Giermasz
Radio SzczecinRadio Szczecin » Giermasz
System Shock
System Shock
Giermasz #601 - remake, czyli powrót do przeszłości
W najnowszej audycji mamy dla was dwie recenzje, kolejny wywiad i wasz ulubiony kącik "Stare ale jare:. Na start przeniesiemy się w czasie i sprawdzimy remake cyberpunkowego hitu sprzed lat, Jest to odświeżona wersja hybrydy strzelanki i RPG-a, która weszła do kanonu gatunku. Jarek Gowin ograł System Shock. Michał Król wziął się za odbudowę zniszczonych podczas drugiej wojny światowej miast, w polskim symulatorze WW2 Rebuilder. Do rozmowy zaprosiliśmy prawdziwego polskiego niezależnego twórcę. Paweł Turaczyk ze studia kantal collective stworzył m.in. grę 1Bit Castle. Na koniec w kąciku "Stare ale jare" przypomnimy początek legendarnej wyścigowej serii, czyli The Need for Speed. Zapraszamy!

Polecamy też obserwować nas na Facebooku i słuchać na Spotify lub w Podcastach Google.
Szukasz recenzji konkretnej gry? Mamy ich PONAD 1400. Dlatego polecamy nasz Spis Recenzji, gdzie szybko i łatwo znajdziesz interesujący Cię tekst i dźwięk. W nawiasie kwadratowym przy tytule informujemy, na jakiej platformie testowaliśmy grę.
WW2 Rebuilder
WW2 Rebuilder
Po ponad roku od premiery na pecetach, na konsole najnowszej generacji trafił polski symulator odbudowania miast zniszczonych w drugiej wojnie Światowej. WW2 Rebuilder od studia Madnetic Games jest klasycznym przedstawicielem tego gatunku, ale wprowadza kilka nowości, które powinny trafić do fanów tego typu produkcji. Gra nie jest wymagająca, nie narzuca ram czasowych, punktacji, więc idealnie wpisała się w moje ostatnie upodobania - tytułów relaksujących.

Grę do recenzji otrzymaliśmy od wydawcy, firmy PlayWay.
System Shock
System Shock
Zacznę trochę nietypowo, bo od razu od porady dotyczącej rozgrywki. Nie spieszcie się. System Shock Remake źle reaguje z pośpiechem. Tu potrzeba skupienia, uwagi i wolnego czasu. Wtedy ta nowa wersja produkcji sprzed 30 lat naprawdę się odwdzięczy. Choć pierwsze wrażenie jest takie, że jest wyjątkowo niewdzięczna. Taka szorstka. Ale to już jedna z cech gier właśnie z lat 90.

Grę do recenzji dostaliśmy od dystrybutora, polskiego oddziału firmy Plaion.
Pac-Man Mega Tunnel Battle - Chomp Champs
Pac-Man Mega Tunnel Battle - Chomp Champs
Akurat miło się złożyło z naszym giermaszowym kalendarzem, gdyż w środę Pac-Man miał 34. urodziny. Żółta, pożerająca kropki kulka, jest już z nami 44 lata, a cały czas żyje w świadomości graczy. Pac-Man ma już ponad 40 gier na automaty, pecety i konsole, a nie mówimy jeszcze o systemach mobilnych i nawiązaniach w innych produkcjach. Najnowszą z nich jest Pac-Man Mega Tunnel Battle: Chomp Champs. No dobra, tak w sumie nie do końca najnowszą.

Grę otrzymaliśmy od polskiego dystrybutora, firmy Cenega.
Please Fix The Road
Please Fix The Road
Mam słabość do gier logicznych. Z radzeniem sobie z zagadkami bywa u mnie różnie, raz lecę jak przecinak, innym razem czuję się jak niemowlę na zajęciach z algebry. Polska gra Please Fix The Road jest tak pośrodku, bo początek jest łatwy, przyjemny i wciągający, a potem dostajesz szpadlem po twarzy. Tak, bo to produkcja o naprawianiu dróg, gdzie trzeba mocno pogłówkować, by doprowadzić je do stanu użytkowania. Minimalistyczna, kolorowa, relaksująca i uzależniająca.

Grę do recenzji otrzymaliśmy od wydawcy, firmy Silesia Games.
1Bit Castle Remake
1Bit Castle Remake
Wywiad - Paweł Turaczyk, założyciel studia kantal collective
Na rozmowę do studia zaprosiliśmy tym razem samodzielnego, niezależnego twórcę, który po godzinach tworzy gry swojego ulubionego gatunku - tower defense. Paweł Turaczyk ze studia kantal collective opowiedział nam o swoich początkach, trudach bycia solo developerem, zamiłowaniu do pixel artu i tym, czy da się żyć z ukochanej rozrywki. Warto wspomnieć, że w portfolio ma już wydane dwie produkcje: 1Bit Castle i Otherwar, a 19 czerwca na Steamie zadebiutuje jego kolejny tytuł 1Bit Castle Remake. Zapraszam, Michał Król.

The Need for Speed
The Need for Speed
Stare ale jare - The Need for Speed (1994 r.)
Każda wielka seria ma swój początek. Dzisiaj cofniemy się do 1994 roku, kiedy po raz pierwszy mogliśmy pościgać się samochodami po ulicach wymyślonych przez twórców miast. Gra, która stała się legendą zręcznościowych ścigałek - The Need for Speed.

Zanim przejdziemy do samego gameplay'u, spróbujcie zgadnąć na jaką platformę wyszedł The Need for Speed. Wiecie? Zła odpowiedź. Pierwszą konsolą, na której mogliśmy się pościgać, jest zapomniane 3DO od Panasonica. Firma z Fukushimy próbowała wbić się w rynek konsolowy i w 1993 pokazała światu swoją pierwszą platformę. Konkurencja jednak była ogromna - Atari Jaguar, Sega Saturn, Nintendo 64 czy w końcu rewolucyjne, pierwsze PlayStation od Sony. 3DO na rynku utrzymało się tylko cztery lata, a jego następca, pomimo tego, że został zaprojektowany, nigdy nie trafił na sklepowe półki.

Wracając do The Need for Speed, na wersji na 3DO mieliśmy do wyboru trzy trasy, późniejsze edycję miały większy wybór i można było pojechać na sześciu torach. Nowinką była obecność policji, która mogła zepsuć nam zabawę naszymi autami. Tych było tylko osiem, ale wśród nich mogliśmy wybrać Lamborghini Diablo, Ferrari 512TR czy Chevroleta Corvette. The Need for Speed zebrał bardzo dobre opinie od recenzentów, którzy szczególnie podkreślali realizm, jeżeli chodzi o odwzorowanie aut i ich brzmienie. Oczywiście wszystko w ramach ograniczeń z lat 90.

The Need for Speed już trzy lata po premierze doczekało się następcy, czyli Need for Speed II. Jak okazało się z perspektywy czasu, był to początek bardzo lubianej przez graczy serii gier wyścigowych. NFS Unbound, który swoją premierę miał w 2022 roku był dwudziestym piątym Need for Speedem, a wiele z nich doczekało się już statusu kultowych.