FONOSFERA
Radio SzczecinRadio Szczecin » FONOSFERA » Reportaże i słuchowiska
Prace konkursowe uczniów SOSW w Policach związane z Rokiem prof. Marii Grzegorzewskiej
Prace konkursowe uczniów SOSW w Policach związane z Rokiem prof. Marii Grzegorzewskiej
1 września 1958 roku uruchomiony został Dom Specjalny przy Państwowym Ośrodku Wychowawczym w Policach. Dla jego potrzeb przekazano pięć budynków przy ulicy Korczaka.
Cały czas, od momentu utworzenia placówki, czynione były starania o zorganizowanie odpowiedniej bazy. Efektem tego było oddanie do użytku, w 1966 roku, nowej sali gimnastycznej z basenem, gabinetami do elektroterapii, parafiny, terapii zajęciowej i zapleczem. W trzy lata później dzięki staraniom doktora Barteckiego utworzono tzw. Izolatorium, którego głównym celem była rehabilitacja poszpitalna-pooperacyjna wychowanków Ośrodka. Rok 1969 zapisał się w pamięci pracowników i uczniów uroczystymi obchodami X-lecia placówki, połączonymi z nadaniem Zakładowi imienia Marii Grzegorzewskiej. Prof. Maria Grzegorzewska znana jest z tego, że stworzyła podstawy pedagogiki specjalnej w Polsce. Opracowała metodę rewalidacyjną i spopularyzowała ją. 100 lat temu 12 czerwca 1922 r. w Warszawie, z jej inicjatywy powstał Państwowy Instytut Pedagogiki Specjalnej w którym, kierowała się hasłem: „Nie ma kaleki – jest człowiek”. 2022 ogłoszony został rokiem prof. Marii Grzegorzewskiej.
Zapraszamydo wysłuchania reportażu Małgorzaty Furgi zatytułowanego „Nie ma kaleki - jest człowiek”, który opowiada o działalności Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego nr 1 dla Dzieci Niepełnosprawnych Ruchowo w Policach, inspirującego się ideami pani profesor Grzegorzewskiej. Premiera dzisiaj po 22-ej.
„Nie ma kaleki - jest człowiek” - reportaż Małgorzaty Furgi
Posłuchaj rozmowy Joanny Skoniecznej z Ireną Ramik-Mażewską, prof. US - Dziekanem Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Szczecińskiego
 

Zobacz także

2023-02-13, godz. 11:21 "Filip" - audiobook na podstawie prozy Leopolda Tyrmanda W Radiu Szczecin przypominamy audiobook "Filip". To adaptacja wydanej w 1961 roku powieści Leopolda Tyrmanda pod tym samym tytułem. Filip Vincel - tytułowy… » więcej 2023-02-09, godz. 15:25 "Maciej Kalenkiewicz - historia cichociemnego" - reportaż Małgorzaty Furgi Ppłk. Maciej Kalenkiewicz - „Kotwicz", niezwykła postać polskiego podziemia niepodległościowego, oficer Wojska Polskiego i Polskich Sił Zbrojnych. W czasie… » więcej 2023-02-08, godz. 06:00 "Sobota rano - parkrun na Arkonce" – reportaż Małgorzaty Furgi Czym jest parkrun? To bieg, trucht lub marsz na dystansie 5km z pomiarem czasu. W Szczecinie odbywa się w każdą sobotę o 9:00 w Parku Arkońskim i to przez… » więcej 2023-02-07, godz. 05:15 "Sąsiedzi Szewacha Weissa" - reportaż Agaty Rokickiej Sąsiedzi. Można od nich pożyczyć sól albo cukier. Można się z nimi pokłócić o zbyt głośno słuchaną muzykę. Zwyczajne, ludzkie sytuacje. Słowa nabierają… » więcej 2023-02-06, godz. 08:22 "Żona nazisty" - nowa powieść Sylwii Trojanowskiej Jest koniec 1939 roku. Mieszkańcy niemieckiego Szczecina żyją spokojnie i całkiem zwyczajnie. Codzienność Niemców prawie się nie zmieniła. W zupełnie… » więcej 2023-02-02, godz. 06:00 "Podejmij wyzwanie razem z nami" - reportaż Małgorzaty Furgi Od kliku lat w ramach Olimpiady Społecznej "Zwolnieni z Teorii" uczniowie polskich szkół realizują różne projekty. "Projekt 30" o którym opowiada reportaż… » więcej 2023-02-01, godz. 05:30 "Lubię sportową rywalizację" -reportaż Małgorzaty Furgi Bohaterka reportażu Katarzyna Bonifrowska niedawno obroniła pracę dyplomową i obecnie jest już absolwentką Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego… » więcej 2023-01-30, godz. 23:38 "Nie wyleczę się tylko z optymizmu" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny Żeglarz, wykładowca akademicki, pasjonat historii, miłośnik sztuki. Ma nawet całkiem sporą galerię obrazów z morzem w tle. Przeżył wiele sztormów, nie… » więcej 2023-01-30, godz. 14:00 "Filip" - audiobook na podstawie prozy Leopolda Tyrmanda W Radiu Szczecin przypominamy audiobook "Filip". To adaptacja wydanej w 1961 roku powieści Leopolda Tyrmanda pod tym samym tytułem. Filip Vincel - tytułowy… » więcej 2023-01-26, godz. 15:50 Szczeciński Szlak Widokowy [ROZMOWA] O tym co warto zobaczyć w północnych dzielnicach Szczecina rozmawialiśmy w ostatniej Fonosferze. Gościem audycji był Artur Krzyżański twórca Szczecińskiego… » więcej
12345