Rozmawiamy o pieniądzach
Radio SzczecinRadio Szczecin » Rozmawiamy o pieniądzach
To krótkie rozmowy z ekspertami, które mają wyjaśnić najważniejsze pojęcia związane z pieniędzmi, kredytami czy pożyczkami. Jarosław Gowin i jego goście podpowiedzą jak skutecznie oszczędzać, na co uważać podpisując umowy z bankami czy jak nie dać się oszustom. Wyjaśnią także czym zajmuje się Rada Polityki Pieniężnej, co to jest WIBOR, jaki wpływ na nasze życie mają stopy procentowe czy progi podatkowe.

"Rozmawiamy o pieniądzach w Radiu Szczecin" - prowadzący Jarosław Gowin
Premiera w każdy czwartek o 14.40 na antenie Radia Szczecin.
Gorzki problem z cukrem
Klienci masowo wykupują cukier ze sklepów, niekiedy biorą ze sobą kilkadziesiąt kilogramów.
Część marketów wprowadziło ograniczenia w sprzedaży produktu do kilku kilogramów "na głowę". Skąd ta panika? Czy cukier wkrótce wróci na półki i w jakich cenach? O tym Jarosław Gowin rozmawiał z profesorem Jarosławem Korpysą.
Spokojnie z tym gazem. Nie będzie (aż tak) drogo
Podwyżek raczej nie da się uniknąć, ale nie będą one aż tak dramatyczne. Eksperci studzą emocje rozpalone doniesieniami o kilkusetprocentowych wzrostach cen gazu, które wciąż obiegają media. Jak mówią, w przyszłym roku zapewne zapłacimy więcej, ale nie będzie to dramatyczny wzrost. Ostrożny optymizm zdradza m.in Jarosław Korpysa, z którym o cenach gazu rozmawiał Jarosław Gowin.
Wojna wystawia kolejny rachunek. Na talerzu
Ceny jedzenia mogą pójść w górę - ostrzegają eksperci. To z powodu sytuacji na wschodzie. Nie ma jednak powodów do paniki - uspokaja prof. Jarosław Korpysa. O tym dlaczego może być drożej i o ile rozmawiał z nim Jarosław Gowin.
Rozmawiamy o pieniądzach - Czy widać światło w sztolni? Czyli kiedy węgiel będzie tańszy
Ceny węgla rosną, rodzą się także pytania o jego dostępność. Komentatorzy mówią o panice na rynkach i wśród odbiorców. Czy kryzys węglowy to coś, do czego musimy się przyzwyczaić, czy też chwilowy trend? Profesor Jarosław Korpysa, z którym rozmawiał Jarosław Gowin przyznaje, że sytuacja jest nerwowa, ale kwestią czasu jest powrót do normy.
Rozmawiamy o pieniądzach - I tak warto oszczędzać (prąd)
Będzie drożej - ostrzegają eksperci. Jeśli ich przewidywania się sprawdzą, w przyszłym roku czekają nas podwyżki cen prądu. Trudno powiedzieć jednoznacznie, jak bardzo stawki pójdą w górę, ale specjaliści radzą, aby wrócić do dobrych nawyków oszczędzania. Nawet jeśli ceny nie wzrosną, trochę grosza zostanie nam w kieszeni - tak radzi m.in. Katarzyna Rogoźnicka z Kancelarii Doradztwa Gospodarczego Kiżuk & Michalska.
Rozmawiamy o pieniądzach - Rosnące stopy i upadki (konsumenckie)
Ponad siedem tysięcy osób ogłosiło w tym roku upadłość konsumencką. Choć liczba wniosków nieco wyhamowała, to eksperci podkreślają, że to wciąż niemal tyle, co w całym 2019 roku. Przyczyniają się do tego m.in. rosnące stopy procentowe. Zdaniem specjalistów wiele osób przeszacowało swoja zdolność kredytową i nie wzięło pod uwagę, że koszty kredytu mogą rosnąć. Więcej na ten temat w rozmowie z Katarzyną Rogoźnicką z kancelarii Kiżuk & Michalska - doradztwo gospodarcze.
Rozmawiamy o pieniądzach - Szczecin stolicą IT? Programiści na wagę złota
Zapotrzebowanie na specjalistów od IT w Szczecinie właśnie wzrosło. Szuka ich nowa firma, która otworzyła siedzibę w mieście - SII. Spółka zapowiada, że będzie walczyć o programistów, nawet jeśli gdzieś są już zatrudnieni. W grę wchodzą oczywiście wysokie pensje, ale nie tylko. Więcej na ten temat w rozmowie z przedstawicielką firmy.
Rozmawiamy o pieniądzach - Jest wyjście z "frankowej" pułapki
To już cała fala - tak o wygranych sprawach "frankowiczów" z bankami mówi szczeciński adwokat. Igor Frydrykiewicz ma na koncie już kilkadziesiąt zakończonych procesów, które zakończyły się pomyślnie dla jego klientów. Czy każdy frankowicz ma szansę na wygraną z bankiem? Co dla kredytobiorcy oznacza taki wyrok? Między innymi o to mecenasa Frydrykiewicza pyta Jarosław Gowin.
Rozmawiamy o pieniądzach - Trzy litery warte miliardy. Co oznacza KPO?
KPO czyli Krajowy Plan Odbudowy. To miliardy dla Polski, które mają nam pomóc podnieść się po covidowej zapaści gospodarczej. Na jakiej zasadzie do nas trafią? Jakie warunki musimy spełnić, żeby je otrzymać? I co z tym wszystkim ma wspólnego Unia Europejska? O to Jarosław Gowin pyta profesora Jarosława Korpysę.
123