Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. www.pixabay.com/photo-2123697 (domena publiczna)
Fot. www.pixabay.com/photo-2123697 (domena publiczna)
Rosja rozpoczęła wydawanie paszportów mieszkańcom separatystycznych regionów Ukrainy.
Dokument poświadczający rosyjskie obywatelstwo można odebrać na przejściach granicznych kontrolowanych przez separatystów z Donbasu i w specjalnych punktach po stronie rosyjskiej. Działania Moskwy potępiły władze w Kijowie oraz społeczność międzynarodowa, w tym Polska.

Według agencji RBK-a, co najmniej 12 tysięcy Ukraińców z Donbasu złożyło wnioski o wydanie rosyjskiego paszportu. Do tej pory rosyjskie MSW przyznało dokumenty 1200 osobom.

Dekret o uproszczeniu procedury przyznawania rosyjskiego obywatelstwa mieszkańcom separatystycznych obwodów Ukrainy - ługańskiego i donieckiego - podpisał w kwietniu prezydent Władimir Putin.

Wybrany na prezydenta Ukrainy Wołodymyr Zełenski komentując działania Rosji stwierdził, że o rosyjskie paszporty będą się ubiegały głównie osoby, którym grozi odpowiedzialność karna za złamanie ukraińskiego prawa.

Rosja w przeszłości stosowała tego typu rozwiązanie w wojnie informacyjnej przeciwko Gruzji. W 2008 roku przed agresją na ten kaukaski kraj i tuż po zakończeniu kilkudniowej wojny rosyjskie paszporty wydawano separatystom z Abchazji i Osetii Południowej.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

1234567

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty