FONOSFERA
Radio SzczecinRadio Szczecin » FONOSFERA » Reportaże i słuchowiska
Prace konkursowe uczniów SOSW w Policach związane z Rokiem prof. Marii Grzegorzewskiej
Prace konkursowe uczniów SOSW w Policach związane z Rokiem prof. Marii Grzegorzewskiej
1 września 1958 roku uruchomiony został Dom Specjalny przy Państwowym Ośrodku Wychowawczym w Policach. Dla jego potrzeb przekazano pięć budynków przy ulicy Korczaka.
Cały czas, od momentu utworzenia placówki, czynione były starania o zorganizowanie odpowiedniej bazy. Efektem tego było oddanie do użytku, w 1966 roku, nowej sali gimnastycznej z basenem, gabinetami do elektroterapii, parafiny, terapii zajęciowej i zapleczem. W trzy lata później dzięki staraniom doktora Barteckiego utworzono tzw. Izolatorium, którego głównym celem była rehabilitacja poszpitalna-pooperacyjna wychowanków Ośrodka. Rok 1969 zapisał się w pamięci pracowników i uczniów uroczystymi obchodami X-lecia placówki, połączonymi z nadaniem Zakładowi imienia Marii Grzegorzewskiej. Prof. Maria Grzegorzewska znana jest z tego, że stworzyła podstawy pedagogiki specjalnej w Polsce. Opracowała metodę rewalidacyjną i spopularyzowała ją. 100 lat temu 12 czerwca 1922 r. w Warszawie, z jej inicjatywy powstał Państwowy Instytut Pedagogiki Specjalnej w którym, kierowała się hasłem: „Nie ma kaleki – jest człowiek”. 2022 ogłoszony został rokiem prof. Marii Grzegorzewskiej.
Zapraszamydo wysłuchania reportażu Małgorzaty Furgi zatytułowanego „Nie ma kaleki - jest człowiek”, który opowiada o działalności Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego nr 1 dla Dzieci Niepełnosprawnych Ruchowo w Policach, inspirującego się ideami pani profesor Grzegorzewskiej. Premiera dzisiaj po 22-ej.
„Nie ma kaleki - jest człowiek” - reportaż Małgorzaty Furgi
Posłuchaj rozmowy Joanny Skoniecznej z Ireną Ramik-Mażewską, prof. US - Dziekanem Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Szczecińskiego
 

Zobacz także

2024-01-03, godz. 08:42 „Miniaturzystka” - reportaż Joanny Skoniecznej "Przez dziurkę od klucza" - wystawę prac Urszuli Kwietniewskiej-Łacny można oglądać pod koniec ubiegłego roku w Gryfinie i Chojnie. w Autorka, od 10 lat… » więcej 2024-01-02, godz. 06:00 „Pokonać Endometriozę” – reportaż Małgorzaty Furgi Endometrioza to choroba trwająca całe życie, która wiąże się z bezustannym cierpieniem, a kluczowym elementem walki z nią jest jak najszybsza diagnoza… » więcej 2023-12-31, godz. 15:07 Najlepszy polski kryminał "Krzywda" w Radiu Szczecin "Krzywda" - audiobook na podstawie tej powieści, jeszcze do końca najbliższego tygodnia, w Radiu Szczecin. Akcja kryminału Marka Stelara rozgrywa się w… » więcej 2023-12-28, godz. 06:00 „Po naukę do Polic” – reportaż Małgorzaty Furgi Bohaterem dzisiejszego reportażu jest organizacja pożytku publicznego, a mianowicie Polickie Koło Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością… » więcej 2023-12-27, godz. 06:00 105. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Słuchowisko w Radiu Szczecin Poznaniacy kolejny raz powitali Ignacego Jana Paderewskiego. Tradycyjna inscenizacja na poznańskim dworcu to element obchodów 105. rocznicy wybuchu Powstania… » więcej 2023-12-26, godz. 01:51 "Duma" - reportaż Anny Kolmer Ojciec - obecnie kucharz z pasją. Jeszcze nie tak dawno jego drugim domem była duża firma korporacyjna. Jego dwaj synowie Kuba i Bartosz piszą swoją historię… » więcej 2023-12-26, godz. 21:43 Marek Stelar - gościem świątecznej Fonosfery [Rozmowa] Czy aspirant Dominik Przeworski rozwiąże zagadkę zabójstwa Reginy Remus? Jak zawsze, w poniedziałkowy wieczór, zapraszamy do wysłuchania kolejnego odcinka… » więcej 2023-12-21, godz. 06:00 "Benici" - audycja Joanny Skoniecznej "W dwudziestoleciu międzywojennym mnóstwo pięknych Polek marzyło o tym, aby zrobić wielką karierę na estradzie czy w rodzącym się przemyśle filmowym. Sama… » więcej 2023-12-20, godz. 06:00 "Warto podążać za marzeniami" - reportaż Małgorzaty Furgi Każdy z nas posiada marzenia. Może część z nich udało się zrealizować, z części zrezygnować, a w spełnienie kilku jeszcze się wierzy? Dzieci mają… » więcej 2023-12-19, godz. 09:22 "Uszyj Jasia" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny Akcja "Uszyj Jasia" zrodziła się z prawdziwej potrzeby i stoi za nią pewna historia. W szpitalu, w którym przebywało dziecko Natalii (inicjatorki wspólnego… » więcej
678910