FONOSFERA
Radio SzczecinRadio Szczecin » FONOSFERA » Reportaże i słuchowiska
"Zapiski z umierania" Maria Pawlikowska-Jasnorzewska odcinek 1-5
Posłuchaj rozmowy Małgorzaty Frymus w Rafałem Podrazą
"Zapiski z umierania" Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej powstały podczas II wojny światowej w Anglii. Poetka znalazła się tam razem z mężem, który służył w angielskim lotnictwie.

Podziwiana i niemal noszona na rękach w Polsce autorka na obczyźnie była tylko cudzoziemką, wyniosłą, mało znającą język, wykwintnie i gustowanie ubierającą się żona lotnika.

Kiedy Maria Pawlikowska-Jasnorzewska zachorowała, musiała zacząć liczyć na tych Anglików. To oni byli z nią w najtrudniejszych chwilach, wspierali ją i pomagali. Ona jednak dzielnie znosiła swoją chorobę, cierpienie i tęsknotę . Tęsknotę za Madzią (siostrą Magdaleną Samozwaniec, Mamidłem i Tatką (swoimi rodzicami), za ojczyzną.

"Zapiski z umierania" Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej od poniedziałku do piątku na antenie Radia Szczecin po 18:50. Dziś pierwsze pięć odcinków razem.

O Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej opowiada Rafał Podraza biograf rodziny Kossak, bowiem poetka była córką wielkiego malarza Wojciecha Kossaka i siostrą pisarki Magdaleny Samozwaniec.
 

Zobacz także

2025-02-13, godz. 06:00 "W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua" - audioserial Martyny Wojtkowskiej Poruszająca historia dzieci, które w czasie II wojny światowej znalazły schronienie w Nowej Zelandii po traumatycznych przeżyciach na zesłaniu w ZSRR. Doświadczyły… » więcej 2025-02-12, godz. 06:00 „Koty na tymczasie” – reportaż Małgorzaty Furgi Stowarzyszenie Kociarka od wielu lat pomaga bezdomnym kotom. Organizacja działa tylko dzięki wrażliwości społeczności lokalnej. Bez tego wsparcia nie udałoby… » więcej 2025-02-11, godz. 05:47 "Słowo za słowem - opowieść z zesłania" - reportaż Małgorzaty Furgi 85 lat temu, 10 lutego 1940 roku Sowieci rozpoczęli masowe deportacje ludności polskiej z terenów zajętych po 17 września 1939 przez Armię Czerwoną. Ponad… » więcej 2025-02-09, godz. 17:53 "Beksa" - audiobook na podstawie powieści Marcina Grzelaka "Fikamy ze Stoewerami" w Muzeum Techniki i Komunikacji w … Historia dwóch mężczyzn: tajemniczego Adama, uciekającego przed swoją kryminalną przeszłością w Bieszczady oraz Irka, młodego szczecińskiego gangstera… » więcej 2025-02-06, godz. 06:00 Audioserial "W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua" Martyny Wojtkowskiej na antenie Radia… Poruszająca historia dzieci, które w czasie II wojny światowej znalazły schronienie w Nowej Zelandii po traumatycznych przeżyciach na zesłaniu w ZSRR. Doświadczyły… » więcej 2025-02-05, godz. 12:25 "Posiedzieć , pomilczeć " reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny. Lgnął do ludzi , ale się do nich nie łasił. Był ich ciekaw, tak jak ciekawiło go nieznane .. Ludomir Mączka szczególnie wysoko cenił sobie niezależność… » więcej 2025-02-05, godz. 12:30 "Posiedzieć ,pomilczeć " reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny W 19 rocznicę Lgnął do ludzi , ale się do nich nie łasił . Był ich ciekaw, tak jak ciekawiło go nieznane .. Ludomir Mączka szczególnie wysoko cenił… » więcej 2025-02-04, godz. 10:02 "Nic nie dzieje się przypadkiem" - reportaż Małgorzaty Frymus 2 lutego obchodziliśmy 534. rocznicę ślubu Bogusława X i Anny Jagiellonki. Każdy Szczecinianin zna monumentalną rzeźbę przy Zamku Książąt Pomorskich… » więcej 2025-01-31, godz. 16:37 "Kątnik" - najnowsza powieść Marka Stelara W poniedziałkowej Fonosferze będzie sporo literatury. Zaczniemy od najnowszego odcinka audiobooka "Beksa". Książkę Marcina Grzelaka czyta Mikołaj Krawczyk… » więcej 2025-01-30, godz. 06:00 „To jak puzzle” - reportaż Anny Kolmer Mozaiki to dekoracje i zdobienia tworzone z wielokolorowych, drobnych fragmentów złączonych odpowiednią spoiną w specjalne, średniej wielkości plastry… » więcej
678910