Extra Przegląd Tygodnia
Radio SzczecinRadio Szczecin » Extra Przegląd Tygodnia » Felietony
Kwiaciarki opuściły plac Szarych Szeregów w Szczecinie. Fot. Mariusz Tałajkowski
Kwiaciarki opuściły plac Szarych Szeregów w Szczecinie. Fot. Mariusz Tałajkowski
20 marca o godzinie 22.24 rozpoczęła się astronomiczna wiosna. I tu pojawia się pytanie - jakie wydarzenia przyniosła wiosna w swoich pierwszych dniach dla naszego regionu?
W Extra Przeglądzie Tygodnia mamy dla Was odpowiedź.
Extra Przegląd Tygodnia. Poniedziałek 20.03.2023
Extra Przegląd Tygodnia. Wtorek 21.03.2023
Extra Przegląd Tygodnia. Środa 22.03.2023
Extra Przegląd Tygodnia. Czwartek 23.03.2023
Extra Przegląd Tygodnia. Piątek 24.03.2023
Extra Przegląd Tygodnia. Sobota 25.03.2023
Extra Przegląd Tygodnia. Niedziela 26.03.2023
Poniedziałek 20.03.2023

Spółka celowa duńskiej firmy Vestas największego na świecie producenta turbin wiatrowych wygrała aukcję ustną na zakup upadłej fabryki ST3 Offshore w Szczecinie. Duńczycy zapłacili ponad 170 milionów złotych. Był to szósty przetarg, który zorganizował syndyk, ponieważ po upadku zakładu, przez wiele lat, żaden inwestor nie chciał jej kupić. Przypomnę duński "Vestas" to firma, która będzie współpracować przy budowie farm wiatrowych z Orlenem.
To dobra wiadomość - skomentował Zbigniew Bogucki, wojewoda zachodniopomorski i zaznaczył, że duński potentat nie znalazł się w naszym mieście przypadkowo.
- Tam, gdzie mamy siłę kapitału, a Orlen ma tę siłę kapitału, przyciąga zagranicznych inwestorów także tutaj do Szczecina i na Pomorze Zachodnie, inwestorzy patrząc, że mają perspektywę bardzo dobrej współpracy, taką pewność kapitałową i dużego poważnego partnera, chcą inwestować także tutaj, w Szczecinie - mówił Bogucki.
Extra

Dwie gminy z regionu dostaną pieniądze na budowę mieszkań społecznych i komunalnych. Pieniądze z rządowego programu trafią do Świnoujścia i Goleniowa.
Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii powiedział, że będzie rozwijał program wsparcia budownictwa społecznego i komunalnego.
- To jest jedyna realna szansa na to, żeby samorządowcy, samorządy wróciły do budowania mieszkań komunalnych – podkreślił Buda.
Rządowy program wsparcia budowy mieszkań społecznych i komunalnych zakłada bezzwrotną pomoc dla samorządów z budżetu państwa. Wsparcie pokrywa nawet 80 procent kosztów inwestycji. W tym roku na pomoc dla samorządów przeznaczono 1 miliard 650 milionów złotych.
Do Świnoujścia trafiło prawie 30 mln złotych. Za te pieniądze powstaną 64 nowe mieszkania przy ulicy Ludzi Morza.
Natomiast do Goleniowa trafiło ponad 66 milionów złotych. Tutaj należy podkreślić, że Goleniów dwukrotnie skutecznie zabiegał o wsparcie. W dwóch etapach powstanie 180 lokali mieszkalnych. 60 lokali na osiedlu Helenów ma zostać oddanych pod klucz jeszcze w tym roku, kolejne 120 w przyszłym.
Extra

W Poznaniu Olgierd Geblewicz, prezes Zarządu ZWRP, marszałek województwa zachodniopomorskiego przewodniczył obradom Zgromadzenia Ogólnego Związku Województw RP. Podczas posiedzenia przyjęto między innymi uchwałę ustanawiającą rok 2023 Rokiem Samorządów Województw.
- To symboliczny wyraz uznania dla twórców reformy samorządowej i dotychczasowego dorobku samorządów, bowiem w tym roku przypada 25-lecie przyjęcia Ustawy o samorządzie wojewódzkim - tłumaczyli samorządowcy.
W trakcie posiedzenia minutą ciszy uczczono Marię Ilnicką-Mądry, zmarłą 20 marca przewodniczącą Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego i członkinię Zespołu ds. Ochrony Zdrowia ZWRP.
I tak oto przechodzimy do ostatniej bardzo przykrej informacji z poniedziałku.
- Zmarła Maria Ilnicka-Mądry - poinformował w mediach społecznościowych Piotr Krzystek, prezydent Szczecina.
Maria Ilnicka-Mądry była lekarką, nauczycielką akademicką i działaczką samorządową. Przez wiele lat była dyrektorką szpitala przy ul. Unii Lubelskiej w Szczecinie. Była między innymi pełnomocniczką prezydenta ds. Polityki Społecznej i Zdrowotnej.
Jak napisał prezydent Piotr Krzystek: "Trudno wymienić wszystkie jej zasługi. Uśmiechnięta, wyjątkowa, dobra dusza towarzystwa, niezwykle lubiana i szanowana. Tytan pracy. Jestem dumny, że spotkałem ją na swojej drodze".
Maria Ilnicka-Mądry miała 77 lat.
Wtorek 21.03.2023

Województwo zachodniopomorskie najpopularniejsze podczas ferii zimowych! Wynika z rezerwacji noclegów w serwisie IdoBooking. Turyści o 1 stycznia do 5 marca złożyli prawie 67 tysięcy rezerwacji w regionie.
Na drugim miejscu znalazło się województwo dolnośląskie - prawie 66 tysięcy rezerwacji, a na trzecim mazowieckie - blisko 61 tysięcy rezerwacji.
Wśród miast Pomorza Zachodniego, które były najchętniej odwiedzane przez turystów w tym okresie znalazły się: Świnoujście, Szczecin, Międzyzdroje i Kołobrzeg.
W tym czasie z oferty turystycznej naszego kraju korzystali również Niemcy, Czesi czy Brytyjczycy.
Jako ciekawostkę dodam, że system rezerwacji dla branży turystycznej IdoBooking stworzyła szczecińska firma IAI S.A.
Extra

Będzie nowa siedziba państwowej Powiatowej Straży Pożarnej w Gryfinie.
Powstanie w nowym miejscu i przy finansowym wsparciu środków rządowych - zapewnił Zbigniew Bogucki, wojewoda zachodniopomorski.
- Są już rozmowy bardzo mocno zaawansowane. Został podpisany już list intencyjny. Także ta inwestycja jest przewidziana w planie restrukturyzacji służb mundurowych na najbliższe lata i myślę, że najbliższe miesiące też przyniosą nam konkretne rozwiązania. Oczywiście na tą inwestycję będziemy musieli poczekać, bo to duży wysiłek i finansowy, i organizacyjny, i logistyczny, ale rozpoczęliśmy ten proces i na pewno z tej ścieżki nie zejdziemy - podkreślił Bogucki.
Extra

Pierwsze bociany wróciły już do naszego kraju. Jednego z nich można obserwować na kominie warsztatu przy ulicy Weleckiej w Mierzynie.
To już kolejny rok, kiedy gościmy bociany i wiemy, że niedługo pojawi się dla niego towarzystwo – przekazał Rafał Dąbrowski, właściciel warsztatu.
- Jakoś za około 2 tygodnie powinna się pojawić pani bocian i około 60 dni zajmuje czas, kiedy pojawiają się małe.
Losy bocianów są bardzo ciekawe, ciekawsze niż niejeden serial w telewizji, dlatego posprzątaliśmy gniazdo i zamontowaliśmy kamerę - dodał Dąbrowski.
- Planowaliśmy to zrobić od kilku lat, tylko nigdy się tak nie złożyło. Akurat w tym roku nam się udało. I tu zaskoczenie, że przyleciał po 24 godzinach, odkąd posprzątaliśmy to gniazdo – powiedział Dąbrowski.
Jeśli chcecie obserwować życie bociana, a już niedługo bocianów z Mierzyna wystarczy wpisać w wyszukiwarce internetowej: kamera na żywo z Bocianiego Gniazda na Mierzynie.
Środa 22.03.2023

Anna Mieczkowska, prezydent Kołobrzegu przekazała, że zakończył się remont zabytkowych piwnic kołobrzeskiego ratusza.
- We wnętrzu pomieszczenia zostały odgrzybione, ściany zostały zabezpieczone przed wilgocią. Pomieszczenia zostały po prostu zrewitalizowane. W trakcie prac została odkryta piękna studnia, która została dziś przepięknie wyeksponowana, podświetlona – podkreśliła Mieczkowska.
Teraz wyremontowane wnętrza będą bazą „Laboratorium Kultury Adebar”, czyli nowego oddziału Regionalnego Centrum Kultury skierowanego głównie do ludzi młodych.
Remont piwnic ratusza kosztował 3,5 mln zł. 2 miliony zł pochodziły z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.
Extra

Prezydenci największych polskich miast podczas Zarządu i Rady Unii Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza podsumowali 2022 rok oraz obradowali na temat aktualnych spraw. Piotr Krzystek, prezydent Szczecina w trakcie obrad wskazywał na potrzebę podniesienia subwencji oświatowej dla samorządów i jak tłumaczył już są przygotowywane przez Unię Metropolii Polskich rozwiązania systemowe w tej kwestii.
Extra

Inwestycja „Poprawa dostępu do Portu w Szczecinie w rejonie Basenu Kaszubskiego”, której celem jest zwiększenie możliwości portu w zakresie obsługi ładunków drobnicowych i masowych, a także zwiększenie dostępu dla morskich statków handlowych o większym tonażu niż obecnie jest już zrealizowana prawie w 70% przekazał Andrzej Kędzior z firmy Doraco realizującej inwestycję.
- Ponieważ budowa jest dosyć rozległa, ona się ciągnie od zalądowienia basenu Noteckiego, poprzez obudowy wyspy przy obwodnicy, po Nabrzeża Katowickie i Chorzowskie. Są odcinki takie jak nabrzeże Uskok Chorzowskiej, jak Nabrzeże Dąbrowieckie, które są skończone praktycznie w 99% i tylko przygotowujemy dokumentację powykonawczą. Pozostałe nabrzeża, z uwagi na konieczność zachowania ciągłości pracy portu, dopiero ich przebudowa się rozpocznie - tłumaczył Kędzior.
Czwartek 23.03.2023

Sześć ulic na Starym Mieście w Szczecinie wraca do kategorii dróg gminnych.
To efekt wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z 9 lutego 2023 roku, który stwierdził nieważność uchwały Rady Miasta Szczecin z 22 września 2020 roku w sprawie pozbawienia kategorii dróg gminnych ulic:
Łaziebnej,
Mariackiej,
części Tkackiej (od Pl. Żołnierza do Grodzkiej),
części Staromłyńskiej (od Pl. Żołnierza do Końskiego Kieratu),
części ulicy Koński Kierat (od Mariackiej do Farnej),
części Staromiejskiej (od Grodzkiej do Wyszyńskiego).
Wyrok uprawomocnił się 23 marca 2023 roku.
Wojciech Jachim, rzecznik spółki Nieruchomości i Opłaty Lokalne przekazał, że na wymienionych ulicach już nie obowiązuje regulamin Strefy Zamieszkania Stare Miasto, nie ma więc obowiązku wnoszenia opłat za postój. Taki stan potrwa kilka miesięcy, ponieważ kolejnym krokiem będzie włączenie tych sześciu ulic do Strefy Płatnego Parkowania. Stosowna uchwała zostanie przygotowana na jedną z najbliższych sesji Rady Miasta Szczecina.
Pozostała część Strefy Zamieszkania Stare Miasto pozostaje bez zmian i tam nadal obowiązują ustalone zasady parkowania i opłat.
Extra

O godzinie 12.00 przed bramą główną Stoczni Szczecińskiej rolnicy złożyli kwiaty, następnie w zwartej kolumnie przejechali pod Urząd Wojewódzki, gdzie złożyli petycje, a potem przy ulicy Szczerbcowej zorganizowali „zielone miasteczko”, które będzie funkcjonować przez najbliższy miesiąc.
Rolnicy domagają się zdecydowanej reakcji rządu na wiele trapiących ich problemów - przede wszystkim, nieuczciwej konkurencji ze strony dużych korporacji, bowiem przez Polskę przejeżdża wiele transportów płodów rolnych z Ukrainy i część z nich zostaje w kraju mimo zapewnień, że do tego nie dojdzie.
- Dostajemy teraz tak po garbie, że na dzisiaj sprzedaję pszenicę po 1000 zł za tonę. Nawóz kupowałem po 4400 za tonę. Opłacalność zerowa - mówi jeden z protestujących.
Wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk przekazał, że są opracowane pewne propozycje i w najbliższym czasie planuje zaprosić na spotkanie przy okrągłym stole wszystkie organizacje rolnicze, przedstawicieli firm, które zajmują się handlem zbożem oraz instytucje, które w Polsce mają na to wpływ.
Extra

W Koszalinie na bazie istniejącego Centralnego Ośrodka Szkolenia Straży Granicznej powstanie pierwsza w Polsce Wyższa Szkoła Straży Granicznej. Będzie kształciła przyszłych funkcjonariuszy tej służby. Ministrowie Mariusz Kamiński oraz Przemysław Czarnek podpisali już list intencyjny w sprawie powołania uczelni.
To dodatkowe szanse rozwoju dla całego regionu – pokreślił koordynujący proces tworzenia nowej uczelni wiceminister spraw wewnętrznych Paweł Szefernaker.
Rząd chce powołać nową uczelnię w przyspieszonym trybie, bo już w październiku ma się rozpocząć rekrutacja, a w lutym przyszłego roku - pierwszy semestr nauki.
Piątek 24.03.2023

Rodzina, przyjaciele, środowisko lekarskie, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych pożegnali Marię Ilnicką-Mądry. Przewodnicząca Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego zmarła 20 marca, w wieku 77 lat. Uroczystość miała charakter państwowy, ceremonia odbyła się z udziałem wojskowej asysty honorowej. Maria Ilnicka-Mądry została pośmiertnie odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi.


W piątek obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Tutaj należy przypomnieć, że to właśnie Polacy przez swoją bohaterską postawę stanowią największą liczbę wśród odznaczonych izraelskim medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.
W Szczecinie upamiętniliśmy Tadeusza Barcikowskiego, który był wówczas nastolatkiem – przekazał Paweł Knap z IPN-u.
- Był synem Heleny i wraz ze swoją matką i bratem uratowali Adama Gajłę od śmierci, który później przybrał nazwisko Krzysztof Bolesław Sawicki. Pod tym nazwiskiem występował po zakończeniu II wojny światowej. Po prostu przeżył tylko dzięki nim - mówił Knap.
Szczeciński Instytut Pamięci Narodowej odnowił grób Tadeusza Barcikowskiego. Na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie jest pochowanych 20. Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata.
Extra

Lekarze z Kliniki Urologii i Onkologii Urologicznej szpitala na Pomorzanach w Szczecinie pobrali nerkę do przeszczepu od żywego dawcy przy użyciu robota da Vinci. Po ok. trzygodzinnym zabiegu, pobrana nerka została przekazana na drugą salę operacyjną zespołowi chirurgów Kliniki Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej, gdzie we współpracy z urologiem została przeszczepiona biorcy.
Pacjenci czują się dobrze i wkrótce zostaną wypisani do domu.
Podkreślę było to pierwsze robotyczne pobranie nerki w Szczecinie, a trzecie w kraju.
System robotyczny da Vinci to sprzęt, dzięki któremu pacjenci operowani są bardzo precyzyjnie bez otwierania powłok ciała, a to oznacza mniejszy odsetek powikłań śródoperacyjnych, mniejszą utratę krwi i krótszy czas hospitalizacji. Przy użyciu tego sprzętu w szpitalu na Pomorzanach wykonywane są również operacje ginekologiczne i onkologiczne. Na zakup robota szpital otrzymał z Ministerstwa Zdrowia 13 milionów złotych.
Sobota 25.03.2023

75. urodziny Pogoni będą w kwietniu, ale Pogoń Szczecin już w sobotę rozpoczęła świętowanie jubileuszu 75-lecia klubu. Na stadionie przy Twardowskiego odbyło się „Spotkanie z historią” podczas którego kibice mogli poznać byłych i obecnych piłkarzy oraz trenerów Pogoni, a najmłodsi fani mieli do swojej dyspozycji strefę gier.
Największą gwiazdą imprezy był legendarny napastnik, król strzelców rozgrywek o mistrzostwo Polski sprzed 60-lat Marian Kielec.
- Dla mnie Pogoń to była rodzina. Dla mnie Pogoń to klub, który w mieście wszyscy kochają. Byłem całe życie wierny Pogoni. Jestem z tego tytułu bardzo szczęśliwy i dobrze mi z tym. - przyznał Kielec.
Kibice byli zachwyceni.
- Bardzo się podoba, jest tak luksusowo i wszystko wygląda tak nowocześnie i bardzo, bardzo ładne. - Myślę, że to jest takie fajne przeżycie, że piłkarzy można z bliska zobaczyć, porozmawiać z nimi. - Tata mi robił zdjęcia, a Dąbrowski i inni piłkarzami robili autografy na koszulce i dostawałam kartki z autografami. - Bardzo nam się podoba, jest super impreza, poznaliśmy kawał historii Pogoni. Również chłopcy mieli super zabawę. Dzieci się wybiegały, wyszalały, a rodzice mieli chwilę wytchnienia. Poza tym spotkanie z piłkarzami no cud, miód i wszyscy szczęśliwi i zadowoleni z dzisiejszej imprezy.
Extra

W Policach wszyscy zainteresowani mogli podszkolić swoje umiejętności pięściarskie, bowiem odbyło się tam otwarte seminarium bokserskie z legendą polskiego boksu Krzysztofem „Główką” Głowackim.
- W boksie najbardziej pracuje głowa. To nie jest łatwe, tu trzeba przechytrzyć przeciwnika, to są szachy, tylko, że w boksie, w ringu, w nogach, w rękach... Musisz przewidzieć, co przeciwnik zrobi - instruował Głowacki, który w swojej zawodowej karierze stoczył 36 walk z czego 32 wygrał.
W warsztatach uczestniczyła między innymi młodzież z ośrodków wychowawczych i domów dziecka.
- Seminarium z mistrzem świata, z człowiekiem, który osiągnął tak dużo w sporcie, to dla mnie świetna okazja, żeby się czegoś nauczyć. Wszystkie uniki rotacyjne, które pokazywał, ciosy sierpowe i podbródkowe, samodoskonalenie i przede wszystkim motywacyjna rozmowa z nim wpływają na to, że człowiek inaczej podchodzi do merytoryki treningu - podkreślił jeden z uczestników treningu.
Pochodzący z Wałcza Krzysztof "Główka" Głowacki to dwukrotny mistrz zawodowy świata WBO w wadze junior ciężkiej.
Niedziela 26.03.2023

Kwiaciarki opuściły plac Szarych Szeregów w Szczecinie, ale uspokajamy tylko na czas zaplanowanej przebudowy w okolicy ronda – związanej z rewitalizacją al. Wojska Polskiego.
Wrócimy za dwa miesiące, na dzień matki - przekazała pani Iwona, właścicielka jednego ze stoisk.
- To ma być ciągłość z Wojska Polskiego, więc rozumiem, że trzeba te prace wykonać. Budki zostaną na razie tak samo. My je spróbujemy odnowić, choć grafficiarze nam utrudniają pracę - mówiła właścicielka stoiska.
Przy pl. Szarych Szeregów znajduje się siedem stoisk z kwiatami. Cześć właścicieli na czas remontu udała się na długi urlop, a cześć udała się do pracy w innych swoich punktach sprzedaży.
Remont śródmiejskiego odcinka al. Wojska Polskiego kosztuje ponad 80 mln zł i ma zakończyć się jesienią tego roku.
Extra

Na ulicach Szczecina około południa rozegrały się sceny jak z sensacyjnego filmu. Kierowca forda, który uciekał przed policją stracił panowanie nad autem i uderzył w budynek przy ulicy Firlika. Niestety w wyniku uderzenia uszkodzeniu uległo przyłącze gazowe. Na miejscu interweniowały służby, trzy poszkodowane osoby odwieziono do szpitala, a 60 ewakuowano.
Trzydziestoletni kierowca był pod wpływem alkoholu, ponadto miał sądowy zakaz prowadzenia pojazdów i był poszukiwany.
Extra

Na koniec bardzo dobra informacja. Wróciło zawieszone w sezonie zimowym połączenie lotnicze linii Ryanair z lotniska Szczecin – Goleniów do podwarszawskiego Modlina.
To częsta praktyka – przekazał Krzysztof Domagalski rzecznik Portu Lotniczego Szczecin - Goleniów im. NSZZ "Solidarność".
- Wiemy, że każde połączenie w swojej początkowej fazie często było zawieszane na okres zimowy, po czym wracało na okres letni. Natomiast już w tym drugim czy trzecim roku funkcjonowania - jak w przypadku połączenia z Krakowem - zostawało już na cały rok - mówił Domagalski.
Z portu lotniczego pod Szczecinem samoloty do Modlina będą latać pięć razy w tygodniu. Z Goleniowa do Warszawy możemy dolecieć również samolotami LOT-u.
 

Zobacz także

2023-04-24, godz. 23:34 Extra Przegląd Tygodnia 24.04.2023 Magnolie pięknie zakwitły w Szczecinie, ale zapewniamy to nie jedyna pozytywna informacja z ubiegłego tygodnia, jaką przypominamy w Extra Przeglądzie Tyg… » więcej 2023-04-17, godz. 23:40 Extra Przegląd Tygodnia 17.04.2023 Ależ ten czas szybko płynie - cześć osób już zdążyła zapomnieć, że tydzień temu w Lany Poniedziałek oblewała swoich bliskich wodą. Tak więc w Extra… » więcej 2023-04-03, godz. 23:50 Extra Przegląd Tygodnia 3.04.2023 Aura pogodowa w ubiegłym tygodniu nas nie rozpieszczała, a jak było z wydarzeniami w naszym regionie? Odpowiedź znajdziecie w Extra Przeglądzie Tygodnia. » więcej 2023-03-20, godz. 23:59 Extra Przegląd Tygodnia 20.03.2023 Mroźny na początku, wiosenny na końcu, tak można podsumować tydzień wyznaczający połowę marca w kilku słowach. A co z wydarzeń? Bardzo niepokojąca… » więcej 2023-03-13, godz. 23:50 Extra Przegląd Tygodnia 13.03.2023 Zima u progu wiosny, zmyślone historie, awarie, ale też mali bohaterowie - takie wydarzenia przyniósł nam miniony tydzień. W Extra Przeglądzie Tygodnia zebraliśmy… » więcej 2023-03-06, godz. 23:50 Extra Przegląd Tygodnia 6.03.2023 Wsparcie Policji, kołobrzeski port w czołówce, najbardziej wpływowi lekarze – w Extra Przeglądzie Tygodnia przedstawiamy najważniejsze wydarzenia z naszego… » więcej 2023-02-27, godz. 23:50 Extra Przegląd Tygodnia 27.02.2023 Jeśli ktoś pomyślał, że ferie w szkołach spowolniły dynamikę wydarzeń w naszym regionie – to od razu przekazuję – absolutnie nie! A ten program jest… » więcej 2023-02-20, godz. 22:39 Extra Przegląd Tygodnia 20.02.2023 Mieliśmy w tym tygodniu prawdziwy rollercoaster atrakcji - oficjalnie w regionie zaczęły się ferie, były i słodkie Walentynki, i jeszcze słodszy Tłusty… » więcej 2023-02-13, godz. 23:31 Extra Przegląd Tygodnia 13.01.2023 #TikTokowePomorzeZachodnie, Burzliwa dyskusja radnych, Ponad 100 mln zł na inwestycje drogowe - to jest Extra Przegląd Tygodnia, w którym przypominamy najciekawsze… » więcej 2023-02-06, godz. 23:57 Extra Przegląd Tygodnia 6.02.2023 Tym razem na prośbę studentów Extra Przegląd Tygodnia rozpoczynamy apelem. » więcej
12345