FONOSFERA
Radio SzczecinRadio Szczecin » FONOSFERA » Reportaże i słuchowiska
ksiądz Rudolf Marszałek, fot.www.dzieje.pl
ksiądz Rudolf Marszałek, fot.www.dzieje.pl
Ks. Rudolf Marszałek był kapelanem poznańskiego 58. Pułku Piechoty. Służył w szpitalu maltańskim w czasie obrony Warszawy 1939 roku. Po zwolnieniu z Pawiaka wstąpił do Organizacji Orła Białego. Był kapelanem oddziałów AK. Współpracował z oddziałem kpt. Henryka Flamego ps. "Bartek".

Półtora roku spędził w obozach Mathausen i Gusen – mówi reżyser i autor scenariusza Sylwester Woroniecki z Radia Szczecin. - Po wyjściu był kapelanem Batalionów Chłopskich na Śląsku Cieszyńskim. Po wojnie od 15 kwietnia 1945 roku był kapelanem 13 Dywizji Piechoty w Katowicach w stopniu kapitana. W Norymberdze, prowadził rozmowy z najwyższymi rangą działaczami OP-NSZ.

Ks. Rudolf Marszałek przeszedł Areszt Śledczy Warszawa-Mokotów. Został skazany na śmierć i stracony 10 marca 1948 roku. Miał wówczas 36 lat. Wszystko wskazuje na to, że doczesne szczątki ks. Rudolfa Marszałka pochowano na terenie warszawskiej Dolinki Służewieckiej.

W słuchowisku dokumentalnym „De profundis clamavi- ksiądz Rudolf Marszałek” Sylwestra Woronieckiego zagrali: Teresa Kwiatkowska, Jerzy Zelnik, Krzysztof Gordon, Andrzej Lajborek, Adam Zych i Piotr Świątkowski. Głos księdza Ignacego Posadzego – ksiądz Zbigniew Regucki SChr. Wystąpili również klerycy seminarium Towarzystwa Chrystusowego w Poznaniu i lektorzy z Parafii św. Jadwigi Królowej w Poznaniu. Muzyka: Renata Baszun. Realizacja: Aleksandra Mazur-Woroniecka.

Słuchowisko powstało dzięki współpracy Radia Poznań, Radia Szczecin i poznańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.
„De profundis clamavi, ksiądz Rudolf Marszałek” - słuchowisko Sylwestra Woronieckiego przypomnimy w Radiu Szczecin dziś po godzinie 22. Zapraszamy
 

Zobacz także

2024-04-25, godz. 06:15 „Widok z kamienicy w lesie” - reportaż Małgorzaty Frymus Zaczęło się od fascynacji starym Szczecinem i zdjęć na Instagramie, później była książka, jeszcze później miejsce spotkań. Początek to album poświęcony… » więcej 2024-04-24, godz. 06:00 "Moje usta to moje ręce" - reportaż Anny Kolmer Artyści malujący ustami czy nogami to ludzie bardzo doświadczeni przez życie. Przyjmując niekonwencjonalne metody w tworzeniu obrazów, znaleźli sposób… » więcej 2024-04-23, godz. 05:27 "Młodzi duchem" – reportaż Małgorzaty Furgi Seniorzy, jeżeli zdrowie im na to pozwala, chcą być aktywni, także na emeryturze. Samorządy, organizacje pozarządowe czy różnego rodzaju placówki stwarzają… » więcej 2024-04-22, godz. 06:00 "Galeria - Zakład Żeństwo" - reportaż Anny Kolmer Znały się od miesiąca, parą były od tygodnia - tak było, kiedy wzięły ślub na scenie Teatru Współczesnego w Szczecinie. To wszystko oczywiście podczas… » więcej 2024-04-18, godz. 08:53 "Pamięć zaklęta w drzewach" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny "Drzewka pamięci" to projekt stowarzyszenia "Czas. Przestrzeń. Tożsamość". Projekt powstał po to, by upamiętnić ludzi ważnych dla powojennego Szczecina… » więcej 2024-04-17, godz. 06:00 "Przystań pierwszych żon" – reportaż Katarzyny Wolnik Sayny Jeśli szukasz spokoju i ciszy, lubisz kiedy rano budzą Cie żurawie, to jesteś we właściwym miejscu. Dziś wieczorem zapraszamy do miejsca w głębi lasu. Otulisko… » więcej 2024-04-16, godz. 12:56 "Opowieść na otwartej ranie"- reportaż Agaty Rokickiej W słoneczny jesienny dzień w parku na Gumieńcach młodzi szczecinianie sadzili cebulki kwiatowe. Mieli trudne zadanie, bo ziemia była bardzo sucha i trudno… » więcej 2024-04-15, godz. 23:00 Pierwszy Kongres Mężczyzn w Polsce [Rozmowa] Po 15 latach od pierwszego Kongresu Kobiet rusza podobna inicjatywa dla mężczyzn. Pierwszy Kongres Mężczyzn już w najbliższą sobotę w Krakowie. Jeszcze… » więcej 2024-04-15, godz. 06:00 "Męskie śpiewanie w Tanowie" - reportaż Małgorzaty Furgi Bractwo Śpiewacze z Tanowa powstało 5 lat temu, inspiracją były męskie chóry z innych europejskich krajów. Śpiewa w nim 13 osób. Żaden z chórzystów… » więcej 2024-04-12, godz. 09:35 Mapa Lubinusa [Rozmowa] W Fonosferze o Wielkiej Mapie Księstwa Pomorskiego czyli Mapie Lubinusa. Ta najważniejsza dla Pomorza mapa powstała w XVII wieku. Zamówił ją szczeciński… » więcej
12345