FONOSFERA
Radio SzczecinRadio Szczecin » FONOSFERA » Reportaże i słuchowiska
Zdjęcie, które wykonał amerykański korespondent Julien Bryan, przedstawia jedną z ofiar niemieckich pilotów i dziewczynkę, opłakującą śmierć swojej siostry | "Pierwsze dni wojny - wspomnienia dzieci" - reportaż Małgorzaty Furgi
Zdjęcie, które wykonał amerykański korespondent Julien Bryan, przedstawia jedną z ofiar niemieckich pilotów i dziewczynkę, opłakującą śmierć swojej siostry | "Pierwsze dni wojny - wspomnienia dzieci" - reportaż Małgorzaty Furgi
Dzieci inaczej niż dorośli zapamiętują trudne czasy w życiu rodziny. Na przełomie sierpnia i września 1939 roku jedne z nich były na tyle duże, że zarejestrowały przygotowania do wojny i początek niemieckiej inwazji na Polskę, inne zachowały w pamięci wspomnienia przekazane przez swoich rodziców i dziadków. W reportażu Małgorzaty Furgi zatytułowanym "Pierwsze dni wojny - wspomnienia dzieci" o swoich losach opowiadają Leokadia Kukieła, Maria Spychalska, Maria Glińska i Mieczysław Ustasiak.
Reportaż przypomnimy dziś po 21. Po nim naszym gościem będzie Błażej Torański autor książki "Kat polskich dzieci Opowieść o Eugenii Pol".
Zapraszam, Jaonna Skonieczna
mat Prószyński i spółka
mat Prószyński i spółka
W Fonosferze rozmowa o wstrząsającej książce Błażeja Torańskiego „Kat polskich dzieci. Opowieść o Eugenii Pol”.
Jest to pierwsza biografa zbrodniarki wojennej z obozu koncentracyjnego dla dzieci, która w czasach PRL-u pracowała w żłobku.
Eugenia Pol do końca życia nie przyznała się do zarzucanych jej zbrodni. Proces był poszlakowy. Do dziś budzi wątpliwości.
W 2022 roku mija 80 lat od powstania obozu na Przemysłowej w Łodzi. Miejsca do którego trafiło ok. 3 tys. najmłodszych. Był to jedyny niemiecki dziecięcy obóz koncentracyjny na terenie Polski.
Trafiały tam polskie dzieci od drugiego do szesnastego roku życia. Zmuszano je do pracy ponad siły, bito i głodzono.
Z autorem książki „Kat polskich dzieci. Opowieść o Eugenii Pol”, Błażejem Torańskim rozmawiała Joanna Skonieczna
 

Zobacz także

2024-01-22, godz. 16:42 "Galeon" - najnowsza książka Leszka Hermana [Rozmowa] Leszek Herman to jeden z najpopularniejszych szczecińskich autorów. Debiutował 8 lat temu powieścią „Sedinum. Wiadomość z podziemi”. Książka przyniosła… » więcej 2024-01-18, godz. 05:00 "Oczy pirata" - reportaż Joanny Skoniecznej Prawie 3 miesiące - tyle czasu był uwięziony przez somalijskich piratów, pochodzący ze Świnoujścia, kapitan Piotr Budzynowski. Do porwania jednostki, którą… » więcej 2024-01-17, godz. 06:00 „Primus Inter Pares” – reportaż Małgorzaty Furgi Za oknami mróz i śnieg. Zima stwarza zagrożenie dla zdrowia i życia osób będących w kryzysie bezdomności. Dużą szansę na bezpieczne przezimowanie dają… » więcej 2024-01-16, godz. 09:14 "Z kolędą w Kryworywni" - reportaż Małgorzaty Frymus Goleniowski Teatr Brama został założony 28 lat temu przez Daniela Jacewicza. Nazwa wzięła się od jego pierwszej siedziby teatru – Bramy Wolińskiej. Ale… » więcej 2024-01-14, godz. 17:00 Przemysław Kowalewski - kryminały inspirowane Szczecinem To był, w Szczecinie, najgłośniejszy debiut literacki w ubiegłym roku. Przemysław Kowalewski – to kolejny autor kryminałów, których akcja rozgrywa się… » więcej 2024-01-11, godz. 06:00 „Historia jednej pracowni” – reportaż Anny Kolmer Pałac Młodzieży - to miejsce które w Szczecinie łączy pokolenia. Wśród wielu pracowni są i takie do których kilkadziesiąt lat temu chodziła babcia… » więcej 2024-01-10, godz. 06:00 "I kto tu kaleka?" - reportaż Janusza Wilczyńskiego Można użalać się nad sobą. Można mieć pretensje do Boga czy do losu. Ale można też cieszyć się życiem, tak jak bohaterka reportażu Janusza Wilczyńskiego-… » więcej 2024-01-09, godz. 09:12 "Ważne w życiu 4 legitymacje" - reportaż Małgorzaty Furgi i Małgorzaty Frymus Wczoraj (8 stycznia) zmarł podpułkownik Zbigniew Piasecki: harcerz Szarych Szeregów, żołnierz Armii Krajowej i uczestnik Powstania Warszawskiego. Jak sam… » więcej 2024-01-07, godz. 13:47 „Johannes Quistorp” - film dokumentalny o szczecińskim przesiębiorcy i filantropie Pogodno, Łękno, Park Kasprowicza, Jasne Błonia, Syrenie Stawy - m.in te wszystkie miejsca Szczecin zawdzięcza właśnie rodzinie Quistorpów. Kilka dni temu… » więcej 2024-01-04, godz. 08:37 "Pieniądze to nie wszystko - reportaż Anny Kolmer Kierzków to niewielka wieś, położona około 10 kilometrów na północny zachód od Myśliborza, na uboczu głównych szlaków komunikacyjnych regionu. Bez… » więcej
56789