Extra Przegląd Tygodnia
Radio SzczecinRadio Szczecin » Extra Przegląd Tygodnia » Felietony
Extra Przegląd Tygodnia. Poniedziałek 30.01.2023
Extra Przegląd Tygodnia. Wtorek 31.01.2023
Extra Przegląd Tygodnia. Środa 1.02.2023
Extra Przegląd Tygodnia. Czwartek 2.02.2023
Extra Przegląd Tygodnia. Piątek 3.02.2023
Extra Przegląd Tygodnia. Sobota 4.02.2023
Extra Przegląd Tygodnia. Niedziela 5.02.2023


Otrzymuję od studentów informację, że część wykładowców na szczecińskich uczelniach wymaga w trakcie sesji egzaminacyjnej specjalistycznej wiedzy, której nie przekazywali na swoich wykładach. Tak więc apeluję - kochani wykładowcy nie stresujcie dodatkowo naszych studentów w tym i tak ciężkim dla nich okresie oraz pamiętajcie, że macie ich zachęcać, a nie zniechęcać do wytężonej nauki.

Apel mamy już za sobą :) Zatem zaczynamy właściwą część programu.

Poniedziałek 30.01.2023

Szczeciński magistrat przekazał, że w alei Wojska Polskiego prace idą jak burza i już można zaobserwować jak z każdym dniem uwidacznia się nowy, śródmiejski charakter tej alei. Faktycznie uwagę zwracają szerokie chodniki oraz pas zieleni wraz miejscami postojowymi umiejscowiony centralnie pomiędzy dwiema jezdniami, co jest nowością w tym miejscu. Jednak, aby nie było tak słodko, przekażę, że magistrat jednocześnie ubolewa, iż oprócz szybkich postępów w budowie widać też pełno walających się śmieci i to niestety śmieci pozostawianych przez osoby, które przemieszczają się wokół placu budowy. Dlatego urzędnicy przypominają - plac budowy to nie śmietnisko! I tak jak w każdym innym miejscu musimy również tutaj zachować czystość i porządek.
Extra

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w niedzielę podczas 31 finału zebrała ponad 150 milionów złotych, ale tutaj należy zaznaczyć, że pieniądze ciągle wpływają na konto, a to oznacza, że fundacja może zebrać rekordową sumę datków tym razem na zakup sprzętu potrzebnego do diagnozowania i leczenia sepsy. Wszystko okaże się w marcu. Przypomnę, że w ubiegłym roku w samym Szczecinie Orkiestra zebrała jeden milion złotych.
Extra

Podczas obrad Zachodniopomorskiego Zespołu Parlamentarnego Piotr Bruss przedstawiciel PKP Polskie Linie Kolejowe zapewnił, że Szczecińska Kolej Metropolitalna nie powinna mieć kolejnych opóźnień.
- Dzisiaj te terminy są realne do wykonania, jeżeli nie wyskoczy nic po drodze, co znajduje się w gruncie, a czego dziś nie wiemy, to potwierdzamy te terminy - mówił Bruss.
Jest to bardzo ważna deklaracja, ponieważ według raportu NIK za opóźnienie odpowiada w dużej mierze właśnie spółka PKP Polskie Linie Kolejowe.
Dodam, że przez opóźnienia uruchomienie SKM będzie kosztować o 300 milionów złotych więcej, a według najnowszych ustaleń Szczecińska Kolej Metropolitalna do Stargardu, Gryfina i Goleniowa pojedzie w 2024 roku, zaś do Polic rok później.
I tutaj należy podkreślić, że Arkadiusz Marchewka, poseł Platformy Obywatelskiej przekazał, że na szczęście obecnie zmniejsza się ryzyko zwrotu dotacji wynoszącej pół miliarda złotych.
Wtorek 31.01.2023

Ostrzegałem, że Straż Miejska w Szczecinie, nie ma litości dla kierowców parkujących na zakazie, no i o tym, że nie żartuję przekonał się kierowca, który zaparkował w niedzielę swój samochód właśnie na zakazie na placu Zgody i zablokował w ten sposób przejazd autobusu linii 86. Jak wyjaśniła we wtorek Straż Miejska kierowca otrzymał mandat w wysokości 5 tysięcy złotych, 8 punktów karnych oraz musi pokryć koszty związane z odholowaniem auta na strzeżony parking w wysokości 700 złotych.
Extra

Bez przełomu zakończyły się konsultacje władz samorządowych z polickimi radnymi w sprawie obwodnicy Polic.
To inwestycja, na którą wszystkie zainteresowane strony muszą wyrazić zgodę, a to nie będzie łatwe - wskazywała Aneta Soprych-Kuśnierz z Urzędu Gminy w Policach.
- Każde z rozwiązań ma swoje koszty, każde jest uciążliwe dla mieszkańców, czy dla tych z drużyny "żółtych" czy z drużyny "niebieskich", czy ze Starego Miasta, którym wszystko jedno, byleby nie przez Stare Miasto. Każde ma straty środowiskowe, każdy ma duże straty wykupu gruntów – mówiła Soprych-Kuśnierz.
Natomiast radna Koalicji Obywatelskiej, Ewa Ignaczak wskazywała na brak współpracy – w zakresie rozwoju komunikacji – samorządów Polic i Szczecina.
Kolejne konsultacje zostały już zaplanowane.
Extra

W Baniach przy ulicy Sosnowej około godziny dziewiątej rano doszło do groźnego pożaru budynku socjalnego. Do późnych godzin wieczornych z ogniem walczyło łącznie dwanaście zastępów straży pożarnej z powiatu gryfińskiego. W Pożarze doszczętnie spłonęło sześć mieszkań, ale na szczęście wszystkich mieszkańców udało się ewakuować.
- Było takie zadymienie, że człowiek nie widział dokładnie, gdzie się pali i dlaczego... - Wracałem do domu i zauważyłem, że tutaj się dymi. Za chwilę podjechała straż pożarna. Widziałem, jak mieszkańcy tamtędy wybiegali - relacjonowali świadkowie pożaru.
Natomiast pogorzelcy podkreślali, że budynek był w złym stanie technicznym.
- Dach ma z papy, ściany są z płyty, to wszystko było oblepione słomą i jakąś gliną. Tam miało się co palić. Prosiłam o remont budynku, instalacji i tak dalej. - Byle mała iskra i pozamiatane jest.
Arkadiusz Augustyniak, wójt gminy Banie nie zaprzeczał, że budynek był w złym stanie.
- To był budynek komunalny, który już dawno powinien być rozebrany, ale ze względu na brak lokali nie mogliśmy tych rodzin przesiedlić do innych mieszkań. Mamy pomysły, niebawem będziemy mieli do zaproponowania tym rodzinom kilka komunalnych lokali zastępczych – podkreślał Augustyniak.
Środa 1.02.2023

Spółka Nieruchomości i Opłaty Lokalne w Szczecinie, która zarządza Strefą Płatnego Parkowania uznała, że za samochodem, który za pomocą kamery i specjalnego oprogramowania sprawdza opłaty za postój w strefie, nie będzie jeździł pomocniczy samochód, w którym były dwie osoby - kierowca oraz osoba drukująca i wstawiająca za wycieraczkę wezwania w przypadku braku opłaty za postój.
Teraz wezwania będą wysyłane pocztą – tłumaczył w Radiu Szczecin Wojciech Jachim, rzecznik spółki Nieruchomości i Opłaty Lokalne.
- Przede wszystkim okazało się, że procent kierowców, którzy wnoszą opłaty, jest w Szczecinie bardzo wysoki. W tej chwili wynosi on około 93%. Tych zawiadomień jest znacznie mniej niż zakładaliśmy. Wyszło nam, że taniej będzie wysyłać te zawiadomienia pocztą, niż utrzymywać ekipę i dodatkowy samochód. Zawiadomienia będziemy wysyłać listem poleconym z opcją śledzenia przesyłki, co da nam informację, kiedy właściciel pojazdu otrzyma zawiadomienie - mówił Jachim.
Opłata dodatkowa za brak biletu to 100 zł - jeśli zostanie wniesiona w terminie 7 dni kalendarzowych - potem 200 złotych. Czas liczony jest od dnia doręczenia wezwania pocztą.
Extra

Od 6 lutego w dni robocze będzie kursował dodatkowy poranny pociąg na trasie Szczecin – Gryfino – Szczecin. Utrudnienia w realizacji tych połączeń pojawiły się od 25 stycznia i związane są z budową nowej przeprawy torowej nad Regalicą w Podjuchach. Ograniczona przepustowość tymczasowego objazdu przez Zdroje i Dąbie spowodowała korekty w rozkładzie jazdy na niekorzyść mieszkańców, tutaj szczególnie kontrowersyjna była likwidacja porannego pociągu umożliwiającego dojazd do Szczecina przed godziną 7 rano. O przywrócenie tego połączenia zabiegał zarówno Urząd Wojewódzki jak i Urząd Marszałkowski. Wspólne działania przyniosły efekt i na spotkaniu zwołanym przez wojewodę zachodniopomorskiego w którym między innymi uczestniczyli wicemarszałek województwa, szefowie Polregio i PLK zapadła decyzja, że będzie dodatkowy skład, który będzie przyjeżdżał do Szczecina o godzinie 6.33 do końca obowiązywania rozkładu jazdy pociągów 2022/2023.
Extra

Ponad 100 laptopów trafiło do dzieci ze wsi Grzędzice w gminie Stargard w ramach rządowego projektu wsparcia rodzin dzieci z terenów popegeerowskich. Komputery otrzymali uczniowie szkół podstawowych oraz średnich, których krewni w linii prostej pracowali w PGR-ach.
Zbigniew Bogucki, wojewoda zachodniopomorski podkreślał, że w tych czasach dla każdego dziecka komputer jest encyklopedią wiedzy.
- Laptopy, komputery, tablety to instrumenty do zdobywania wiedzy, edukacji. To jest wymiar tego programu i wypada przypomnieć, że to program rządowy – mówił wojewoda.
W całym województwie w ramach grantów PGR, zostało zakupionych 28 tysięcy laptopów za prawie 78 milionów złotych.
Czwartek 2.02.2023

W Szpitalu przy Arkońskiej w Szczecinie podsumowano wyjątkowy przeszczep nerki, który miał miejsce 25 stycznia.
Pani Magda z własnej woli zaczęła badania i gdy tylko okazało się, że może zostać dawcą nerki dla męża, nie wahała się ani chwili.
- jak się kocha drugiego człowieka, tym bardziej, że jest to mój mąż i całe życie przed nami, jesteśmy młodymi ludźmi, to taka decyzja wypływa sama z siebie - mówiła Pani Magda.
Z kolei biorca Pan Łukasz podkreślał, że ten wielki prezent od żony pozwoli mu normalnie żyć.
- Jestem bardzo wdzięczny mojej żonie, tak się wydaje, że z dializami można żyć, ale to jest bardzo ciężkie życie – mówił wzruszony Pan Łukasz.
Przeszczep rodzinny to wymarzony wariant, tłumaczył chirurg dr Tomasz Śluzar.
- W sensie funkcjonowania tego narządu w przyszłości, tego rodzaju przeszczep, jest najlepszą sytuacją z możliwych w leczeniu nerko-zastępczym – mówił chirurg.
W roku 2022 jedynie ok 8,5% przeszczepionych w polskich szpitalach nerek pochodziło od żywych dawców. W szczecińskim Szpitalu Wojewódzkim pierwsze takie przeszczepienie w roku bieżącym odbyło się właśnie 25 stycznia. Była to ósma transplantacja nerki w tym roku. W całym roku ubiegłym od żywych dawców pobrano pięć nerek.
Extra

Na konferencji prasowej w tunelu pod Świną prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz przekazał, że inwestycja jest ukończona w 90 procentach i jak ostatnie prace pójdą zgodnie z planem to pod koniec maja tunel zostanie oficjalnie otwarty.
Dwie minuty – tyle zajmie przejazd tunelem, jednak już zawczasu prezydent miasta ostrzega, że w tunelu będzie ograniczenie prędkości do 50 km/h, a kto nie będzie go przestrzegał, może spodziewać się mandatu.
Do końca lutego rozstrzygamy przetarg na odcinkowy pomiar prędkości. Uznaliśmy, że to jest jedyny sposób, który poskromi zapędy niektórym kierowców, nieprzestrzegających ograniczenia prędkości w tunelu – tłumaczył Żmurkiewicz.
Budowa tunelu będzie kosztować ponad 900 mln zł, z czego przeszło 775 mln zł to dofinansowanie z Unii Europejskiej.
O pieniądze do Unii wnioskował rząd Prawa i Sprawiedliwości. Resztę dokłada z własnego budżetu miasto Świnoujście.
Extra

W Szczecinie zakończyło się dwudniowe przewożenie 45 psów i 5 kotów ze starego schroniska przy al. Wojska Polskiego do nowego schroniska przy ulicy Południowej. Paradoksalnie przewiezienie zwierząt nie zakończyło przeprowadzki, ponieważ w nowym obiekcie teraz trwa urządzanie pomieszczeń, ale tutaj mam ważną informację - w nowym schronisku skutecznie przeprowadzono już pierwszą operację jednego z podopiecznych, który potrzebował pomocy weteryniarza.
Budowa nowego schroniska trwała dwa lata, koszt inwestycji to ponad 19 mln złotych.
Piątek 3.02.2023

Prawie tysiąc rolników w Zachodniopomorskiem wyjechało na drogi regionu, aby zwrócić uwagę na coraz większe problemy w swojej branży. Skarżą się m.in. na zalegające w magazynach zboże z Ukrainy, przez które nie mogą sprzedać swoich plonów w odpowiedniej cenie, czy też wysokie ceny nawozów i paliwa rolniczego.
Do rządu trafi petycja w tej sprawie - tłumaczył Edward Kosmal wiceprzewodniczący Rady Wojewódzkiej "Solidarność" Rolników Indywidualnych.
- Domagamy się od rządu wprowadzenia tarczy antykryzysowej tak, jak w przypadku Covidu. Żeby zrekompensować straty poniesione niezawinione przez rolników. - mówił Kosmal.
Extra

Z uwagi na konieczność wprowadzenia do budżetu Szczecina środków pochodzących z rządowego Funduszu Pomocy odbyła się nadzwyczajna sesja Rady Miasta Szczecin.
Skarbniczka miasta Dorota Pudło-Żylińska przekazała radnym, że na koncie miasta są już pieniądze.
- Pierwsze środki już wpłynęły. Na Funduszu Pomocy jest 3,2 mln zł - mówiła Pudło-Żylińska.
Radni przyjęli jednogłośnie uchwałę wprowadzającą zmiany w tegorocznym budżecie miasta. Zmiany polegają na zwiększeniu dochodów i wydatków pochodzących ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Dodatkowo uchwała upoważnia Prezydenta Miasta Szczecin do dokonania zmian w planie dochodów i wydatków budżetowych ze środków pochodzących z Funduszu Pomocy (Ukrainie).
Zarówno w przypadku środków na rekompensaty energetyczne, jak i pieniędzy z Funduszu Pomocy (Ukrainie), miasto będzie dostawało kolejne rządowe dofinansowania w następnych kwartałach.
Extra

Hanna Pieczyńska rzeczniczka spółki Tramwaje Szczecińskie przekazała, że pracownicy szczecińskiej komunikacji miejskiej będą więcej zarabiać. W spółce Tramwaje Szczecińskie podwyżka wyniesie 500 zł brutto i będzie wypłacona w lutym, wraz z pensją za styczeń.
- Dyskusje toczyły się, także sprawdzanie możliwości finansowych miasta i spółek. Dla spółki Tramwaje Szczecińskie od 1 stycznia wynagrodzenie dla pracowników zatrudnionych na etacie, w tym motorniczych, wzrośnie o kwotę 500 złotych brutto - mówiła Pieczyńska.
Podwyżki dostaną też m.in. kierowcy spółek autobusowych, między 500 a niecałe 700 zł brutto.
Sobota 4.01.2023

Przetarg został rozstrzygnięty i w przyszłym roku do użytku zostanie oddany nowy dworzec kolejowy w Koszalinie - przekazał na konferencji dotyczącej rozwoju Koszalina, jej organizator wiceminister Paweł Szefernaker.
- Będzie to nowoczesny, designerski, komfortowy i ekologiczny nowy obiekt – podkreślił Szefernaker.
Nowy budynek stanie w miejscu starego dworca. Koszt prac to prawie 44 miliony złotych.
Natomiast Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia na tej samej konferencji ogłosił, że w Koszalinie powstanie całoroczna baza Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.
- Obszar Koszalina rozwija się bardzo dynamicznie. Nowe inwestycje, które będą powstawały, wymuszają to, że śmigłowiec i szybki dostęp do pomocy jest ważny nie tylko w wakacje, ale cały rok – mówił w Koszalinie Kraska.
Obecna baza LPR na Pomorzu Środkowym jest bazą tymczasową, czynną w Zegrzu Pomorskim od maja do września. Nowy, całoroczny obiekt powstanie do końca grudnia 2025 roku w pobliżu Koszalina, na terenie dawnej strzelnicy wojskowej przy drodze wojewódzkiej 206.
Extra

Teraz wracamy do stolicy Pomorza Zachodniego, bowiem Paweł Pankau z policji w Szczecinie potwierdził, że złodziej ozdobnych pokryw śmietnikowych został złapany.
- Do kradzieży dochodziło w różnych miejscach naszego miasta. W wyniku czynności, mundurowi zatrzymali 53-latka. Mężczyzna usłyszał już zarzuty. Policjanci, którzy pracowali nad tą sprawą ustalili, że sprawca w okresie od czerwca do grudnia 2022 roku ukradł kilkadziesiąt pokryw od śmietników. Teraz za swoje czyny mężczyzna odpowie przed sądem - mówił Pankau.

Za kradzież grozi mu 5 lat więzienia.
Niedziela 5.01.2023

Hanna Pieczyńska z Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie przekazała, że od 6 lutego zaczyna funkcjonować nowy przystanek tramwajowo-autobusowy o nazwie „Celna”.
- Wszystkie osoby, które podróżują liniami: 2, 7, 8, 52, 76 i nocnymi: 522, 531 i 532 muszą sobie rzucić okiem, bo to na pewno będzie dla nich nowość. Na pewno będzie to dla nich także ciekawostka i ułatwienie podróżowania, bo to oni będę mieli do dyspozycji nowe przystanki wzdłuż Energetyków - mówiła Pieczyńska.
Szczegóły znajdziecie na stronie: www.zditm.szczecin.pl
Extra

Ewa Pełechata, wiceprezydent Kołobrzegu przypomina, że magistrat w ramach konkursu czeka na projekty instalacji plenerowej z napisem „Kołobrzeg”.
- Ma to być duży napis, odnoszący się do naszego miasta, jego tradycji i strategii promocyjnej. Ma być inny niż pozostałe w naszym kraju czy Europie, bo nie chcemy powielać cudzych pomysłów – podkreśla Pełechata.
Napis ma mieć około 20 metrów długości i trzy metry wysokości. Na wykonanie całej instalacji miasto chce przeznaczyć 370 tysięcy złotych. Urzędnicy czekają na propozycje do 14 kwietnia. Autor zwycięskiego projektu otrzyma 20 tysięcy złotych.
Dodam, że instalacja przestrzenna z nazwą miasta stanie w kołobrzeskim porcie, w sąsiedztwie latarni morskiej. Tak zdecydowali mieszkańcy, którzy wybrali takie przedsięwzięcie w budżecie obywatelskim.
 

Zobacz także

2023-04-24, godz. 23:34 Extra Przegląd Tygodnia 24.04.2023 Magnolie pięknie zakwitły w Szczecinie, ale zapewniamy to nie jedyna pozytywna informacja z ubiegłego tygodnia, jaką przypominamy w Extra Przeglądzie Tyg… » więcej 2023-04-17, godz. 23:40 Extra Przegląd Tygodnia 17.04.2023 Ależ ten czas szybko płynie - cześć osób już zdążyła zapomnieć, że tydzień temu w Lany Poniedziałek oblewała swoich bliskich wodą. Tak więc w Extra… » więcej 2023-04-03, godz. 23:50 Extra Przegląd Tygodnia 3.04.2023 Aura pogodowa w ubiegłym tygodniu nas nie rozpieszczała, a jak było z wydarzeniami w naszym regionie? Odpowiedź znajdziecie w Extra Przeglądzie Tygodnia. » więcej 2023-03-27, godz. 23:50 Extra Przegląd Tygodnia 27.03.2023 20 marca o godzinie 22.24 rozpoczęła się astronomiczna wiosna. I tu pojawia się pytanie - jakie wydarzenia przyniosła wiosna w swoich pierwszych dniach dla… » więcej 2023-03-20, godz. 23:59 Extra Przegląd Tygodnia 20.03.2023 Mroźny na początku, wiosenny na końcu, tak można podsumować tydzień wyznaczający połowę marca w kilku słowach. A co z wydarzeń? Bardzo niepokojąca… » więcej 2023-03-13, godz. 23:50 Extra Przegląd Tygodnia 13.03.2023 Zima u progu wiosny, zmyślone historie, awarie, ale też mali bohaterowie - takie wydarzenia przyniósł nam miniony tydzień. W Extra Przeglądzie Tygodnia zebraliśmy… » więcej 2023-03-06, godz. 23:50 Extra Przegląd Tygodnia 6.03.2023 Wsparcie Policji, kołobrzeski port w czołówce, najbardziej wpływowi lekarze – w Extra Przeglądzie Tygodnia przedstawiamy najważniejsze wydarzenia z naszego… » więcej 2023-02-27, godz. 23:50 Extra Przegląd Tygodnia 27.02.2023 Jeśli ktoś pomyślał, że ferie w szkołach spowolniły dynamikę wydarzeń w naszym regionie – to od razu przekazuję – absolutnie nie! A ten program jest… » więcej 2023-02-20, godz. 22:39 Extra Przegląd Tygodnia 20.02.2023 Mieliśmy w tym tygodniu prawdziwy rollercoaster atrakcji - oficjalnie w regionie zaczęły się ferie, były i słodkie Walentynki, i jeszcze słodszy Tłusty… » więcej 2023-02-13, godz. 23:31 Extra Przegląd Tygodnia 13.01.2023 #TikTokowePomorzeZachodnie, Burzliwa dyskusja radnych, Ponad 100 mln zł na inwestycje drogowe - to jest Extra Przegląd Tygodnia, w którym przypominamy najciekawsze… » więcej
12345