Rozmowy nieuczesane
Radio SzczecinRadio Szczecin » Rozmowy nieuczesane » Audycje
Pomnik Adama Mickiewicza w Szczecinie. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Pomnik Adama Mickiewicza w Szczecinie. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Pierwsza odsłona antyżydowskiej nagonki wydarzyła się już w 1967 roku, w związku z wygraną przez Izrael tzw. wojną sześciodniową z popieranymi przez blok sowiecki państwami arabskimi. Pierwszy Sekretarz KC PZPR, Władysław Gomułka publicznie nazwał polskich Żydów cieszących się z izraelskiego zwycięstwa "piątą kolumną". Antyizraelska akcja propagandowa przerodziła się w kampanię antysemicką.

8 marca 1968 roku na Uniwersytecie Warszawskim odbył się studencki wiec w proteście przeciw zdjęciu przez władze z afisza "Dziadów" Adama Mickiewicza oraz w obronie bezprawnie usuniętych ze studiów Adama Michnika i Henryka Szlajfera. Został on brutalnie stłumiony.

Jednocześnie w całym kraju odbywały się manifestacje "pełne poparcie dla przywódcy naszej partii narodu" - Władysława Gomułki. Także w Szczecinie.
ROZMOWY NIEUCZESANE - odc.151 (Marzec 68 w Szczecinie)
 

Zobacz także

2025-01-06, godz. 00:45 Odcinek sto czterdziesty: Wlastimil Hofman. Część druga Mieczysław Iwański był kolekcjonerem. Zamawiał dzieła sztuki u znakomitych artystów, z którymi przez lata korespondował. Zachowały się listy pisane do… » więcej 2025-01-02, godz. 18:43 Odcinek sto trzydzieści dziewiąty: Wlastimil Hofman Jak pisał aforysta, Jan Sztaudynger: „był jednym z najbardziej, a jednocześnie najmniej uznanych w Polsce”. O kim mowa? O Wlastimilu Hofmanie. Był uczniem… » więcej 2024-12-23, godz. 11:11 Odcinek sto trzydziesty ósmy: Kolekcjonerzy. Prof. Konstanty Laszczka. Część druga Dziś w "Rozmowach nieuczesanych"powracamy do omawiania kolekcji Mieczysława Iwańskiego, który po wojnie zamieszkał w Szczecinie. Przez całe swoje życie… » więcej 2024-12-16, godz. 02:06 Odcinek sto trzydziesty siódmy: Kolekcjonerzy. Prof. Konstanty Laszczka Pochodził z wielodzietnej chłopskiej rodziny i jako wiejski samouk realizował swoje plastyczne zainteresowania na miarę ówczesnych skromnych możliwości… » więcej 2024-12-16, godz. 01:46 Odcinek sto trzydziesty szósty: Miłośnicy i kolekcjonerzy. Suplement - ciąg dalszy Opowieść o kolekcjonerze, Mieczysławie Iwańskim zakończyliśmy w bardzo dramatycznym momencie. W 1950 r. został zatrzymany przez funkcjonariuszy aparatu… » więcej 2024-12-01, godz. 20:31 Odcinek sto trzydziesty piąty: Miłośnicy i kolekcjonerzy. Suplement Czasem życie dopisuje swój rozdział do naszych opowieści. Nieoczekiwane znalezisko sprawiło, że wracamy do tematu miłośników i kolekcjonerów. Co wspólnego… » więcej 2024-11-25, godz. 19:44 Odcinek sto trzydziesty czwarty: Miłośnicy i kolekcjonerzy ratują świat. Część trzecia Kolekcjonerzy mozolnie, przez lata zbierają różnego rodzaju przedmioty: od porcelanowych filiżanek począwszy, przez figurki, obrazy, plakaty, stare książki… » więcej 2024-11-18, godz. 23:16 Odcinek sto trzydziesty trzeci: Miłośnicy i kolekcjonerzy ratują świat. Część druga Zbierają fotografie, pocztówki, dokumenty, przedmioty artystyczne i użytkowe oraz... wiedzę. Sprawiają, że Atlantydy nie znikają. Wojciech Lizak, Marian… » więcej 2024-11-14, godz. 14:29 Odcinek sto trzydziesty drugi: Miłośnicy i kolekcjonerzy ratują świat Miłośnicy historii i kolekcjonerzy. Bez ich determinacji i pasji wiele faktów i artefaktów odeszłoby w niepamięć, w niebyt. Jak amatorzy dbają o pamięć?… » więcej 2024-11-14, godz. 13:48 Odcinek sto trzydziesty pierwszy: Marzenie Pana Ardanta. Część trzecia "Chcemy się dowiedzieć, w jaki sposób obecnie korzystacie z kompleksu zieleni składającego się z parku im. Stefana Żeromskiego, placu Mickiewicza i placu… » więcej
45678