Magazyn Międzynarodowy
Radio SzczecinRadio Szczecin » Magazyn Międzynarodowy » Magazyn Międzynarodowy
Francja i Niemcy podpisały nowy traktat o dalszym zacieśnieniu współpracy. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Francja i Niemcy podpisały nowy traktat o dalszym zacieśnieniu współpracy. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
W Akwizgranie, historycznej stolicy państwa Franków Karola Wielkiego, Angela Merkel i Emanuel Macron podpisali nowy dwustronny traktat o współpracy. Stało się to w 56. rocznicę podpisania tzw. traktatu elizejskiego przez prezydentów Francji oraz Niemiec - Charlesa de Gaulle'a i Konrada Adenauera.

Nowy dokument zapowiada zacieśnienie współpracy w obszarze polityki zagranicznej, w tym wspieranie Niemiec w staraniach o stałe miejsce w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, oraz koordynacje polityki gospodarczej, nad którą nadzór sprawować będzie wspólna rada ekspertów. Traktat szczególny nacisk kładzie na wzmocnienie współpracy przygranicznej obu państw. Chodzi między innymi o połączenie sieci wodociągowych oraz energetycznych na terenach przygranicznych, a także transportu publicznego i szpitali, które funkcjonowałyby w obu krajach.
Do posłuchania audycji zapraszają Piotr Cywiński i Piotr Semka
Goście:
  • Janusz Reiter - przewodniczący Rady Fundacji Centrum Stosunków Międzynarodowych, były Ambasador RP w Niemczech i USA;
  • Bartosz Dudek - szef sekcji polskiej rozgłośni Deutsche Welle.
 

Zobacz także

2020-04-27, godz. 22:45 Muzeum Holokaustu w Szwecji: Polska jako sprawca Szwedzki rząd przygotowuje projekt ustawy dotyczący utworzenia muzeum Holokaustu. Szwedzki historyk i autor książek dotyczących Zagłady Żydów Artur Szulc… » więcej 2020-04-27, godz. 22:39 Pandemia – jeden z największych zwrotów w historii ludzkości? To, czego jesteśmy świadkami, to coś mocniejszego, niż kryzys globalizacji. To jest przesilenie cywilizacyjne, na które złoży się kilka kryzysów – tak… » więcej 2020-04-27, godz. 22:38 Koronawirus a światowa ekonomia Walka z koronawirusem to wojna w pełnym tego słowa znaczeniu. Chiny wygrały pierwszą bitwę. Hongkong, Tajwan, Singapur i Japonia również odniosły pewne… » więcej 2020-04-27, godz. 22:30 TSUE w sprawie polskiego wymiaru sprawiedliwości Chociaż organizacja wymiaru sprawiedliwości należy do kompetencji państw członkowskich UE, to mają one obowiązek dotrzymywać zobowiązań wynikających… » więcej 2020-04-27, godz. 22:23 Grupa Wyszehradzka. Szymon Szynkowski vel Sęk awansowany Premier powołał wiceszefa Ministerstwa Spraw Zagranicznych Szymona Szynkowskiego vel Sęka na stanowisko pełnomocnika rządu do spraw polskiego przewodnictwa… » więcej 2020-03-30, godz. 21:40 Epidemia a sytuacja na Bałkanach i na Bliskim Wschodzie Europie może grozić kolejny kryzys migracyjny. Niedawno władze Turcji zgodnie z zapowiedziami otworzyły granicę z Unią Europejską. Wywołało to nową falę… » więcej 2020-03-30, godz. 21:39 Jak Rosja wykorzystuje epidemię? Ukraina uznaje władze anektowanych republik? Rosyjski ambasador trafił na dywanik w polskim MSZ, w związku z rozpowszechnianiem nieprawdziwych informacji, jakoby Polska nie zgadzała się na przelot rosyjskich… » więcej 2020-03-30, godz. 21:30 Unijna solidarność w czasach walki z koronawirusem Zdaniem komentatorów, pandemia koronawirusa to jeden z najtrudniejszych egzaminów dla Unii Europejskiej. Aż 88 proc. Włochów uważa, że UE nie zrobiła wystarczająco… » więcej 2020-03-30, godz. 21:26 Walka z koronawirusem we Włoszech, Hiszpanii i Francji We Włoszech zmarło dziś 812 osób zakażonych koronawirusem. W sumie liczba przypadków śmiertelnych przekroczyła tam 11 i pół tysiąca, zaś liczba zarażonych… » więcej 2020-03-30, godz. 21:25 Dominika Kulczyk wspiera służbę zdrowia Dominika Kulczyk postanowiła przeznaczyć 20 milionów zł na walkę z koronawirusem. "Lekarze, ratownicy medyczni, pielęgniarki, diagności i cały personel… » więcej
56789