Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Realizacja: Maciej Papke [Radio Szczecin]
Wybuchy, strzały i żołnierze na kołobrzeskiej plaży - na szczęście to tylko inscenizacja historyczna bitwy o Kołobrzeg. 74 lata po walkach o Kołobrzeg, 250 rekonstruktorów odtworzyło wydarzenia z krwawych starć o miasto.
Widowisko „Bój o Kołobrzeg” śledziły tysiące mieszkańców i turystów. - To właśnie dla tych ludzi, chcieliśmy odtworzyć walki w możliwie najbardziej realny sposób, jak zapewniał Łukasz Gładysiak z Muzeum Oręża Polskiego organizującego inscenizację.

- 21 pojazdów historycznych, praktycznie wszystkie oryginalne. Czołg T-34 największa atrakcja, mamy motocykle niemieckie, artylerię, zwłaszcza tę używaną przez stronę polską. Wszystkie rodzaje dział wykorzystywanych w boju o Kołobrzeg. Bezpieczne wybuchy, ale na tyle bliskie, żeby widzowie mogli odczuć realne efekty przebywania na polu walki - opowiadał Gładysiak.

Wśród obserwatorów rekonstrukcji byli uczestnicy Walk o Kołobrzeg. Dramatyczne wydarzenia z marca 1945 do dziś pamięta porucznik Piotr Gubernator.

- To mi się wszystko cały czas przypominało, jaka była sytuacja wówczas. Polegli moi koledzy, ja ciągle myślałem, że przeżyję i prawdopodobnie każdy żołnierz myśli o tym, żeby przeżyć. Taka była sytuacja. To było piekło w Kołobrzegu - opowiadał Gubernator.

Walki o Kołobrzeg trwały od 4 do 18 marca 1945 roku. W tym czasie zginęło około 1200 żołnierzy Wojska Polskiego.
- 21 pojazdów historycznych, praktycznie wszystkie oryginalne. Czołg T-34 największa atrakcja, mamy motocykle niemieckie, artylerię, zwłaszcza tę używaną przez stronę polską. Wszystkie rodzaje dział wykorzystywanych w boju o Kołobrzeg. Bezpieczne wybuchy,
- To mi się wszystko cały czas przypominało, jaka była sytuacja wówczas. Polegli moi koledzy, ja ciągle myślałem, że przeżyję i prawdopodobnie każdy żołnierz myśli o tym, żeby przeżyć. Taka była sytuacja. To było piekło w Kołobrzegu - opowiadał Gubernator
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty