FONOSFERA
Radio SzczecinRadio Szczecin » FONOSFERA » Reportaże i słuchowiska
Helena Kurcyusz, fot. Wikipedia
Helena Kurcyusz, fot. Wikipedia
Helena Kurcyuszowa przez przyjaciół zwana Helunią związana była z powojenną historią Szczecina. To jej inwencji zawdzięczamy nazwy ulic Ku Słońcu i Jasne Błonia. Zajmowała się inwentaryzacją i ratowaniem zabytków. Była nie tylko architektem-urbanistą, ale również animatorką artystycznego życia Szczecina. W 1947 roku założyła w Szczeciński Oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich. Przez kilka kadencji była jego przewodniczącą. Była też współorganizatorką i autorką nazwy Klubu 13 Muz, jedynego w tym czasie ośrodka kulturalnego Szczecina – zrzeszającego literatów, plastyków, aktorów, architektów, dziennikarzy i muzyków. W latach 70. pełniła rolę gospodyni w klubowych spotkaniach „Wieczór z gospodarzem", w których uczestniczyli m.in. aktorzy. Prowadziła przy ul Wyspiańskiego 7 salon kulturalny. W latach 70 -tych w jej willi spotykali się studenci architektury i działacze opozycyjni. W bliskim sąsiedztwie jej domu jest ulica nazwana jej imieniem. Dziś po 22, przypomnimy reportaż Małgorzaty Furgi zatytułowany „Helunia".
„Helunia" - reportaż Małgorzaty Furgi
Jutro czyli 10 maja 2022 roku mija 108. rocznica urodzin Heleny Kurcyuszowej. Z tej okazji dużo będzie się działo w Domu Kultury, którego była 13 Muzą.
Zaplanowano:
1. Prezentację Cecylii Judek poświęconą sylwetce i życiu Heleny Kurcyusz, połączoną z rozmową na temat jej zasług i znaczenia dla Szczecina jako pionierki.
2. Program artystyczny przypominający twórczość poetycką Kurcyuszowej składający się z autorskich wierszy poetów z Grupy Poetyckiej „Ars poetica”.
3. Rozmowę o Heluni – spotkanie z osobami, które osobiście znały Helenę Kurcyuszową.

Radio Szczecin, przypomina na antenie, audiobook na podstawie książki Jerzego Kurcyusza, męża Pani Heleny.
Audiobook powstał na podstawie zapisków pt. "Na przedpolu Jałty. Wspomnienia z tajnej służby w dyplomacji". Całość wyreżyserowała Magdalena Wleklik, realizacją zajął się Wawrzyniec Szwaja.
Opowieści, którą czyta Robert Gonera, można słuchać od poniedziałku do piątku po godzinie 9.
 

Zobacz także

2023-11-29, godz. 03:23 „Opowieść na otwartej ranie” – reportaż Agaty Rokickiej. W słoneczny jesienny dzień w parku na Gumieńcach młodzi szczecinianie sadzili cebulki żonkili. Mieli trudne zadanie, bo ziemia była bardzo sucha i trudno… » więcej 2023-11-28, godz. 08:44 "Stać mnie na wiele" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny Zbudował siebie od nowa, swoje talenty zamienił w moc. Artystyczne działanie daje mu siłę do życia. Fotografuje, pisze wiersze i teksty piosenek, śpiewa… » więcej 2023-11-23, godz. 06:00 "Portugalczyk ze Szczecina" - reportaż Małgorzaty Frymus Emanuel Salwador to koncertmistrz ze Szczecina i najpopularniejszy Portugalczyk w naszym mieście. Nad Odrę przywiodła bohatera dzisiejszego reportażu - miłość… » więcej 2023-11-22, godz. 06:00 „Nie żałuję” – reportaż Anny Kolmer Wietnamska diaspora w Polsce zaczęła kształtować się pod koniec lat 50 ub. wieku, kiedy to do naszego kraju zaczęli przyjeżdżać Wietnamczycy, chcący… » więcej 2023-11-21, godz. 05:27 "Zrobione z miłością" – reportaż Małgorzaty Furgi Środek miasta z dużą ilością połączeń tramwajowych i autobusowych to dobre miejsce na stworzenie Centrum Integracji Polsko – Ukraińskiej w Szczecinie… » więcej 2023-11-20, godz. 23:00 „Odkrywcy Wyobraźni” Festiwal Czytania im. Wojciecha Pszoniaka - już od piątku w Książnicy Pomorskiej Przed nami święto literatury w Szczecinie, już w piątek rozpocznie się kolejny Festiwal Czytania "Odkrywcy Wyobraźni". Gośćmi XI edycji spotkań będą… » więcej 2023-11-20, godz. 09:59 "Krzywda" - audiobook w Radiu Szczecin Czy aspirant Dominik Przeworski rozwiąże zagadkę zabójstwa Reginy Remus? Jak zawsze, w poniedziałkowy wieczór, zapraszamy do wysłuchania kolejnego odcinka… » więcej 2023-11-16, godz. 05:00 „Wąwóz pamięci” - reportażu Anny Kolmer Piaseczno -niewielka wieś położona w odległości ok. 7 km na południe od Trzcińska-Zdrój, na dawnym trakcie wiodącym do Dębna. Swoimi korzeniami sięga… » więcej 2023-11-15, godz. 06:00 „Tywa” – reportaż Anny Kolmer Tywa jest jedną z ciekawszych rzek regionu. Długość rzeki wynosi 48 km. Swój początek bierze w okolicach Trzcińska-Zdroju i płynie przez gminę Banie… » więcej 2023-11-14, godz. 16:06 „Spowiedź alkoholika” - słuchowisko Stowarzyszenia OFFicyna w ramach projektu "Puk, puk! Jesteśmy tu" W ubiegły czwartek w „Fonosferze” prezentowaliśmy słuchowisko przygotowane przez Stowarzyszenie OFFicyna, organizację pożytku publicznego w ramach projektu… » więcej
678910