FONOSFERA
Radio SzczecinRadio Szczecin » FONOSFERA » Reportaże i słuchowiska
fot. Wojciech Ochrymiuk, Radio Szczecin
fot. Wojciech Ochrymiuk, Radio Szczecin
Pod koniec 1918 roku przynależność Wielkopolski do Polski wcale nie była oczywista. Jednak w ostatnich dniach grudnia, w drodze do Warszawy, w Poznaniu zatrzymał się Ignacy Jan Paderewski, słynny pianista, orędownik polskiej sprawy. Jego powitanie w stolicy Wielkopolski przerodziło się w wielką patriotyczną manifestację. Niemieccy mieszkańcy odpowiedzieli swoimi kontrmanifestacjami. 27 grudnia 1918 roku padły pierwsze strzały. Dwa dni później Poznań był wolny. Wkrótce potem prawie cała Wielkopolska. Trzeba było jednak jeszcze kilku miesięcy by ostatecznie – w myśl postanowień traktatu wersalskiego - Wielkopolska znalazła się w granicach Polski.
Wśród Wielkopolan pamięć o tym zrywie jest silna i nadal świeża. W przeciwieństwie do reszty kraju, która o Powstaniu Wielkopolskim wie niewiele.
Poznań (3 lata temu) uczcił setną rocznicę powstania decyzją o budowie Muzeum Powstania Wielkopolskiego, a rozgłośnie Polskiego Radia w Poznaniu i Szczecinie – wspólną produkcją 8-odcinkowego słuchowiska.
Serial wyreżyserował Sylwester Woroniecki, scenariusz napisał Piotr Świątkowski, a za realizację dźwięku odpowiada Aleksandra Mazur-Woroniecka.
"Czerwona Rozetka" - to pierwszy odcinek z cyklu o Powstaniu Wielkopolskim, który przypomnimy w poniedziałek (27 grudnia) po godzinie 22. Zapraszamy
 

Zobacz także

2024-02-08, godz. 11:51 "Weź kawałek mego miasta" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny Co buduje wspomnienia ? Zapach, smak, widok miejsca, książki i ludzie spotkani na swej drodze ... Takie miejsce stworzyła sobie pani Małgorzata. Dzisiaj czuje… » więcej 2024-02-07, godz. 06:00 "Okryty płaszczem czyli paliatus" - reportaż Małgorzaty Furgi Idea opieki hospicyjnej nad chorymi umierającymi jest równie stara jak cała medycyna. Opiekę paliatywną zaczęto traktować jako osobną specjalność medyczną… » więcej 2024-02-06, godz. 12:17 "Czas zamknięty w obłokach" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny Czy tęsknicie za ciepłem, błękitem i słońcem? Zapraszamy do miejsca, gdzie czas płynie innym rytmem. Słońce, lazurowa woda, rozbuchana przyroda, z którą… » więcej 2024-02-05, godz. 10:10 „Widok z kamienicy w lesie” - reportaż Małgorzaty Frymus Autorzy ze Szczecina i piszący o szczecińskiej historii - nominowani w największym polskim plebiscycie czytelniczym. Rozpoczęło się głosowanie na Książki… » więcej 2024-02-01, godz. 07:57 Marcin Grzelak, autor ze Szczecina, zapowiada kolejną powieść [ROZMOWA] Debiutował niespełna dwa lata temu „Pułapką na anioły”. Rok temu ukazała się jego kolejna książka „Cukier na duszy”. Obie, w pięknej oprawie… » więcej 2024-01-31, godz. 06:00 „Bracia na M” - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny W pracy dziennikarza często się zdarza, że jeden temat rodzi kolejny. Tak było i w tym przypadku. Autorka reportażu poznała braci podczas próby chóru Politechniki… » więcej 2024-01-30, godz. 08:57 "Smocza królowa" - reportaż Anny Kolmer W encyklopedii pod hasłem "cosplay" czytamy - artystyczne hobby, w ramach którego osoby nazywane cosplayerami tworzą przebrania i wcielają się w postać fikcyjną. Kim… » więcej 2024-01-29, godz. 09:39 "Koloratura w tonacji czerwieni" - reportaż Agaty Rokickiej Wielkim koncertem "Nieżychowski" w Operze na Zamku zainaugurowano w sobotę wieczorem Obchody Roku Jacka Nieżychowskiego w Szczecinie. Dziś przypada setna rocznica… » więcej 2024-01-25, godz. 06:00 "delecja 22q11" – reportaż Małgorzaty Furgi Antosia urodziła się z genetycznym zespołem Di George'a, delecją 22q11. Jest to wada genetyczna, której przyczyną jest utrata niewielkiego fragmentu… » więcej 2024-01-24, godz. 06:00 "Dom dla psiego seniora" - reportaż Małgorzaty Furgi Psy starsze oraz seniorzy stanowią duży procent psiaków w schroniskach. Trudno dla nich znaleźć dom bo większość osób zainteresowanych adopcją szuka… » więcej
23456