Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Realizacja: Maciej Papke [Radio Szczecin]
Relikwie Krzyża Świętego i św. Mikołaja trafiły do cerkwi prawosławnej w Szczecinie.
Relikwie św. Mikołaja, czyli fragment jego kości, przyjechały z włoskiego Bari, a z Cypru fragment Krzyża Świętego, na którym ukrzyżowano Chrystusa.

- Św. Mikołaj pokazywał, w jaki sposób można oddać wszystko tylko po to, aby było trochę lepiej innym ludziom. To jest to, o czym Jezus mówił, żebyśmy lubili się nawzajem - mówił wierny.

- Święty, który jest tak naprawdę jednym z największych świętych czczonych w prawosławiu. To jest ten święty, który opiekuje się nami. Zazwyczaj mówimy, że to jest patron marynarzy, dlatego w zasadzie we wszystkich portowych miastach są cerkwie pod wezwaniem św. Mikołaja. I w Szczecinie, i w Nowym Jorku oraz wielu innych portowych miastach - opowiadał ksiądz Paweł Stefanowski, proboszcz parafii prawosławnej św. Mikołaja w Szczecinie.

- Należę do katolickiej parafii. Św. Mikołaj łączy katolików i prawosławnych jako jedną wspólnotę, ale przede wszystkim też daje dużo łask chorym - podkreślała szczecinianka.

Św. Mikołaj żył na przełomie III i IV wieku. Jest świętym uznanym zarówno przez Kościół prawosławny, jak i rzymskokatolicki.

Do cerkwi trafiły także relikwie mniszki, męczennicy Elżbiety z rodziny Romanowów.

Więcej w niedzielnej audycji katolickiej "Religia na fali", 19 stycznia.
Relacja Piotra Kołodziejksiego [Radio Szczecin]
Relikwie Krzyża Świętego i św. Mikołaja trafiły do cerkwi prawosławnej w Szczecinie. Fot. Mateusz Papke [Radio Szczecin]
Relikwie Krzyża Świętego i św. Mikołaja trafiły do cerkwi prawosławnej w Szczecinie. Fot. Mateusz Papke [Radio Szczecin]

Zobacz także

2020-03-30, godz. 19:28 Rekolekcje w Radiu Szczecin. "Boża Miłość jest większa(...)od każdej zarazy" Wierzmy, że Boża Miłość jest większa od każdego zła, od każdego grzechu i od każdej zarazy - mówił w homilii chrystusowiec ks. Andrzej Łysy. Duszpasterz akademicki prowadzi rekolekcje wielkopostne w Radiu Szczecin. » więcej 2020-03-30, godz. 07:13 Rekolekcje wielkopostne w Radiu Szczecin W poniedziałek zaraz po serwisie wiadomości o godzinie 18 Radio Szczecin przeprowadzi transmisję rekolekcji wielkopostnych. Pierwsza Msza Św. z nauką rekolekcyjną w niemal pustym Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szcze… » więcej 2020-03-29, godz. 08:13 Rekolekcje wielkopostne na antenie Radia Szczecin Od poniedziałku do środy na antenie Radia Szczecin zapraszamy na transmisję rekolekcji wielkopostnych. Wygłosi je chrystusowiec ks. Andrzej Łysy, który jest duszpasterzem akademickim. » więcej 2020-03-28, godz. 13:45 Czym zastąpić tradycyjne święcenie pokarmów wielkanocnych? W związku z epidemią koronawirusa episkopat odradza organizowanie tradycyjnego święcenia pokarmów. W zamian proponuje się obrzęd błogosławieństwa posiłku w domu, przed śniadaniem wielkanocnym. » więcej 2020-03-27, godz. 11:44 "Rekolekcje z pustego Wieczernika". Transmisja w Radiu Szczecin Radio Szczecin przeprowadzi transmisję rekolekcji wielkopostnych. Pierwsza Msza Św. z nauką rekolekcyjną z Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie w poniedziałek kilka minut po 18. » więcej 2020-03-27, godz. 09:44 "Tęsknimy za Wami". Księża zapraszają do modlitwy w internecie [WIDEO] 'Tęsknimy za Wami' - kilkunastometrowy baner z takim napisem wywiesili na wieży kościoła szczecińscy księża. » więcej 2020-03-25, godz. 09:43 "Zwalczmy szalejącą pandemię wirusa, pandemią naszej modlitwy" Modlitwa we wszystkich kościołach i bijące dzwony zabrzmią w środę w południe. To odpowiedź na prośbę papieża Franciszka, który w minioną niedzielę apelował o modlitwę 25 marca, w Uroczystość Zwiastowania Pańskiego. » więcej 2020-03-24, godz. 11:40 Apel przewodniczącego Episkopatu Polski Przewodniczący Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki zwrócił się z apelem o wspólną modlitwę w Święto Zwiastowania Pańskiego, które przypada na środę 25 marca. » więcej 2020-03-24, godz. 08:00 Pierwsze Komunie Święte w maju, ale w innej odsłonie Rodzinne Pierwsze Komunie Święte w maju, zamiast grupowych - to zalecenia Kurii Metropolitalnej Szczecińsko-Kamieńskiej. » więcej 2020-03-22, godz. 20:21 W środkowej Kenii ma powstać Polski Dom Katolicki Polski Dom Katolicki im. św. Jana Pawła II w środkowej Kenii w Isiolo to nowy pomysł Papieskich Dzieł Misyjnych Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. » więcej
1234567