Radio Szczecin » Region »

Policjanci płacą za ambicje przełożonych? Goście Radia Szczecin o kontroli sanepidu w komisariatach

Mariusz Niedźwiecki
Sami policjanci starają się robić dobrą minę do złej gry. W łazience jednego z komisariatów, gdzie nie ma deski klozetowej, powiesili kartkę z napisem "symulator skoków narciarskich". Fot. Internauta
Sami policjanci starają się robić dobrą minę do złej gry. W łazience jednego z komisariatów, gdzie nie ma deski klozetowej, powiesili kartkę z napisem "symulator skoków narciarskich". Fot. Internauta
Brak podstawowych środków czystości w toaletach i narzędzi do pracy to wina chorych oszczędności - tak wyniki kontroli Sanepidu i Inspekcji Pracy w szczecińskich komisariatach komentowali policjanci w magazynie "Radio Szczecin na wieczór".
Poinformował, że brakowało mydła i papieru. Teraz czeka go postępowanie dyscyplinarne

Poinformował, że brakowało mydła i papieru. Teraz czeka go postępowanie dyscyplinarne

Postępowanie dyscyplinarne wobec funkcjonariusza ze Szczecina, który poinformował o stanie sanitariatów w komisariatach. Marcin Tomczak musi się tłumaczyć ze swoich wypowiedzi w ...
Były policjant i antyterrorysta, Jerzy Dziewulski tłumaczy, że wina leży nie w systemie, a bezpośrednio u przełożonych, którzy chcą osiągać jak najlepsze wyniki, jak najmniejszym kosztem.

- Czy ktoś to zmieni? Moim zdaniem - nie. Na odprawach mówi się praktycznie tylko o statystykach i wykrywalności, więcej, więcej, coraz więcej - tłumaczył Dziewulski.

To potwierdza również inny gość Radia Szczecin, były funkcjonariusz, który chciał zachować anonimowość.

- Komendanci wojewódzcy oszczędzają na potęgę tylko po to, żeby brać coroczną premię do kieszeni - uważa były policjant.

Z zaproszenia do audycji nie skorzystał rzecznik zachodniopomorskiej policji Przemysław Kimon i przedstawiciel związków zawodowych Marian Boguszyński, co goście ocenili bardzo negatywnie.

- Kto na litość boską ma mówić o tego typu problemach, jeśli nie ten facet, który jest związkowcem i ponosi pewną odpowiedzialność za to, co dzieje się na komisariatach - mówił Jerzy Dziewulski.

Sami policjanci starają się robić dobrą minę do złej gry. W łazience jednego z komisariatów, gdzie nie ma deski klozetowej, powiesili kartkę z napisem "symulator skoków narciarskich".
- Czy ktoś to zmieni? Moim zdaniem - nie. Na odprawach mówi się praktycznie tylko o statystykach i wykrywalności, więcej, więcej, coraz więcej - tłumaczył Jerzy Dziewulski.
- Komendanci wojewódzcy oszczędzają na potęgę tylko po to, żeby prać coroczną premię do kieszeni - uważa były policjant.
- Kto na litość boską ma mówić o tego typu problemach, jeśli nie ten facet, który jest związkowcem i ponosi pewną odpowiedzialność za to, co dzieje się na komisariatach - mówił Jerzy Dziewulski.

Dodaj komentarz 5 komentarzy

List otwarty
Panie Jerzy Dziewulski.
Na antenie Radia Szczecin pytał się pan kto ma mówić o problemach logistycznych w Policji i sam pan sobie odpowiedział, że związkowiec. Ja mam na to pytanie inną odpowiedź. O tych sprawach powinni mówić ludzie, którzy z autopsji znają problem, którzy są uczciwi, prawdomówni i w pewien sposób odważni. Nieważne czy to funkcjonariusz, cywil, członek kadry kierowniczej, szeregowy podwładny, czy też związkowiec. Na przykładzie swojej komendy widzę, że jak logistyką rządzą figuranci, którzy awansują na stanowiska przez układy i znajomości to nic w tym zakresie się nie poprawia, wręcz dzieje się coraz gorzej.
U nas logistyką zarządzał cywil, skierowany do pracy przez lokalne lobby samorządowo-partyjne. Przez 1,5 roku pocił się przy podpisywaniu każdej decyzji, przesiadywał godzinami u radców prawnych a nie znalazł czasu by porozmawiać z podwładnymi i wprowadzić choćby minimalne zmiany organizacyjne usprawniające funkcjonowanie logistyki. Wreszcie poszedł w odstawkę i w nagrodę by nie drażnić promotorów utworzono (sic!) nowy wydział, którego został naczelnikiem. Nie słyszałem by był konkurs na to stanowisko a jest to stanowisko w Korpusie Służby Cywilnej. Może promotorzy bali się, że przegra w uczciwej walce z innymi kandydatami. Jako naczelnik zaczął rządy od stwierdzenia, że żarówka, zapłonniki, gniazdka itp. to nie materiały do konserwacji instalacji elektrycznej a materiały kwaterunkowe. Śmiech na cały garnizon a nawet kraj. Panie Jerzy - był pan posłem z naszego miasta to może poprosi pan obecnych włodarzy by zabrali z powrotem tego fachowca, to może zbuduje w mieście aquapark - bo filharmonię ponoć już „zbudował”.
W ub. roku fachowiec cywil musiał zrobić miejsce dla fachowca oficera z KGP. No i jak pan myśli od czego zaczął urzędowanie nowy logistyk? Tu chyba pana zaskoczę… polecił zakupić tyle papieru toaletowego i tyle długopisów by starczyło na rok dla całego garnizonu! Uwierzył pan? Bo ja bym chyba uwierzył… myślałem, chłop zna się na logistyce, wie jakie są bolączki policjantów i pracowników to chce na początek wkupić się i zdobyć ich sympatię. A tu surprise! Komendant funduje sobie i swoim kolegom z kierownictwa po telewizorze 49 calowym i po ekspresie do kawy! Przyzna pan, że chłop ma gest… a co, niech koledzy poznają pana z Warszawy! Dodatkowo poleca zakupić zestaw kina domowego i telewizor a jakże, też 49 calowy no i dbał by nie zapomniano o kabelku połączeniowym, i to wszystko poleca zamontować w … swoim służbowym mieszkaniu!!! Nudzi się oficer w prowincjonalnym mieście to będzie po pracy zapraszać koleżanki na seanse filmowe. Na te zakupy wydaje ponad 20 000 zł środków budżetowych! Gdzie tu interes służby czy też zwykła ludzka uczciwość? To ma być policjant, który dba o logistykę, warunki pracy czy służby? Taka postawa oficera ma kształtować wizerunek Policji w społeczeństwie? Myślę, że dla pana tak jak i dla mnie są to pytania retoryczne. Znając życie to zamiast dyscyplinarki lub prokuratora będzie raporcik i „zasłużona” emerytura kilku lub kilkunastotysięczna. Pewnie to ja będę ryczeć lub dostanę w łeb po tym liście… bo wsadzam kij w mrowisko… a oni wzajemnie dalej będą se włazić w …! Pozostaje mi nadzieja, że żyję w Polsce a nie na Ukrainie, i dlatego nie pobiją mnie nieznani sprawcy lub nie ulegnę nieszczęśliwemu wypadkowi.
No cóż, żeby rano bez obrzydzenia patrzeć w swoje lustrzane odbicie trzeba mieć ciut cywilnej odwagi. Dopóty nie będzie lepiej w logistyce Policji, dopóki rządzić nami będą ludzie niekompetentni, figuranci windowani przez swoich promotorów. Nieważne jest czy ktoś nosi mundur, czy jest cywilem w garniturze. W filmie „1920 Bitwa warszawska” pada kwestia do kapitana WP „czysta wódka ani honoru ani munduru nie plami” a ja stwierdzam, że czysta głupota plami honor, mundur i garnitur… i to bardzo, panowie byli i obecni logistycy!
Wiem i wierzę, że zdecydowana większość policjantów i pracowników tych z kierownictwa i ich podwładnych to ludzie uczciwi, znający się na tym co robią, pracowici, mozolnie, z dużym trudem próbujący związać koniec z końcem. Tak jak w całym naszym polskim społeczeństwie. Ale wiem też, że republika kolesiów istnieje i ma się bardzo dobrze. Panie Jerzy, jak chichot historii brzmią słowa pana kolegi z ław sejmowych pana Aleksandra Małachowskiego. Pamiętam jego ciepłe i mądre monologi w programie „Telewizja nocą” i „Rozmowy o cierpieniu”. Już w 2001 roku zapowiadał, że nadszedł czas na koniec republiki kolesiów. Niestety jego słowa sprzed 13 lat są moim zdaniem dalej jak najbardziej aktualne: „Nie szuka się w obecnych czasach ludzi umiejących skutecznie działać i dobrze wykształconych w dziedzinie, do kierowania którą byliby powołani. Wystarczy, że są swoi.” „Proponuję skończenie ze stosowaniem prastarej zasady popierania tylko swojaków. Stanowiska muszą być tylko dla rozumnych i umiejących skutecznie działać! Takie powinno być nowe hasło władzy i zasada postępowania. Biada innym rozwiązaniom”! Kto się pod tym podpisze razem ze mną?
A jak chce pan wiedzieć co tak naprawdę kuleje w logistyce Policji oprócz zarządzania to służę swoją wiedzą. Są proste i skuteczne rozwiązania, o które pan też jak wiem zabiegał, jako polityk i były policjant. Obecne kierownictwo Policji nie chce o tym słyszeć. Górą zamordyzm, prywata i republika kolesiów!
Pozdrawiam.
S. Olsztyn, dn. 26.02.2014 r.
No super... uderz w stół a nożyce się odezwą!
Już mój bezpośredni przełożony otrzymał polecenie odsunięcia mnie od pracy!
Tak działają kolesie!
Ciekawe co na to Komendant Główny Policji, do którego przedmiotowy list także wysłałem. Żeby nie było, że to anonim. Pozdrawiam wszystkich czytających!
Jak chcesz śledzić losy autora tego listu otwartego to zapraszam na stronę: kuprawdzie.pl
Zycie policjantów niczym nie jest zagrożone, już w 2009 roku ten sam Kisiel pisał iż policjanci maja aktualne badania lekarskie i są zaszczepieni przed wszystkimi chorobami zakaźnymi w tym HCV i HIV, wiec o co tyle szumu
http://www.gs24.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20090724/SZCZECIN/772603453
Marcin Tomczak poinformował o braku podstawowych środków higienicznych w Policji i miał z tego tytułu postępowanie dyscyplinarne. Ja poinformowałem Was o zakupach luksusowego sprzętu w KWP w Olsztynie i na drugi dzień - po publikacji mojej informacji na łamach Waszego portalu - zostałem zwolniony z pracy! Od dwóch lat walczę o przywrócenie do pracy. Moje losy można śledzić na blogu "Ku prawdzie", który prowadzę, by społeczeństwu przekazywać prawdziwe informacje a nie prowadzić politycznej indoktrynacji. Zapraszam! http://kuprawdzie.pl/

Region

Polacy w Niemczech poszli do urn [ZDJĘCIA]Polacy w Niemczech poszli do urn [ZDJĘCIA]O godzinie 7 otwarto komisje wyborcze w Löcknitz i Pasewalku. W niektórych przygranicznych gminach nawet jedną dziesiątą stanowią Polacy, część z nich ma już niemieckie obywatelstwo i prawa wyborcze.» więcej Dziś Dzień Matki, jedno z najważniejszych świąt w rokuDziś Dzień Matki, jedno z najważniejszych świąt w roku26 maja w Polsce jest obchodzony Dzień Matki. To szczególne święto honoruje wszystkie mamy. Stanowi wyraz szacunku i miłości, a także podziękowania za trud włożony w opiekę i wychowanie.» więcej Kandydaci do PE i politycy z regionu biorą udział w głosowaniu [NA ŻYWO, WIDEO, ZDJĘCIA]Kandydaci do PE i politycy z regionu biorą udział w głosowaniu [NA ŻYWO, WIDEO, ZDJĘCIA]O godzinie 7.00 w Polsce rozpoczęło się głosowanie w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Polacy wybierają 52 europosłów. Wśród głosujących są także kandydaci do PE i politycy z regionu.» więcej Minister wraz z rodziną wziął udział w głosowaniu do PE [WIDEO, ZDJĘCIA]Minister wraz z rodziną wziął udział w głosowaniu do PE [WIDEO, ZDJĘCIA]Chodźmy na wybory - zachęcał minister spraw wewnętrznych i administracji. Joachim Brudziński o godzinie 10.30 był przy urnie razem z żoną Arlettą i synem Ignacym.» więcej Wszystkie lokale wyborcze w Szczecinie otwarte o czasieWszystkie lokale wyborcze w Szczecinie otwarte o czasieW niedzielę o godzinie 7 rozpoczęło się głosowanie do Parlamentu Europejskiego.» więcej Trwają wybory do Parlamentu Europejskiego. Jak oddać ważny głos?Trwają wybory do Parlamentu Europejskiego. Jak oddać ważny głos?O godzinie 7.00 w Polsce rozpoczęło się głosowanie w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Polacy wybiorą 52 europosłów.» więcej Muzyczny finał Dnia Chemika [WIDEO, DUŻO ZDJĘĆ]Muzyczny finał Dnia Chemika [WIDEO, DUŻO ZDJĘĆ]Kasia Kowalska, Jamal i VHS byli gwiazdami muzycznego wieczoru w Trzebieży. Po sportowych emocjach przyszedł czas na muzyczne granie.» więcej Siatkarze dla Hospicjum. Gwiazdy w Netto Arenie [WIDEO, DUŻO ZDJĘĆ]Siatkarze dla Hospicjum. Gwiazdy w Netto Arenie [WIDEO, DUŻO ZDJĘĆ]W Netto Arena odbył się Mecz Gwiazd Siatkarze dla Hospicjum. To dziesiąta jubileuszowa edycja imprezy na rzecz Zachodniopomorskiego Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych.» więcej Mieszkańcy narzekają na hałas i smród, policja ma ograniczone możliwościMieszkańcy narzekają na hałas i smród, policja ma ograniczone możliwościRyk wyjących silników i unoszący się zapach spalonej gumy to codzienność dla mieszkańców kołobrzeskiego Podczela.» więcej Dzień Chemika w Trzebieży. Jest czas na sport i na muzyczną rozrywkę [WIDEO, DUŻO ZDJĘĆ]Dzień Chemika w Trzebieży. Jest czas na sport i na muzyczną rozrywkę [WIDEO, DUŻO ZDJĘĆ]Sportowe emocje podczas Dnia Chemika w Trzebieży. Skończył się bieg przełajowy na 5 kilometrów, cały czas trwają zawody w siatkówce plażowej.» więcej
1234567

FOTOGALERIA

© Polskie Radio Szczecin SA. Wszystkie prawa zastrzeżone.Regulamin korzystania z portaluPolityka prywatnościBiuletyn Informacji Publicznej

Szanowny Użytkowniku.

Poniżej zebraliśmy informacje dotyczące zasad przetwarzania Twoich danych osobowych wynikających z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (zwanym dalej RODO). Prosimy o ich przeczytanie – nie powinno to zająć zbyt wiele czasu. Z niniejszego opracowania dowiesz się jakie obowiązki ma Administrator, jakie przysługują Ci prawa oraz w jaki sposób z tych praw korzystać. W razie jakichkolwiek wątpliwości skontaktuj się z nami.

Przechodząc do serwisu lub klikając w prawym górnym rogu tej informacji, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych oraz na wskazane poniżej działania.

Wykorzystujemy pliki cookies oraz inne technologie

W naszych serwisach wykorzystujemy pliki cookies (tzw. „ciasteczka”) i inne pokrewne technologie, mające na celu:

Zakres wykorzystywania plików cookies możesz zdefiniować w ustawieniach wykorzystywanej przez Ciebie przeglądarki. Bez wprowadzenia zmian ustawień, informacje w plikach cookies mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Więcej szczegółów znajdziesz w Polityce prywatności .

Co to są dane osobowe?

Dane osobowe to informacje o zidentyfikowanej lub możliwej do zidentyfikowania osobie fizycznej. Mogą to być m.in. imię i nazwisko, adres e-mail czy numer telefonu. W zakresie korzystania z takich jak nasz serwisów internetowych wyróżnia się również dane osobowe takie jak jak adres IP użytkownika, informacja o dotychczasowej aktywności użytkownika, informacja zbierana za pośrednictwem tzw. plików cookies, a także podobnych technologii. Jeśli dany plik cookie nie zawiera danych osobowych, ale możliwe jest zestawienie informacji z tego pliku z inną informacją pozyskaną od Ciebie, tzn. jeśli jest możliwość zidentyfikowania Twojej osoby – takie pliki cookies są również objęte ochroną wynikającą z przepisów dotyczących bezpieczeństwa danych osobowych.

Pliki cookies, potocznie zwane "ciasteczkami” są plikami, w których podczas przeglądania strony internetowej, zapisują się pewne informacje trafiające ostatecznie do urządzenia końcowego (np. komputera lub smartfona). Pliki cookies mają wiele funkcji – od umożliwiających prawidłowe funkcjonowanie naszego serwisu internetowego, po pozwalające na zachowywanie preferencji użytkownika, jak również personalizowanie stron internetowych w zakresie wyświetlanych treści oraz dostarczanych reklam.

Co powinieneś wiedzieć w zakresie bezpieczeństwa Twoich danych osobowych w związku z RODO

 1. Administratorem Twoich danych osobowych jest Polskie Radio Szczecin S.A. z siedzibą przy al. Wojska Polskiego 73, 70-481 Szczecin (zwane dalej „Rozgłośnią”).
 2. Na mocy art. 37 ust. 1 lit. a) RODO został powołany Inspektor Ochrony Danych (IOD), który nadzoruje sferę przetwarzania danych osobowych w Rozgłośni. Z IOD możesz skontaktować się pisząc na adres podany powyżej lub na adres mail iod@radioszczecin.pl . Inspektor chętnie pomoże we wszystkich kwestiach związanych z ochroną danych osobowych, w szczególności udzieli odpowiedzi na pytania dotyczące przetwarzania Twoich danych osobowych.
 3. Twoje dane osobowe przetwarzane będą w celu :
 4. Rozgłośnia przetwarza Twoje dane osobowe w ściśle określonym, minimalnym zakresie niezbędnym do osiągnięcia celach, o których mowa powyżej.
 5. Twoje dane osobowe mogą zostać udostępnione innym podmiotom. Podstawą ww. działania mogą być przepisy prawa (np. ZUS, administracja skarbowa, wymiar sprawiedliwości) lub właściwie skonstruowane, zapewniające bezpieczeństwo danym osobowym, umowy powierzenia danych do przetwarzania podmiotom trzecim, z którymi współpracuje Rozgłośnia (np. z podmioty sektora teleinformatycznego i telekomunikacyjnego, usług analitycznych i marketingowych).
 6. Twoje dane osobowe mogą być przekazywane do państwa trzeciego lub organizacji międzynarodowej wyłącznie za Twoją jednoznaczną zgodą uzyskaną po uprzednim przestawieniu zasad i potencjalnych skutków takiego przekazania oraz spełnieniu szeregu wymogów określonych zapisami RODO.
 7. W przypadku wskazanym w pkt 5 i 6 Twoje dane będą zabezpieczone w sposób zapewniający im poufność z wykorzystaniem właściwych rozwiązań technicznych i technologicznych zgodnych z dobrymi praktykami stosowanymi w procesie bezpiecznego przetwarzania danych osobowych.
 8. Twoje dane osobowe będą przechowywane przez okres niezbędny do realizacji celu dla jakiego zostały zebrane, zgodnie z terminami archiwizacji określonymi przez ustawy szczególne oraz ustawę z dnia 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach (Dz.U. z 2018 r., poz. 217), a w przypadku gdy były przetwarzane na podstawie wyrażonej przez Ciebie zgody – do momentu jej wycofania.
 9. W związku z przetwarzaniem Twoich danych osobowych przysługuje Ci prawo do:
 10. Z powyższych uprawnień można skorzystać bezpośrednio w siedzibie Polskiego Radia Szczecin S.A., kierując korespondencję na adres siedziby Administratora lub na adres poczty elektronicznej Inspektora Ochrony Danych.
 11. Jeżeli uznasz, iż przetwarzanie dotyczących Twoich danych osobowych narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO) przysługuje Ci prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego na adres: Urząd Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa
 12. Podanie danych osobowych jest dobrowolne ale w zależności od sytuacji może być wymogiem ustawowym lub umownym. W szczególnych przypadkach niepodanie danych może warunkować realizację działań których jesteś Podmiotem (w tym zawarcie umowy).
 13. Twoje dane będą mogą podlegać zautomatyzowanemu przetwarzaniu polegającemu na profilowaniu. Personalizujemy treści i reklamy a także poddajemy analizie aktywność na stronie i w Internecie. Jednym ze sposobów przetwarzania przez nas danych osobowych jest tzw. profilowanie, które polega na tym, że możemy w oparciu o Twoje dane tworzyć dla Ciebie profile preferencji i następnie dostosowywać treści wyświetlanych reklam tak, aby odpowiadały Twoim potrzebom i zainteresowaniom. Jednocześnie informujemy, że nie dokonujemy zautomatyzowanego podejmowania decyzji, w tym w oparciu o profilowanie.