Extra Przegląd Tygodnia
Radio SzczecinRadio Szczecin » Extra Przegląd Tygodnia » Felietony
Poruszającą wystawę otwarto w Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim. Fot. Robert Stachnik
Poruszającą wystawę otwarto w Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim. Fot. Robert Stachnik
Zima u progu wiosny, zmyślone historie, awarie, ale też mali bohaterowie - takie wydarzenia przyniósł nam miniony tydzień. W Extra Przeglądzie Tygodnia zebraliśmy dla Was najważniejsze i najciekawsze informacje z regionu.
Extra Przegląd Tygodnia. Poniedziałek 6.03.2023
Extra Przegląd Tygodnia. Wtorek 7.03.2023
Extra Przegląd Tygodnia. Środa 8.03.2023
Extra Przegląd Tygodnia. Czwartek 9.03.2023
Extra Przegląd Tygodnia. Piątek 10.03.2023
Extra Przegląd Tygodnia. Sobota 11.03.2023
Extra Przegląd Tygodnia. Niedziela 12.03.2023
Poniedziałek 06.03.2023

Tydzień zaczął się śniegiem i ślizgawką na drogach - w poniedziałek rano mieliśmy problemy na trasach przede wszystkim na zachodzie województwa, ale też na drodze prowadzącej z Kołbaskowa do Berlina.

Ale były też lepsze wieści drogowe: będzie remont drogi między Połczynem Zdrojem a Czaplinkiem. Zachodniopomorski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Koszalinie ogłosił przetarg na wykonanie tej inwestycji. To drugi etap tej przebudowy - wyremontowane zostanie 16 km drogi, a na połączeniu z drogą wojewódzką nr 171 powstanie rondo.
Extra

Mieliśmy też w tym tygodniu pewnego spryciarza, który jednak okazał się nie taki sprytny. Rano lokalne media zelektryzowała informacja, że pod Golczewem nieznani sprawcy napadli na kierowcę i zabrali mu sporą sumę pieniędzy.
23-latek powiadomił o całym zajściu policję, opowiadał, że miał przy sobie pieniądze, które zarobił w Norwegii i wymienił je w kantorze w Świnoujściu. Kiedy jechał do domu, na drodze zatrzymało go jednak dwóch mężczyzn - przystawili mu nóż do gardła i kazali oddać saszetkę z pieniędzmi - relacjonowała opowieść kierowcy oficer prasowa policji w Kamieniu Pomorskim Katarzyna Jasion.
Pokrzywdzony wydał wówczas saszetkę z zawartością kilkudziesięciu tysięcy złotych. Po czym obaj mężczyźni - sprawcy - wsiedli do swojego pojazdu i oddalili się z miejsca.
Policjanci wysłuchali opowieści mężczyzny, coś im jednak nie pasowało.
Podczas interwencji mężczyzna wielokrotnie zmieniał wersje zdarzenia, a finalnie przyznał się, że wymyślił całą historię, bo ma długi i nie chce oddawać tych pieniędzy - mówiła Jasion.

Mężczyźnie za wywołanie fałszywego alarmu grozi kara aresztu, ograniczenia wolności albo kara grzywny do 1,5 tys. złotych. W postępowaniu karnym natomiast za fałszywe zeznania grozi kara od 6 miesięcy do 8 lat więzienia.
O tym, co dalej będzie z 23-latkiem, zdecyduje sąd.
Wtorek 07.03.2023

W Extra Przeglądzie tygodnia chcielibyśmy wam zawsze przekazywać przede wszystkim dobre informacje. Ale nie zawsze jest to możliwe. Tak jest właśnie teraz
We wtorek odbył się pogrzeb syna posłanki Platformy Obywatelskiej Magdaleny Filiks. Mikołaj odszedł 17 lutego. Posłanka poinformowała o śmierci syna w ubiegły piątek.

Mikołaj w środę skończyłby 16 lat. Postępowanie w sprawie jego śmierci prowadzi szczecińska prokuratura.
Środa 08.03.2023

Poruszającą wystawę otwarto w środę w Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim. Jej tytuł to "Wojna wymalowana kredką - rok po”. To prace dzieci, które wraz z rodzicami schroniły się w Szczecinie przed wojną. Rysunki ukazują, jak zmieniło się przez ten rok widzenie świata młodych uchodźców.
Były też sposobem komunikowania się i wyrażania uczuć - mówiła Małgorzata Gola-Chmielewska z Towarzystwa Przyjaciół Dzieci.

Różnica w rysunkach teraz a wcześniej jest bardzo duża. Wszystkie te dobre, przyjemne emocje były przykryte, bólem, stratą i tęsknotą. Teraz to co mamy to mamy nadzieję, budowanie relacji, oczywiście też tęsknotę za Ukrainą.

W Szczecinie po wybuchu wojny zamieszkała wraz ze swoimi dziećmi pani Alina

Każde dziecko ma swoje historie narysowane kredką. Te rysunki przypominają ucieczkę z dziećmi na rękach. A wtedy wy, Polacy, z czystym sercem, z taką szczerością i współczuciem w oczach ogrzaliście moje dzieci w objęciach.

Wystawę można oglądać w Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim do końca marca.
Extra

Studenci będą mogli dzięki niej tworzyć nowe technologie oparte na wodorze. Rozpoczęła działalność Akademia Wodorowa, czyli współpraca Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego z Grupą Azoty Police. Studenci, doktoranci i absolwenci zachodniopomorskich uczelni, którzy nie ukończyli jeszcze 30 lat mogą zaproponować nowe rozwiązania z użyciem wodoru, w ramach akademii będą też uczestniczyć w zajęciach. Najlepsze projekty będą testowane w Grupie Azoty.
Extra

W środę dla niektórych mieszkańców Szczecina zaczęły się problemy z ciepłem - to przez awarię w Elektrociepłowni Pomorzany. Pojawiły się nieszczelności urządzeń produkcyjnych dwóch bloków – A i B. Szczecińska Energetyka Cieplna uruchomiła źródło rezerwowe, czyli Ciepłownię Rejonową Marlicza, ale i tak w niektórych mieszkaniach, szczególnie w okolicach Pomorzan, temperatura trochę spadła.
Extra

Budowa odcinka Świnoujście Dargobądz drogi S3 weszła w najtrudniejszą fazę – muszą tam powstać cztery węzły drogowe, dziesięć wiaduktów, dwie estakady, kładka dla pieszych oraz przejścia i przepusty dla zwierząt - mówił dyrektor szczecińskiego oddziału GDDKiA Łukasz Lendner.

Jest to dla nas duże wyzwanie, nie są to łatwe odcinki, bardzo dużo węzłów, przejście przez Woliński Park Narodowy, przejścia górne i dolne dla zwierząt. Cała budowa to są obiekty inżynierskie, przejście nad liniami kolejowymi, duże estakady, odcinki ciężkie w realizacji. Wykonawcy dają radę. Jadąc do Świnoujścia, widać, jak prace postępują z tygodnia na tydzień.

Budowa ma się zakończyć w drugim kwartale 2024 roku.
Czwartek 09.03.2023

Niecierpliwie czekamy na zakończenie budowy tunelu pod Świną, prace mają się ku końcowi, a w ubiegłym tygodniu zaczęło się układanie asfaltu. Pierwsza warstwa asfaltu lanego będzie wykonana jeszcze w marcu. Później położona zostanie warstwa ścieralna, po której będą się poruszać samochody.
Kolejny etap to testy bezpieczeństwa, które sprawdzą, czy tunel jest odpowiednio przygotowany na najazd turystów i mieszkańców.
Na razie nie wiadomo dokładnie, kiedy będzie można tunelem przejechać - przeprawa miała być otwarta w maju, ale teraz mówi się o połowie czerwca. Tak czy inaczej wygląda na to, że w wakacje już nie trzeba będzie czekać w kolejce na prom.
Extra

W Szczecinie kierowcy zauważyli w czwartek, że wreszcie skończyły się prace przy "prawoskręcie niezgody”, czyli fragmencie ulicy Mieszka I, który prowadzi do sklepu Ikea.

Złota informacja: ulica Mieszka I, skręt do Ikea będzie dziś otwarty. Drogowcy pozabierali słupki, ściągają oznakowanie... Hurra! Koniec tego kabaretu - cieszył się jeden ze szczecińskich kierowców.

To miała być prosta budowa – firma miała wykonać na ul. Mieszka I dodatkowy pas ruchu do skrętu w prawo, żeby ograniczyć korki. Prace miały potrwać pół roku, ale pojawiły się komplikacje między innymi z liniami energetycznymi. Termin zakończenia budowy był raz za razem przesuwany, a kierowcy przez cały czas musieli się liczyć z utrudnieniami.
Extra

To bohater, na którego nie zasługujemy. 12-latek z miejscowości Bonin pod Łobzem zachował się wzorowo, kiedy w jego domu wybuchł pożar. Najpierw wyprowadził z domu dwie czteroletnie siostry, umieścił je w samochodzie na podwórku i nakrył je kocem. Później wezwał straż pożarną, a potem wraz z bratem wybiegł na drogę, żeby wskazać kierunek wozom strażackim.

Strażacy nie mogli wyjść z podziwu i podkreślali, że chłopiec wykazał się niebywałym profesjonalizmem. Podał dokładnie, gdzie i co się pali robiąc to w sposób spokojny i opanowany. Jak się zachować – tego nauczył się na zajęciach ze strażakami.
Piątek 10.03.2023

Choć piątek przywitał nas śniegiem, a co za tym idzie także stłuczkami i nawet wypadkami na drogach, to pod koniec dnia odetchnąć z ulgą mogli przynajmniej mieszkańcy szczecińskich Pomorzan.
Awaria w elektrociepłowni Pomorzany, która dawała się we znaki od środy, została usunięta. W nocy naprawiono blok A, a w ciągu dnia ekipy zajmujące się blokiem B wykonały naprawę szybciej niż zakładano.
Extra

W piątek do gazoportu w Świnoujściu zawinął pierwszy metanowiec z gazem LNG wyczarterowany przez PGNiG.
Metanowiec "Lech Kaczyński” w połowie lutego zawinął do terminalu Sabine Pass w Zatoce Meksykańskiej. Zabrał ładunek skroplonego gazu w ramach długoterminowej umowy z firmą Sempra, a następnie ruszył do Polski. Pierwszy ładunek, który przywiózł do Świnoujścia, to ok. 70 tys. ton skroplonego gazu.
Extra

Także w Świnoujściu, po polsko-niemieckich rozmowach nasi zachodni sąsiedzi wstrzymali się z podnoszeniem opłaty na terenie niemieckich uzdrowisk, czyli "kurtaxe”. Muszą ją płacić nawet turyści jednodniowi.
Niemcy podjęli wcześniej decyzję, że opłata od 1 kwietnia br. wzrośnie z 2,70 euro do 3,90 euro. Teraz jednak postanowili, że na razie pozostanie bez zmian. To jednak nie koniec negocjacji - zapowiedział zastępca prezydenta Świnoujścia Paweł Sujka.

Pracujemy wciąż ze stroną niemiecką nad tym, aby wyłączyć całkowicie mieszkańców Świnoujścia, którzy żyją na wyspie Uznam i Wolin. Odprowadzają tutaj podatki, powinni być zwolnieni z opłaty uzdrowiskowej, nawet jeżeli będą korzystać z tej infrastruktury turystycznej. Czekają nas kolejne rozmowy.

Zgodnie z polskim prawem, w Świnoujściu podobną opłatę uiszcza się dopiero po wykupieniu noclegu – wynosi ona 5,40 zł za każdy nocleg.
Sobota 11.03.2023

Pierwszy z wyczarterowanych przez grupę Orlen metanowców przywitano oficjalnie w Świnoujściu w sobotę. Jednostka "Lech Kaczyński” przetransportowała do Polski około 70 tys. ton LNG, czyli mniej więcej 100 mln m sześc. gazu ziemnego w stanie lotnym. Odpowiada to średniemu tygodniowemu zużyciu gazu ziemnego wszystkich gospodarstw domowych w Polsce.

Gazowiec ma prawie 300 metrów długości i prawie 50 długości. Może przewozić 174 tys. m3 LNG.
Statek powstał w stoczni w Korei, a surowiec pochodzi ze Stanów Zjednoczonych. To jego pierwszy rejs.

Także w tym roku służbę rozpocznie też drugi z gazowców - "Grażyna Gęsicka”.

Kolejne będą sukcesywnie dostarczane - dwa w przyszłym roku i cztery w 2025 roku. W sumie Orlen wyczarteruje 8 jednostek na 10 lat z możliwością przedłużenia. Wszystkie powstaną w Korei.
Extra

W sobotę otwarto też drugą placówkę domu dziecka w Łobzie. Jest tam miejsce dla czternaściorga podopiecznych. Na potrzeby placówki dostosowany został budynek przy ul. Siewnej.
Dom powstał dzięki 1,7 mln zł dofinansowania z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.
Extra

Niespodzianka w sobotnim meczu ekstraligi kobiet rozegranym w Szczecinie – na stadionie przy ul. Kresowej piłkarki Pogoni pokonały lidera tabeli GKS Katowice 3:0.

Dwie bramki – jedną z połowy boiska – zdobyła Emilia Zdunek:

Dzisiaj być może szczęście nam większe sprzyjało, wydaje mi się też, że na boisku dobrze wyglądałyśmy, byłyśmy bardzo dobrze do tego meczu przygotowane, wiedziałyśmy na co nas stać i czego oczekiwać od przeciwniczek... Rozegrałyśmy dobre spotkanie, a ta bramka była kwintesencją tego meczu.

Piłkarki Pogoni kolejne spotkanie także rozegrają na stadionie przy Kresowej.
Podopieczne trenera Roberta Dymkowskiego w sobotę podejmą zespół Czarnych Sosnowiec.
Niedziela 12.03.2023

W Policach trwa "wojna banerowa”. Chodzi o zwolenników i przeciwników tzw. "zółtego" wariantu drogi dojazdowej do Zachodniej Obwodnicy Szczecina. W nocy z soboty na niedzielę ktoś zniszczył baner przeciwnika "żółej drogi”.
Mieszkańcy Polic protestują przeciwko planowanemu krótkiemu obejściu drogowemu ich miasta. Twierdzą, że jest za blisko domów, za blisko ujęcia wody pitnej, a wzmożony ruch samochodów zablokuje dojazd do Polic przez Przęsocin.

Drugi wariant, niebieski, zaczyna się od ulicy Szczecińskiej przy wjeździe do Przęsocina i omija tę miejscowość. Dwujezdniowa droga ma dalej prowadzić w rejonie Siedlic do Zachodniego Obejścia Szczecina.
Władze Polic nie ukrywają, że decyzja jest ona trudna.
Extra

Na Jasnych Błoniach to był już trzynasty bieg z okazji dnia kobiet – tym ze śniegiem w tle. Setki szczecinianek – i nie tylko – pobiegły kilkoma trasami, bieg główny jak zwykle liczył pięć kilometrów.
Nowością w tym roku była możliwość startu w grupach.
W biegu głównym zwyciężyła mieszkanka Szczecina Joanna Woźniak. Z czasem 20:42 pokonała ponad 700 rywalek.
Extra

W niedzielę zmienił się rozkład jazdy pociągów. Zmiany pojawiły się między innymi na nadodrzance, a dwa pociągi Polregio jeżdżące na trasie Szczecin-Krzyż w piątki i w soboty będą tę trasę wydłużać jeden z nich zamiast z Krzyża rozpocznie trasę z Poznania, a drugi w Poznaniu ją skończy.
Nowy rozkład można sprawdzić między innymi na stronie: portalpasazera.pl.
Extra

King znów wygrał w derbach Pomorza Zachodniego. Wilki Morskie pokonały Spójnię Stargard 88:81.
Po dziewiętnaście punktów dla zwycięzców zdobyli Andrzej Mazurczak i Tony Meier. Dla Spójni po 18 punktów rzucili Courtney Fortson i Barret Benson.
W tabeli Energa basket ligi prowadzi Stal Ostrów Wielkopolski przed Kingiem (po 38 pkt) i Śląskiem Wrocław (37 pkt).
 

Zobacz także

2023-01-30, godz. 23:55 Extra Przegląd Tygodnia 30.01.2023 Nagroda dla Teatru Letniego w Szczecinie, nowy parking w Stargardzie, Polski Disneyland w Brojcach już pnie się do góry – ależ to był emocjonujący tydzień… » więcej 2023-01-23, godz. 23:46 Extra Przegląd Tygodnia 16.01.2023 - 22.01.2023 Uszkodzenie gazociągu i ewakuacja mieszkańców w centrum Szczecina, jest projekt zagospodarowania Łasztowni, 38 kg narkotyków w mieszkaniu szczecińskiego… » więcej 2023-01-16, godz. 23:50 Extra Przegląd Tygodnia 9.01.2023 - 15.01.2023 Ależ to był emocjonujący tydzień! Nastolatkowie, którzy strzelali do autobusów i tramwajów uciekli, historyczny skarb na świnoujskim strychu, ważna decyzja… » więcej 2023-01-09, godz. 23:56 Extra Przegląd Tygodnia 2.01.2023 - 8.01.2023 Zmalała liczba wypadków na drogach, nowa inwestycja w Gryfii porównywalna z budową stoczni, już wiemy kto strzelał do autobusów i tramwajów w Szczecinie… » więcej 2023-01-02, godz. 23:46 Extra Przegląd Tygodnia 26.12.2022 - 1.01.2023 Od świąt do Nowego Roku - tak nas przeprowadził miniony tydzień. Ale nie tylko świętowaliśmy – w Extra Przeglądzie Tygodnia sprawdziliśmy, co nowego… » więcej 2022-12-19, godz. 23:51 Extra Przegląd Tygodnia 12.12.2022 - 18.12.2022 Ten tydzień upłynął nam pod znakiem grudniowych rocznic i dopinania budżetów na przyszły rok. Była też przedświąteczna dobroczynność i… zwierzaki… » więcej 2022-12-12, godz. 23:56 Extra Przegląd Tygodnia 5.12. 2022 - 11.12.2022 Trzy jarmarki z jednej strony, człowiek-choinka z drugiej – takie przygotowania do świąt tylko w Szczecinie. Poza tym w Extra Przeglądzie Tygodnia mówimy… » więcej 2022-12-05, godz. 23:48 Extra Przegląd Tygodnia 28.11.2022 - 4.12.2022 Weekendowe imprezy już za nami, grzecznie weszliśmy w nowy tydzień, więc najwyższy czas rozpocząć Ekstra Przegląd Tygodnia. » więcej 2022-11-28, godz. 23:37 Extra Przegląd Tygodnia 21.11.2022 - 27.11.2022 Na początku tygodnia otrząsaliśmy się ze skutków nagłej weekendowej śnieżycy, a przed weekendem, choć śnieg już stopniał, szczecińskie pomniki przywdziały… » więcej 2022-11-21, godz. 23:50 Extra Przegląd Tygodnia 14.11.2022 - 20.11.2022 Poniedziałek 14.11.2022 W poniedziałek mogliśmy odnieść wrażenie, że jesteśmy bohaterami powieści kryminalnej, bowiem w Stargardzie znaleziono trzy ciała… » więcej
12345