Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury
Leszek Szaruga. Fot. archiwum RS
Leszek Szaruga. Fot. archiwum RS
W wieku 78 lat zmarł prof. Aleksander Wirpsza - poeta, prozaik, krytyk literacki, tłumacz, wykładowca Uniwersytetu Szczecińskiego w latach 1992-2004, znany szerszemu gronu czytelników pod literackim pseudonimem Leszek Szaruga.

Debiutował jako poeta w „Życiu Literackim” w 1967 r. Opublikował liczne tomy poezji, m.in. Czas morowy (1982), Przedświt (1986), Nie mówcie Europa/Sagt nicht Europa (1988), Po wszystkim (1991), Klucz od przepaści (1994), Panu Tadeuszowi (2001), Łowca (2021), No i co z tego (2024); prozy: Zdjęcie (2008), Podróż mego życia (2010), …zmowa kontrolowana (2014), Dane elementarne (2014); eseistyki: Własnymi słowami (1979), Szkoła polska (1984), Dochodzenie do siebie. Wybrane wątki literatury po 1989 roku (1997), Ludzki język muzyki. Czytanie Różewicza (2017), Palimpsest Międzymorza (2014), Wyprasowania (2024).

Leszek Szaruga o sobie samym - z archiwum Radia Szczecin.
Posłuchaj wspomnienia
Materiały promocyjne
Materiały promocyjne
Od góry: Małgorzata Frymus, Rafał Podraza i Agata Rokicka. Fot. Agata Rokicka [Radio Szczecin]
Od góry: Małgorzata Frymus, Rafał Podraza i Agata Rokicka. Fot. Agata Rokicka [Radio Szczecin]
"Zapiski z umierania" - to słuchowisko w odcinkach, które powstało na podstawie wojennych pamiętników Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej. Maria przyszła na świat w malarskiej rodzinie Kossaków. Dziadek - Juliusz i ojciec - Wojciech byli malarzami, znanymi zwłaszcza dzięki obrazom koni i scen batalistycznych z udziałem kawalerii. Malarzem był również jej starszy brat Jerzy, natomiast młodsza siostra, Magdalena, znana pod pseudonimem literackim Samozwaniec, cieszyła się uznaniem i popularnością jako pisarka satyryczna.

Maria odebrała wykształcenie domowe, skoncentrowane na przedmiotach humanistycznych. Znała bardzo dobrze język niemiecki, francuski i angielski. W młodości zajmowała się zarówno poezją jak i malarstwem.
W 2012 roku ukazała się książka "Wojnę szatan spłodził. Zapiski 1939–1945" . To swoisty testament jednej z najważniejszych polskich poetek XX wieku.

O audiobooku i czytaniu performatywnym "Zapisków z umierania" Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej z Małgorzatą Frymus i Rafałem Podrazą rozmawia Agata Rokicka.
Posłuchaj rozmowy Agaty Rokickiej
"Odrzania. Podróż po Ziemiach Odzyskanych"
"Odrzania. Podróż po Ziemiach Odzyskanych"
O tym, co dla nas, mieszkających na tzw. "Ziemiach Odzyskanych", poniemieckich, czyli w Odrzanii znaczy dziś tożsamość lokalna będzie można porozmawiać jutro w księgarni "Kamienica w lesie". Z czytelnikami spotka się Zbigniew Rokita, Laureat Nagrody Literackiej Nike 2021 za książkę "Kajś".

Tym razem będzie to rozmowa o najnowszej książce tego autora pt. "Odrzania", która ukazała się nakładem Wydawnictwa Litera nova. Reportaż ukazał się rok temu. Jego fragment czyta Marcin Gaweł, a ze Zbigniewem Rokitą rozmawia Joanna Skonieczna.

Spotkanie odbędzie się w ramach projektu „Literackie Ścieżki Pogranicza: Poszukiwanie Wspólnego Łącznika”. "Kamienica w lesie", początek jutro (21 października) o godz. 17.
Posłuchaj rozmowy Joanny Skoniecznej.
Okladka książki "Gdzie jest Yeti?". Materiały promocyjne wydawnictwa
Okladka książki "Gdzie jest Yeti?". Materiały promocyjne wydawnictwa
Marcin Tomaszewski, ps. Yeti - to alpinista, wspinacz specjalizujący się m.in. w wielkościanowej wspinaczce. Z wykształcenia geodeta. Członek Kadry Narodowej Polskiego Związku Alpinistycznego, fotograf górski, autor książek oraz bajek dla dzieci wydanych w formie audiobooka we współpracy z aktorami Teatru Polskiego i Teatru Współczesnego w Szczecinie oraz Teatru Czwarte Miasto w Gdyni. Teraz pokusił się o wydanie zbioru bajek, które powstawały na przestrzeni lat, w formie książkowej.

Z autorem rozmawia Katarzyna Wolnik-Sayna.
Posłuchaj 1 częsci rozmowy Katarzyny Wolnik-Sayny
Posłuchaj 2 częsci rozmowy Katarzyny Wolnik-Sayny
Michał Janicki - aktor i dyrektor szczecińskiego Teatru Kameralnego. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Michał Janicki - aktor i dyrektor szczecińskiego Teatru Kameralnego. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
"Melancholie hrabiego Michała Janickiego herbu Puszcza Wkrzańska"- to najnowsze przedstawienie Czarnego Kota Rudego czyli sceny kabaretowej Teatru Polskiego w Szczecinie. Premiera odbyła się wczoraj wieczorem (19 października).

To sceniczne anegdoty tytułowego hrabiego Michała Janickiego, który był gościem Małgorzaty Frymus w piątkowej "Rozmowie pod Krawatem".
Posłuchaj rozmowy Małgorzaty Frymus
Ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną im. Ludwika Solskiego w Krakowie w 2004 roku, a już rok później została wyróżniona nagrodą za Najlepszy Debiut Aktorski przez Jury Festiwalu Polskiego Filmu Fabularnego w Gdyni za "Masz na imię Justine". Za ten sam obraz na Festiwalu Filmowym w Mons w Belgii, otrzymała nagrodę za Najlepszą Rolę Kobiecą. Ta kreacja zaważyła nie tylko na jej karierze, ale i życiu.

Aktorka Anna Cieślak walczy o prawa ciężko doświadczonych kobiet, działając w Fundacji La Strada. Zapewne właśnie dlatego tak koncertowo zagrała w kolejnej odsłonie serialu "Szadź" żonę seryjnego mordercy, w którego rolę wcielał się Maciej Sztur.

Pochodzi ze Szczecina i tęskni za jego przestrzenią.
Posłuchaj rozmowy Katarzyny Wolnik-Sayny