Extra Przegląd Tygodnia
Radio SzczecinRadio Szczecin » Extra Przegląd Tygodnia » Felietony
Koparka ześlizgnęła się ze skarpy przy Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Fot. Słuchacz
Koparka ześlizgnęła się ze skarpy przy Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Fot. Słuchacz
Wsparcie Policji, kołobrzeski port w czołówce, najbardziej wpływowi lekarze – w Extra Przeglądzie Tygodnia przedstawiamy najważniejsze wydarzenia z naszego regionu.
Extra Przegląd Tygodnia. Poniedziałek 27.02.2023
Extra Przegląd Tygodnia. Wtorek 28.02.2023
Extra Przegląd Tygodnia. Środa 1.03.2023
Extra Przegląd Tygodnia. Czwartek 2.03.2023
Extra Przegląd Tygodnia. Piątek 3.03.2023
Extra Przegląd Tygodnia. Sobota 4.03.2023
Extra Przegląd Tygodnia. Niedziela 5.03.2023
Poniedziałek 27.02.2023

W poniedziałek ważnym tematem była przyszłość kina Pionier w Szczecinie. Współwłaściciel kina Jerzy Miśkiewicz potwierdził, że chce sprzedać obiekt nowemu właścicielowi, ponieważ stan zdrowia już mu nie pozwala na taką aktywność, a spadkobiercy wspólnika nie chcą kontynuować tej działalności.
I tutaj pojawił się pomysł mieszkańców, aby miasto kupiło kino w celu uratowania tej niepowtarzalnej atrakcji turystycznej.
Jednak miasto przekazało, że pomysł nie jest nowy i już w 2021 roku chciało kupić obiekt. Wtedy kino zostało wycenione 1,7 mln złotych przez ekspertów, ale do transakcji nie doszło, bo oferta miasta została kilkukrotnie odrzucona, gdyż właściciel uważał, że wycena jest za niska.
Aby ponownie usiąść do rozmów potrzebna będzie aktualna wycena - przekazała Marta Kufel z magistratu.
- Ówczesna wycena jest już nieaktualna. Miasto jest taką, nazwijmy to, specyficzną komórką społeczną, która musi działać w oparciu o ściśle określone zasady i przepisy. W tym wypadku, gdy ta ekspertyza za środki miejskie jest już nieważna należałoby przygotować kolejną, która pochłonęłaby kolejne środki miasta - wyjaśniła Marta Kufel.
Natomiast prezydent miasta Piotr Krzystek przekazał za pośrednictwem mediów społecznościowych, że aktualna wycena kina, może być nawet niższa.
W sprawie kina Pionier swoje interpelacje do prezydenta Piotra Krzystka niezależnie złożyła trójka szczecińskich radnych miejskich: Dominika Jackowski, Dariusz Matecki oraz Przemysław Słowik.
Extra

Pozostajemy w Szczecinie, ponieważ w trakcie prac związanych z remontem Zamku Książąt Pomorskich około godziny 16.00 koparka niebezpiecznie osunęła się ze skarpy. Na szczęście nie zsunęła się na pobliską ulicę. Teren został natychmiast zabezpieczony, a koło godziny 21.00 przyjechał dźwig, który we wtorek wciągnął koparkę w bezpieczne miejsce.
Akcja zakończyła się powodzeniem nikomu nic się nie stało, nie została również uszkodzona infrastruktura – wyjaśnił Paweł Kwiecień, rzecznik Mostostalu Warszawa, wykonawcy prac.
Extra

Teraz o utrudnieniach dla zmotoryzowanych. Anna Radziwonowicz z Zachodniopomorskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Koszalinie ogłosiła zmianę organizacji ruchu na przebudowywanej drodze numer 102 między Trzebiatowem a miejscowością Lędzin
- To są objazdy dla ruchu tranzytowego. To jest objazd, który nie może mieć gorszego standardu niż przebudowywana droga wojewódzka, stąd właśnie takie rozwiązanie. Ten objazd od strony Lędzina będzie prowadził przez drogę wojewódzką 110, miejscowość Cerkwica, później droga 103, 109 i jesteśmy na obwodnicy Trzebiatowa, możemy dojechać do tych miejscowości, które będą przez jakiś czas odcięte od ruchu - wskazała Radziwonowicz.
Utrudnienia w tej części naszego regionu potrwają do końca maja.
Wtorek 28.02.2023

Wiecie o tym, że do jeziora Głębokie, aby nadal było głębokie dolewają wodę? Nie… No to już wiecie.
Od 25 lat wodę dolewają z rzeki Gunicy za pomocą specjalnego rurociągu. Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Szczecinie, który odpowiada za ten proces przekazał, że ostatnio dzięki sprzyjającym warunkom środowiskowym z rzeki do jeziora udało się przetłoczyć 230 tysięcy ton wody.
Dzięki temu, a także dobrym warunkom atmosferycznym w okresie jesienno-zimowym poziom lustra wody w jeziorze Głębokie podniósł się aż o 35 centymetrów.
Extra

Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego przekazał Komendzie Wojewódzkiej Policji 40 tys. złotych na realizację: programów profilaktycznych „Bezpieczny Senior” i „Uniwersytet malucha”, przeprowadzenie szkoleń medycznych i wysokościowych funkcjonariuszy pododdziału kontrterrorystycznego, przeprowadzenie kampanii informacyjno-edukacyjnej „Bezpiecznie w Zachodniopomorskiem – pomagamy i służymy”.
Umowę wsparcia podpisali Wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego Tomasz Sobieraj i Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Marek Jasztal.
Extra

Hanna Pieczyńska, rzeczniczka prasowa spółki Tramwaje Szczecińskie w kwestii torowej rewolucji ogłosiła, że jest dobrze, a będzie jeszcze lepiej i przedstawiła na dowód statystyki, które pokazują jednoznacznie, że inwestowanie w infrastrukturę torową ma sens.
- Ilość zdarzeń, związanych wprost ze stanem infrastruktury przedstawia się następująco: 2019 – 25 wykolejeń, 2020 – 22 wykolejenia, 2021 – 23 wykolejenia, 2022 – 14 wykolejeń. Zdarzenia te występowały głównie w miejscach, gdzie rozpoczęła się już lub rozpocznie niebawem modernizacja torowisk – przekazała Pieczyńska.
Środa 1.03.2023

Msza święta w kościele garnizonowym w intencji Oficerów i Żołnierzy Podziemia Niepodległościowego, przemarsz ulicami miasta i Apel Pamięci - tak wyglądały obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Szczecinie.
W marszu wzięło udział ponad 200 osób. W tym wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki i wicewojewoda Mateusz Wagemann, a maszerującą kolumnę prowadził jeden z ostatnich żyjących "Żołnierzy Wyklętych" na Pomorzu Zachodnim - Bronisław Pakuła ps. "Lis".
- Pomimo, że mam już 97 lat, to w ubiegłym roku - jeszcze na nogach - brałem udział w oddawaniu czci moim kolegom, którzy walczyli o niepodległość... Ja - jako uczestnik walk - chciałem podziękować zebranym szczecinianom i Bogu, że doczekałem się jeszcze udziału w uroczystościach w Wolnej Polsce – podkreślił Bronisław Pakuła ps. "Lis"
Marsz Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" pierwszy raz w Szczecinie odbył się 12 lat temu. Organizatorem wydarzenia jest Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych.
Extra

Pozostajemy w stolicy Pomorza Zachodniego. Parkingiem przy Netto Arenie zarządza już miejska spółka Nieruchomości i Opłaty Lokalne, która odpowiada m.in. za Strefę Płatnego Parkowania i Płatne Parkingi Niestrzeżone w Szczecinie. Generalnie na co dzień parking jest bezpłatny, a opłata parkingowa będzie obowiązywała podczas imprez komercyjnych oraz cztery godziny przed i godzinę po wydarzeniu. Wysokość opłaty będzie uzależniona od danego wydarzenia i będzie ją można uiścić w parkomatach dostępnych na parkingu (gotówką, kartą lub blikiem) oraz za pomocą aplikacji Mobilet. Bilet z parkomatu trzeba standardowo umieścić pod przednią szybą pojazdu.
Szczegóły znajdziecie na stronie: netto.arenaszczecin.eu
Extra

1 marca to również zmiany w funkcjonowaniu szczecińskiego roweru miejskiego. Najkrócej to tańsze abonamenty, droższa minuta za wypożyczenie roweru i droższe opłaty dodatkowe, ale również nowa opcja – będzie można zrobić zdjęcie po zakończeniu przejazdu.
To jest bardzo istotne rozwiązane – przekazał Wojciech Jachim, rzecznik spółki Nieruchomości i Opłaty Lokalne.
Czwartek 2.03.2023

Trwają intensywne przygotowania Fundacji Polskich Wartości do wielkanocnej odsłony Paczki dla Rodaka i Bohatera na Kresach. I tutaj od razu bardzo ważny apel – Fundacja cały czas liczy na zgłoszenia osób, instytucji, które mogłyby wesprzeć akcję organizowaną już po raz dziesiąty.
Potrzeby są ogromne, a coraz trudniej znaleźć fundusze na zakup darów - tłumaczył Wojciech Woźniak z Fundacji.
- Co roku jeździliśmy na Litwę i na Łotwę, w tym roku ze względów finansowych jedziemy tylko na Litwę. W zeszłym mroku wystarczyło 500 paczek na dwa kraje, w tym roku musimy mieć 650 paczek dla naszych rodaków na Litwie. I to nie jest koniec, bo szykujemy jeszcze paczki z artykułami szkolnymi, że środkami chemicznymi; to też będzie kilkadziesiąt paczek - mówił Woźniak.
Pakowanie paczek zaplanowano na 20-21 marca, później dary ruszą na Litwę. I podkreślam Fundacja cały czas liczy na zgłoszenia sponsorów.
Extra

24 tysiące ton ryb przeładowano w ciągu ostatniego roku w kołobrzeskim porcie rybackim. A to oznacza, że Kołobrzeg znajduje się na drugim miejscu tej klasyfikacji, pierwsze miejsce zajęła Ustka.
Artur Lijewski, prezes Zarządu Portu Morskiego w Kołobrzegu jako główną przyczynę sukcesu wskazał rozwój infrastruktury portowej.
- Cały czas jesteśmy na tzw. pudle. Drugie miejsce, jeśli chodzi o rozładunek. To też świadczy o dużym zainteresowaniu i komplementarności świadczonych usług w bazie portu rybackiego, że ta flota jest tu cały czas i korzysta z infrastruktury portowej - powiedział Lijewski.
W kołobrzeskim porcie działa 15 biznesów związanych z rybołówstwem, a łączna liczba przedsiębiorstw związanych z branżą rybacką sięga 200 firm.
Extra

Lekarze z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie na Liście Stu 2022 najbardziej wpływowych osób w polskiej medycynie.
Na 36 miejscu znalazł się prof. Jan Lubiński. To specjalista patomorfologii i genetyki klinicznej, kierownik Katedry Onkologii i Zakładu Genetyki i Patomorfologii PUM. Od wielu lat zajmuje się badaniami ryzyka zachorowania na raka.
39. miejsce należy do prof. Jerzego Samochowca. Jest psychiatrą i Prezesem Zarządu Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego i kierownikiem Katedry i Kliniki Psychiatrii PUM.
Prof. Mieczysław Walczak jest na 75. miejscu. To Specjalista pediatrii, endokrynologii i diabetologii dziecięcej.
Na 81. miejscu znalazł się prof. Bogusław Machaliński, rektor Pomorskiego Uniwersytetu medycznego w Szczecinie. Jest specjalistą chorób wewnętrznych, hematologii i transplantologii klinicznej.
94. pozycja przypadła profesorowi Miłoszowi Parczewskiemu. To specjalista chorób zakaźnych, konsultant wojewódzki. Jest prezesem Europejskiego Towarzystwa Klinicznego ds. AIDS. Odznaczony złotym krzyżem zasługi przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej oraz wyróżniony odznaką honorową przez Ministra Zdrowia "Za zasługi dla ochrony zdrowia".
Listę po raz dwudziesty opublikował Puls Medycyny.
Piątek 3.03.2023
Piątek przyniósł bardzo bolesną informację. W przejmującym wpisie Magdalena Filiks posłanka Koalicji Obywatelskiej ze Szczecina poinformowała o tragicznej śmierci swojego 15-letniego syna Mikołaja.
Uroczystości pogrzebowe odbędą się 7 marca. Wystawienie urny z prochami i pożegnanie rozpocznie się o godzinie 10.15 w Szczecinie w kaplicy bocznej Cmentarza Centralnego. Pochówek odbędzie się na cmentarzu w Dolicach (powiat Stargard) o godzinie 12.30.
Sobota 4.03.2023

Stocznia Partner wybudowała w Skolwinie statek do przewozu konstrukcji wielkogabarytowych.
Statek ma ponad 114 metrów długości i 14 metrów szerokości. Posiada odkryty pokład, gdzie może zabierać duże samochody, dźwigi czy uzbrojenie. W tym samym miejscu mogą też być transportowane konstrukcje stalowe. To trzeci tego typu statek zbudowany przez policko - szczecińską stocznię Partner. Jednostka została już przeholowana do Holandii, gdzie będzie wyposażona m.in. w silnik główny.
Extra

Sylwia Rogulska, zastępczyni dyrektora Zarządu Budynków i Lokali Komunalnych przekazała, że oferta mieszkań w zamian za remont nigdy wcześniej nie cieszyła się tak dużym zainteresowaniem jak teraz. Coraz więcej mieszkańców jest zainteresowanych nawet mieszkaniami o niskim standardzie ze względu na znaczące dofinansowanie remontu takich lokali przez miasto i dodała, iż mieszkańcy otrzymali właśnie kolejne udogodnienie, albowiem mają możliwość złożenia wniosku o wynajem mieszkania również za pośrednictwem strony internetowej: mieszkaniaodmiasta.pl
Niedziela 5.03.2023

W Szczecinie por. Kazimierz Miłaszewicz żołnierz kresowy Armii Krajowej skończył 100 lat i z tego powodu otrzymał między innymi szablę oficerską.
- Mamy taką tradycję, że każdy kombatant, który kończy 100 lat otrzymuje od nas szablę oficerską - wyjaśnił Tomasz Sawicki z "Paczki dla Bohatera".
Recepta na długowieczność Pana Kazimierza.
- Pracować ciężko i jeszcze raz pracować!
Jest to wiarygodna recepta, bo pan Kazimierz czuje się bardzo dobrze.
- Czuję się młodo chociaż jestem stary. Życie przeminęło jak cień.
Oczywiście wszyscy zgodnie zaśpiewali solenizantowi.
"200 lat, 200 lat niech żyje, żyje nam!"
Obecnie w województwie zachodniopomorskim żyje 129 stulatków.
Extra

Piotr Lisek zdobył srebrny medal w skoku o tyczce ostatniego dnia halowych lekkoatletycznych Mistrzostw Europy w Stambule. Zawodnik OSOT-u Szczecin uzyskał 5.80 i wraz z Grekiem Emmanouilem Karalisem zajął ex aequo drugie miejsce. Mistrzem Europy został Norweg Sondre Guttormsen, który uzyskał taki sam wynik co Polak i Grek, ale miał mniejszą ilość strąceń.
Jestem zadowolony ze swojego startu – powiedział po zawodach Piotr Lisek.
 

Zobacz także

2023-01-30, godz. 23:55 Extra Przegląd Tygodnia 30.01.2023 Nagroda dla Teatru Letniego w Szczecinie, nowy parking w Stargardzie, Polski Disneyland w Brojcach już pnie się do góry – ależ to był emocjonujący tydzień… » więcej 2023-01-23, godz. 23:46 Extra Przegląd Tygodnia 16.01.2023 - 22.01.2023 Uszkodzenie gazociągu i ewakuacja mieszkańców w centrum Szczecina, jest projekt zagospodarowania Łasztowni, 38 kg narkotyków w mieszkaniu szczecińskiego… » więcej 2023-01-16, godz. 23:50 Extra Przegląd Tygodnia 9.01.2023 - 15.01.2023 Ależ to był emocjonujący tydzień! Nastolatkowie, którzy strzelali do autobusów i tramwajów uciekli, historyczny skarb na świnoujskim strychu, ważna decyzja… » więcej 2023-01-09, godz. 23:56 Extra Przegląd Tygodnia 2.01.2023 - 8.01.2023 Zmalała liczba wypadków na drogach, nowa inwestycja w Gryfii porównywalna z budową stoczni, już wiemy kto strzelał do autobusów i tramwajów w Szczecinie… » więcej 2023-01-02, godz. 23:46 Extra Przegląd Tygodnia 26.12.2022 - 1.01.2023 Od świąt do Nowego Roku - tak nas przeprowadził miniony tydzień. Ale nie tylko świętowaliśmy – w Extra Przeglądzie Tygodnia sprawdziliśmy, co nowego… » więcej 2022-12-19, godz. 23:51 Extra Przegląd Tygodnia 12.12.2022 - 18.12.2022 Ten tydzień upłynął nam pod znakiem grudniowych rocznic i dopinania budżetów na przyszły rok. Była też przedświąteczna dobroczynność i… zwierzaki… » więcej 2022-12-12, godz. 23:56 Extra Przegląd Tygodnia 5.12. 2022 - 11.12.2022 Trzy jarmarki z jednej strony, człowiek-choinka z drugiej – takie przygotowania do świąt tylko w Szczecinie. Poza tym w Extra Przeglądzie Tygodnia mówimy… » więcej 2022-12-05, godz. 23:48 Extra Przegląd Tygodnia 28.11.2022 - 4.12.2022 Weekendowe imprezy już za nami, grzecznie weszliśmy w nowy tydzień, więc najwyższy czas rozpocząć Ekstra Przegląd Tygodnia. » więcej 2022-11-28, godz. 23:37 Extra Przegląd Tygodnia 21.11.2022 - 27.11.2022 Na początku tygodnia otrząsaliśmy się ze skutków nagłej weekendowej śnieżycy, a przed weekendem, choć śnieg już stopniał, szczecińskie pomniki przywdziały… » więcej 2022-11-21, godz. 23:50 Extra Przegląd Tygodnia 14.11.2022 - 20.11.2022 Poniedziałek 14.11.2022 W poniedziałek mogliśmy odnieść wrażenie, że jesteśmy bohaterami powieści kryminalnej, bowiem w Stargardzie znaleziono trzy ciała… » więcej
12345