Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Uroczystość poprzedzi msza św. pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza. Metropolita krakowski odprawi ją w południe w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. Fot. [Radio Szczecin/Archiwum]
Uroczystość poprzedzi msza św. pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza. Metropolita krakowski odprawi ją w południe w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. Fot. [Radio Szczecin/Archiwum]
To nie akt polityczny czy społeczny, ale bardzo osobisty, pod którym może podpisać się każdy - tak Jubileuszowy Akt Przyjęcia Chrystusa za Króla i Pana komentuje abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński.
Uroczystość poprzedzi msza św. pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza. Metropolita krakowski odprawi ją w południe w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. Potem nastąpi ogłoszenie Jubileuszowego Aktu.

To akt wiary potwierdzający wybór Chrystusa. Uroczystość zbiega się z zakończeniem obchodów Roku Miłosierdzia i 1050-leciem Chrztu Polski.

- Celem tego Aktu jest poprowadzenie narodu w kierunku dotknięcia źródła duchowej wolności - mówi abp Andrzej Dzięga. - Przed Bogiem wszyscy jesteśmy wolni. Jeśli służymy Panu Bogu jako naszemu Panu, naszemu królowi to w rzeczywistości jesteśmy wtedy w pełni wolni wobec innych ludzi.

- To będzie pewien proces - podkreśla abp Dzięga. - Wcześniej dokonywaliśmy pewnych modlitewnych aktów przygotowawczych. Formalnie rozpocznie się to 19 listopada, a powinno trwać ileś miesięcy, a może lat, a może i całe pokolenie, ale niech się zacznie. I za to Bogu dziękuję, że jesteśmy gotowi.

W niedzielę Jubileuszowy Akt będzie odczytywany we wszystkich polskich parafiach.

Więcej o wydarzeniu w niedzielnej audycji katolickiej "Religia na fali".
Relacja Piotra Kołodziejskiego.

Zobacz także

2024-03-30, godz. 07:17 Wigilia Paschalna, czyli najważniejsza liturgia w roku Dziś w Kościele Wielka Sobota. To czas, kiedy Jezus spoczywa w grobie. W kościołach trwa święcenie pokarmów na wielkanocny stół, a wieczorem po zachodzie słońca rozpocznie się najważniejsza liturgia w roku - Wigilia Paschalna. » więcej 2024-03-29, godz. 12:47 "Wielkanoc jest świętem przemiany", czyli Noc Konfesjonałów w Szczecinie Wieczorem w Wielki Piątek w niektórych kościołach archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej rozpocznie się 14. Noc Konfesjonałów. » więcej 2024-03-29, godz. 10:02 RSnW: świąteczne tradycje do których przywiązani są Polacy O świątecznych scenariuszach i tradycjach, do których przywiązani są Polacy, dyskutowali goście audycji 'Radio Szczecin na Wieczór'. » więcej 2024-03-29, godz. 09:37 Wielki Piątek to dzień, w którym chrześcijanie na chwilę powinni się zatrzymać To przede wszystkim okazja do tego, żeby się zatrzymać i pomyśleć. Tak dominikanin, ksiądz Tomasz Dostatni mówi o znaczeniu Wielkiego Piątku dla chrześcijan. » więcej 2024-03-29, godz. 07:26 Wielki Piątek w Kościele. Krzyż w centrum Dziś Wielki Piątek. W Kościele upamiętnia się ukrzyżowanie Chrystusa. Dla katolików to czas zadumy i refleksji nad męką i śmiercią Jezusa. » więcej 2024-03-28, godz. 12:22 Wielki Czwartek, czyli przypomnienie Ostatniej Wieczerzy Jezusa W Kościele Katolickim rozpoczyna się Triduum Paschalne. To trzy święte dni, które symbolizują Mękę, Śmierć i Zmartwychwstanie Chrystusa. » więcej 2024-03-28, godz. 08:01 Msza Krzyżma św. i poświęcenie olejów w katedrze Biskup Henryk Wejman będzie przewodniczył w czwartek o 10 Mszy Krzyżma Świętego w Bazylice Archikatedralnej w Szczecinie. To coroczna uroczystość, którą koncelebrują kapłani z całej Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. » więcej 2024-03-25, godz. 06:00 "Na progu Paschy" - rekolekcje w katedrze Rekolekcje 'Na progu Paschy' rozpoczynają się w szczecińskiej katedrze. To już ostatnia okazja na duchowe przygotowanie do najważniejszych dla chrześcijan dni w roku. » więcej 2024-03-22, godz. 17:53 Akademicka Droga Krzyżowa ulicami Szczecina Akademicka Droga Krzyżowa dziś na ulicach Szczecina. Początek o 20 na placu Lotników. Uczestnicy przejdą aleją Jana Pawła II na Jasne Błonia. » więcej 2024-03-17, godz. 08:42 Zasłanianie krzyża to wielowiekowa tradycja W Kościołach zasłania się krzyże. To wielowiekowa tradycja. Dokładnie od piątej Niedzieli Wielkiego Postu wizerunek Chrystusa na krzyżu jest zasłonięty fioletową zasłoną. » więcej
1234567