FONOSFERA
Radio SzczecinRadio Szczecin » FONOSFERA » Reportaże i słuchowiska
"Filip" Leopold Tyrmand. Materiały Wydawnictwa MG
"Filip" Leopold Tyrmand. Materiały Wydawnictwa MG
W Radiu Szczecin przypominamy audiobook "Filip". To adaptacja wydanej w 1961 roku powieści Leopolda Tyrmanda pod tym samym tytułem.
Filip Vincel - tytułowy bohater prozy Tyrmanda jest 23-letnim kelnerem pracującym w 1943 r. w Park Hotelu we Frankfurcie nad Menem. Pracują w nim także: Francuzi, Włoch, Holender, Belg, Czech i Niemcy, za młodzi by iść na front. Obsługa gości tego wytwornego hotelu, to ich sposób na przetrwanie. Nie brakuje im jedzenia, dobrych alkoholi, papierosów, mają czas na odpoczynek... Żyją jakby wojny nie było, choć to właśnie wojna sprawiła, że muszą wykonywać pracę, której nienawidzą. Dlatego młoda obsługa hotelu walczy z hitlerowcami w osobliwy sposób: rozkochuje w sobie niemieckie dziewczyny, pluje dyrekcji do kawy, robi "przekręty" na kartkach żywnościowych.
W roli tytułowej wystąpił Antoni Królikowski. W rolę narratora wcielił się Paweł Królikowski nieżyjący już aktor filmowy, telewizyjny i teatralny, a prywatnie ojca Antoniego.
Reżyserem audiobooka jest Krzysztof Czeczot - aktor i reżyser. Premiera "Filipa" odbyła się w naszym radiowym Studiu S1 w marcu 2015 roku.
Muzykę do audiobooka stworzył zespół NeoKlez.
Krótkich odcinków audiobooka mogą Państwo słuchać w dni powszednie po godzinie 9, natomiast długie odcinki, na antenie Radia Szczecin, zawsze w poniedziałki po godzinie 22.
 

Zobacz także

2024-04-23, godz. 05:27 "Młodzi duchem" – reportaż Małgorzaty Furgi Seniorzy, jeżeli zdrowie im na to pozwala, chcą być aktywni, także na emeryturze. Samorządy, organizacje pozarządowe czy różnego rodzaju placówki stwarzają… » więcej 2024-04-22, godz. 06:00 "Galeria - Zakład Żeństwo" - reportaż Anny Kolmer Znały się od miesiąca, parą były od tygodnia - tak było, kiedy wzięły ślub na scenie Teatru Współczesnego w Szczecinie. To wszystko oczywiście podczas… » więcej 2024-04-18, godz. 08:53 "Pamięć zaklęta w drzewach" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny "Drzewka pamięci" to projekt stowarzyszenia "Czas. Przestrzeń. Tożsamość". Projekt powstał po to, by upamiętnić ludzi ważnych dla powojennego Szczecina… » więcej 2024-04-17, godz. 06:00 "Przystań pierwszych żon" – reportaż Katarzyny Wolnik Sayny Jeśli szukasz spokoju i ciszy, lubisz kiedy rano budzą Cie żurawie, to jesteś we właściwym miejscu. Dziś wieczorem zapraszamy do miejsca w głębi lasu. Otulisko… » więcej 2024-04-16, godz. 12:56 "Opowieść na otwartej ranie"- reportaż Agaty Rokickiej W słoneczny jesienny dzień w parku na Gumieńcach młodzi szczecinianie sadzili cebulki kwiatowe. Mieli trudne zadanie, bo ziemia była bardzo sucha i trudno… » więcej 2024-04-15, godz. 23:00 Pierwszy Kongres Mężczyzn w Polsce [Rozmowa] Po 15 latach od pierwszego Kongresu Kobiet rusza podobna inicjatywa dla mężczyzn. Pierwszy Kongres Mężczyzn już w najbliższą sobotę w Krakowie. Jeszcze… » więcej 2024-04-15, godz. 06:00 "Męskie śpiewanie w Tanowie" - reportaż Małgorzaty Furgi Bractwo Śpiewacze z Tanowa powstało 5 lat temu, inspiracją były męskie chóry z innych europejskich krajów. Śpiewa w nim 13 osób. Żaden z chórzystów… » więcej 2024-04-12, godz. 09:35 Mapa Lubinusa [Rozmowa] W Fonosferze o Wielkiej Mapie Księstwa Pomorskiego czyli Mapie Lubinusa. Ta najważniejsza dla Pomorza mapa powstała w XVII wieku. Zamówił ją szczeciński… » więcej 2024-04-11, godz. 06:00 "Animacyjna laurka Kleszczewskich" - reportaż Małgorzaty Frymus W czwartkowej Fonosferze sporo wiadomości o naszych szczecińskich Gryfitach. Przypomnimy opowieść o tym jak powstawał animowany film o Bogusławie X oraz… » więcej 2024-04-10, godz. 06:00 "Zagrać na patyku i zaśpiewać" – reportaż Małgorzaty Furgi Letnia Szkoła Muzykowania to inicjatywa Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Ludowego w Mierzynie, realizowana w ramach projektu EtnoPolska, dofinansowanego ze środków… » więcej
12345