Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński. Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin]
Abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński. Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin]
Mówimy o zupełnie innej zasadzie współpracy międzynarodowej w ramach Unii Europejskiej dziś niż ta, o której mówili twórcy Unii - uważa arcybiskup Andrzej Dzięga. Metropolita szczecińsko-kamieński w wywiadzie dla audycji katolickiej "Religia na fali" Radia Szczecin odniósł się m.in. do tego czy UE wciąż podąża drogą wartości chrześcijańskich, na których była oparta na początku.
Metropolita przyznał, że najbliższe lata rozstrzygną o przyszłości Unii Europejskiej.

- Jeśli Unia zechce być w pewnym sensie w funkcji służebnej budując jedność, partnerską i uczciwą współpracę narodów i państw Europy absolutnie będzie witana radośnie, będzie przeżywana owocnie i to będzie jedna z tych dróg nowej silnej Europy, tej samej, która jest od dwóch tysięcy lat, tylko w nieco nowej formule organizacyjnej. Jeśli niestety będą dominowały założenia jednolitego organizmu sfederowanego z pomniejszaniem roli i znaczenia wolności narodów i państw, to absolutnie tak są silne kulturowe uwarunkowania i tożsamość kulturowa narodów Europy, że albo niektóre narody zdominują inne, a więc wrócimy do okupacji i zniewolenia, albo niektóre narody będą wyłączały się z tej współpracy, bo ona nie będzie odpowiadała ich wolności i koncepcji bytu - powiedział arcybiskup Andrzej Dzięga i dodał. - Zupełnie inna była koncepcja wspólnoty wolnych narodów i wspólnoty wolnych państw niż koncepcja organizmu sfederowanego o jednolitym zarządzie, o wspólnym budżecie, wspólnej monecie, wspólnej polityce zagranicznej, czy - jak się też słyszy - o wspólnej armii.

Metropolita odniósł się również do najnowszych statystyk religijności Polaków, według których spada liczba osób na mszach świętych i przyjmujących komunię świętą. Raport w styczniu opublikował Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego.

- Gdy chodzi jedynie o nasz teren, proszę zwrócić uwagę, jak ogromny procent osób, które są u nas zameldowane, a więc w statystykach figurują jako mieszkańcy naszego terenu, faktycznie są poza granicami. To prawie 50 procent pokolenia, które jest w sile wieku, prowadzi nie tylko różne biznesy, ale też pokolenie aktywne, które jest ojcami i matkami - podkreśla arcybiskup Dzięga.

- To nie wyniki nie są zaskakujące dla nas, ale patrzymy na szerszy kontekst - mówi arcybiskup i wierzy, że "trendy nieco się zmienią, kiedy sytuacja gospodarcza i kulturowa w kraju pozwoli, żeby w kolejnym pokoleniu połowa albo 75 procent 20-30-latków nie musiała wyjeżdżać za pracą. Żeby tu mieli pracę, godziwe zarobki, żeby tu się osiedlali i zakładali rodziny".

Dodatkowo metropolita wskazuje na wzrost liczby osób starszych, samotnych i tych, którzy nie mają siły przyjść do kościoła.

W 2016 roku prawie 37 proc. Polaków deklarowało, że chodzi do kościoła na niedzielną mszę świętą. To ponad trzy procent mniej niż rok wcześniej. W archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej współczynnik jest jeszcze niższy i wynosi niespełna 23 proc. Do komunii świętej w 2016 roku przystąpiło w naszej archidiecezji 10,5 proc. przy średniej 16 proc. dla całego kraju.

Cała rozmowa z arcybiskupem Andrzejem Dzięgą na "Religia na fali" .
Relacja Piotra Kołodziejskiego.

Zobacz także

2024-04-14, godz. 15:41 Marsz dla Życia przeszedł ulicami Szczecina [ZDJĘCIA] Kilkanaście tysięcy ludzi przeszło ulicami Szczecina w 20. Marszu dla Życia. Całe rodziny, młodzi i seniorzy zamanifestowali ideę obrony życia od poczęcia do naturalnej śmierci. » więcej 2024-04-14, godz. 08:55 "Życie nie zna granic". Marsz dla Życia w Szczecinie W niedzielę ulicami Szczecina przejdzie 20. Marsz dla Życia. Jedna z największych manifestacji w obronie życia od poczęcia do naturalnej śmierci rozpocznie się o 15 na Jasnych Błoniach przed pomnikiem św. Jana Pawła II. » więcej 2024-04-13, godz. 14:31 W niedzielę Marsz dla Życia w Szczecinie 20. Szczeciński Marsz dla Życia przejdzie w niedzielę ulicami Szczecina. Jedna z największych manifestacji w obronie życia od poczęcia do naturalnej śmierci rozpocznie się o 15 na Jasnych Błoniach. » więcej 2024-04-12, godz. 11:17 "Młode pokolenie żyje w innej rzeczywistości i widzi ogromną nudę na katechezie" Trwa szczeciński Festiwal Bonhoeffera 'Ślady'. Jednym z gości dyskusji i spotkań jest filozof i religioznawca, profesor Tadeusz Gadacz. » więcej 2024-04-12, godz. 09:22 Religioznawca: ludzie nie chcą już religii, która oparta była na posłuszeństwie Hierarchowie nie chcą zaakceptować tego, że człowiek stał się dojrzalszy. Tak gość 'Rozmów pod krawatem' diagnozuje przyczyny kryzysu w Kościele. » więcej 2024-03-31, godz. 08:00 Wyjątkowe wielkanocne palmy przyciągają turystów w Świnoujściu [ZDJĘCIA] Najwyższa ma 5,5 metra wysokości, wszystkie są kolorowe i przyciągają wzrok, a mowa o wielkanocnych palmach w centrum Świnoujścia. Te nie tylko cieszą oko, ale stały się miejscową atrakcją. » więcej 2024-03-31, godz. 07:30 Caritas dziękuje za świąteczne wsparcie Śniadanie wielkanocne, Święconka Jakubowa i systematyczna pomoc parafialnych oddziałów. To wszystko składa się na wsparcie, które dla ubogich i potrzebujących zorganizował przed świętami Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kami… » więcej 2024-03-31, godz. 07:00 Wielkanocne życzenia od biskupa Zielińskiego [WIDEO] Święta Wielkanocne to czas, w którym odkrywamy wartość wiary, przywołując wydarzenia, które te święta upamiętniają: Męka, Śmierć, Zmartwychwstanie Chrystusa - mówi biskup Zbigniew Zieliński. » więcej 2024-03-31, godz. 06:45 Dziś Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego Katolicy rozpoczynają obchody Świąt Wielkanocnych. Jedni świętowali procesją rezurekcyjną na zakończenie Wigilii Paschalnej, inni wybrali tradycję i poranną mszę świętą rezurekcyjną odprawianą w niedzielę o świcie. Nabożeństwo… » więcej 2024-03-30, godz. 13:04 Święconka Jakubowa dla potrzebujących w katedrze [WIDEO, ZDJĘCIA] Prawie 400 święconek trafiło do osób w kryzysie bezdomności i potrzebujących ze Szczecina. » więcej
1234567