FONOSFERA
Radio SzczecinRadio Szczecin » FONOSFERA » Reportaże i słuchowiska
fot. Rober Stachnik
fot. Rober Stachnik
Koszary Tajnej Jednostki JW 4101 w Dziwnowie, ulice i zakątki Szczecina - to wszystko w najnowszych odcinkach radiowego audiobooka na podstawie "Szóstki".
Powieści Przemysława Kowalewskiego można słuchać w Radiu Szczecin od poniedziałku do piątku po godzinie 11 i 18 oraz w poniedziałki po 22.

W Fonosferze dziś audiobook oraz rozmowa o kondycji polskiego kryminału. Naszym gościem będzie Ewa Dąbrowska, porozmawiamy o Festiwalu Kryminalnym i Nagrodzie Wielkiego Kalibru. Festiwal i wręczenie nagrody już w najbliższy weekend we Wrocławiu.
Do Nagrody Wielkiego Kalibru, kolejny raz jury nominowało szczecińskiego autora Marka Stelara. Tym razem wyróżniono jego powieść "Milczenie"


„Szóstka” - to druga, po debiutanckim „Koźle”, powieść szczecińskiego autora Przemysława Kowalewskiego. Kanwą opowieści jest historia, która rzeczywiście wydarzyła się w Szczecinie.

7 grudnia 1967 roku wykoleił się pędzący w kierunku Gocławia tramwaj linii numer 6. W wypadku zginęło 15 osób, 142 były ranne. Skład był przepełniony, w trzech wagonach znajdowało się ok. 500 pasażerów.
Ta katastrofa do dziś pozostaje największym dramatem z udziałem tramwaju w Polsce i przyczyniła się do wprowadzenia wielu zmian w funkcjonowaniu tego środka transportu.

W „Szóstce” Przemysław Kowalewski podąża śladami tamtych wydarzeń oraz teorii spiskowych, które pojawiły się wtedy w Szczecinie. Powieść to także punkt wyjścia do tego, aby opowiedzieć o walce o władzę pomiędzy polskimi komunistami oraz o antysemickiej nagonce w czasach PRL-u.
Marek Stelar z Nagrodą Wielkiego Kalibru 2023
Marek Stelar z Nagrodą Wielkiego Kalibru 2023
Posłuchaj rozmowy Joanny Skoniecznej z Ewą Dąbrowską koordynatorką Międzynarodowego Festiwalu Kryminału
Marek Stelar w finale tegorocznej Nagrody Wielkiego Kalibru. Szczeciński autor znalazł się w szczęśliwej siódemce wybranych przez kapitułę konkursu.
To nagroda za najlepszą polskojęzyczną powieść kryminalną lub powieść sensacyjną. Jury doceniło jego książkę „Milczenie”. To trzecia i ostatnia część serii nowowarpieńskiej tego autora. Powieść ukazała się jesienią, a jej głównym bohaterem jest aspirant Dominik Przeworski. Przed "Milczeniem" w tej samej serii ukazały się także "Skrucha" i "Krzywda". Za tę ostatnią szczeciński autor otrzymał już rok temu wspomnianą Nagrodę Wielkiego Kalibru.
W tym roku nagroda to 25 tys. zł. Wyniki zostaną ogłoszone w najbliższy weekend, 8 czerwca we Wrocławiu.
O Międzynarodowym Festiwalu Kryminału i Nagrodzie Wielkiego Kalibru z Ewą Dąbrowską rozmawiała Joanna Skonieczna
 

Zobacz także

2024-08-26, godz. 11:06 "Dziewice, do boju!" - audiobook z pieśnią morską na ustach [ROZMOWA Z MARKIEM SZURAWSKIM I PAWŁEM JĘDRZEJKĄ] Prezentacja audiobooka na podstawie powieści szczecińskiej autorki - pisarki i dziennikarki, Moniki Szwai, jest okazją do przypomnienia jej postaci. Jej dokonań… » więcej 2024-08-22, godz. 06:00 "Daniel co Bramatem zmienił Goleniów" - reportaż Małgorzaty Frymus Miał zaledwie 17 lat kiedy w Goleniowie założył Teatr Brama. Trzy lata później powołał do życia Spotkania Teatralne Bramat. Od tamtego czasu minęło… » więcej 2024-08-21, godz. 06:00 "Wyobraźnią opisać" reportaż Anny Kolmer Pewnie niejeden fan rolnictwa dałby wiele, by móc uprawiać ziemię w okolicach Pyrzyc. Nie ma w tym nic dziwnego, w końcu miasto posiada ziemię, którą zwą… » więcej 2024-08-20, godz. 06:09 "Ostatni moment" - reportaż Agaty Rokickiej Ocalają od zapomnienia ginący świat. Dokumentują stan starych, polskich cmentarzy, ale również szukają historii mieszkańców okolic Lwowa. Słowa „ginący… » więcej 2024-08-19, godz. 00:07 "Dziewice, do boju!" - opowieść, której jednym z bohaterów jest Dar Młodzieży [ROZMOWA z KRYSTYNĄ POHL] Za nami drugi tydzień z Aliną oraz innymi bohaterkami i bohaterami audiobooka, który powstał na podstawie książki "Dziewice, do boju!". Jej autorka, Monika… » więcej 2024-08-14, godz. 09:12 "Nie cierpię schematów" - reportaż Anny Kolmer Złośliwi powiadają, że zawód artysty to 50 proc. pracy, 20 proc. talentu i 30 proc. szczęścia. Jest w tym sporo prawdy, bo na sukces trzeba ciężko pracować… » więcej 2024-08-13, godz. 10:15 „Na Folwarku Etno - Jurandowo” - reportaż Małgorzaty Furgi Tabor to nazwa zaczerpnięta z języka węgierskiego, po przetłumaczeniu na polski byłby to obóz. Obóz muzyczny, wakacje z muzyką tradycyjną, mocno osadzone… » więcej 2024-08-12, godz. 19:05 "Dziewice do boju!" - audiobook z finałem The Tall Ships Races w tle [ROZMOWA Z JERZYM RADUCHĄ] "Dziewice do boju!" Moniki Szwai - to nowa książka do posłuchania w Radiu Szczecin. Możecie to robić od poniedziałku do piątku po 11 lub - jeśli ktoś… » więcej 2024-08-08, godz. 10:38 „Spacer po cmentarzu” - reportaż Małgorzaty Furgi Dziś w miejscu, któremu oddał serce, spoczął Maciej Słomiński - historyk sztuki, twórca monografii „Cmentarz Centralny w Szczecinie. Wielki park pochował… » więcej 2024-08-07, godz. 06:00 Po naukę do Polic - reportaż Małgorzaty Furgi Bohaterem dzisiejszego reportażu jest organizacja pożytku publicznego, a mianowicie Polickie Koło Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością… » więcej
12345