:00 „Jakoś to będzie” – reportaż Anny Kolmer Społeczności lokalne różnie radzą sobie z rozwiązywaniem problemów życia codziennego na wsi, osiedlu czy ulicy. Mieszkańcy ulicy Tytusa w Mierzynie od… » więcej 2024-02-13, godz. 20:19 "Szczecin szlakiem PRL" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny Wspomnienia PRL-u bez polityki - czy to możliwe? Okazuje się, że tak. Justyna Machnik, miejska przewodniczka pasjonuje się powojenną historią Szczecina… » więcej 2024-02-12, godz. 12:30 "Moim wujem był Hemar" - reportaż Małgorzaty Frymus "Kiedy znów zakwitną białe bzy", "Czy pani Marta jest grzechu warta", "Ten wąsik", "Nikt, tylko ty", "Może kiedyś innym razem", "Upić się warto" - któż… » więcej 2024-02-09, godz. 09:35 „Witold Conti. Każdemu wolno kochać” – najnowsza książka Marka Telera Aktor, śpiewak, malarz, poeta... Witold Conti był człowiekiem wielu talentów, lecz zasłynął przede wszystkim jako popularny w latach 30. amant filmowy… » więcej 2024-02-08, godz. 11:51 "Weź kawałek mego miasta" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny Co buduje wspomnienia ? Zapach, smak, widok miejsca, książki i ludzie spotkani na swej drodze ... Takie miejsce stworzyła sobie pani Małgorzata. Dzisiaj czuje… » więcej 2024-02-07, godz. 06:00 "Okryty płaszczem czyli paliatus" - reportaż Małgorzaty Furgi Idea opieki hospicyjnej nad chorymi umierającymi jest równie stara jak cała medycyna. Opiekę paliatywną zaczęto traktować jako osobną specjalność medyczną… » więcej 2024-02-06, godz. 12:17 "Czas zamknięty w obłokach" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny Czy tęsknicie za ciepłem, błękitem i słońcem? Zapraszamy do miejsca, gdzie czas płynie innym rytmem. Słońce, lazurowa woda, rozbuchana przyroda, z którą… » więcej 2024-02-05, godz. 10:10 „Widok z kamienicy w lesie” - reportaż Małgorzaty Frymus Autorzy ze Szczecina i piszący o szczecińskiej historii - nominowani w największym polskim plebiscycie czytelniczym. Rozpoczęło się głosowanie na Książki… » więcej 2024-02-01, godz. 07:57 Marcin Grzelak, autor ze Szczecina, zapowiada kolejną powieść [ROZMOWA] Debiutował niespełna dwa lata temu „Pułapką na anioły”. Rok temu ukazała się jego kolejna książka „Cukier na duszy”. Obie, w pięknej oprawie… » więcej
34567