Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. Muzeum Więzienia Pawiak w Warszawie
Fot. Muzeum Więzienia Pawiak w Warszawie
W Muzeum Więzienia Pawiak w Warszawie uczczono Polaków, zamordowanych przez Niemców czasie II wojny światowej. Uroczystość, w której między innymi wzięli udział byli więźniowie, odbyła się w Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Zagłady.
Były więzień Pawiaka i KL Auschwitz, prezes Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych, Stanisław Zalewski, przypominał tragiczną historię niemieckiego więzienia na Pawiaku. Powiedział, że już pierwsze wrażenie po przekroczeniu więziennej bramy prowadzonej między mury zwieńczone drutem kolczastym było bardzo ponure.

- Przechodniu! Zatrzymaj się na chwile zadumy! Będziesz stąpał po ziemi przesiąkniętej krwią, łzami i skargami ludzi - zaapelował były więzień Pawiaka.

Dyrektor Muzeum Więzienia Pawiak Joanna Gierczyńska podkreślała, że pamięć o tragedii więźniów niemieckich obozów i więzień jest niezwykle ważna i potrzebna. Podkreśliła, że doświadczenie niemieckiego terroru to istotna część polskiego dziedzictwa. Równie ważna jak tożsamość budowana na polach bitew, w powstaniach czy robotniczych zrywach.

W latach 1939-44 Pawiak był największym niemieckim więzieniem politycznym na terytorium okupowanej Polski. Według szacunków, na Pawiaku Niemcy więzili około 100 tysięcy osób, z czego około 37 tysięcy zostało zamordowanych, a około 60 tysięcy wywieziono w 95 transportach do obozów koncentracyjnych oraz innych miejsc odosobnienia.

W sumie Niemcy w czasie II wojny światowej zamordowali w obozach koncentracyjnych i zagłady około 10 milionów ludzi z wielu krajów Europy.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty