Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Realizacja: Wojciech Ochrymiuk [Radio Szczecin]
Około 200 osób uczestniczyło w Męskim Różańcu w Szczecinie. To pierwsza taka inicjatywa w naszym mieście.
Mszy św. o godzinie 7 rano w Bazylice Mniejszej św. Jana Chrzciciela przewodniczył salezjanin ks. Mariusz Wencławek. Potem wszyscy przeszli w małych grupach przed pomnik św. Jana Pawła II na Jasne Błonia.

- Ile razy powiemy kocham Cię do kogokolwiek, a do Matki Bożej szczególnie w modlitwie różańcowej, tyle razy potwierdzamy, że chcemy iść tą drogą, którą ona nam pokazuje - mówi pan Krzysztof.

- Musimy my mężczyźni pokazać siłę, bo różaniec to jest siła. To nie jest słabość męska, ale prawdziwie męska siła. Mężczyzna klęczący przed Matką Bożą z różańcem w ręku, to jest to, czego nam potrzeba - dodaje pan Dariusz.

- Dzisiaj także nasze rodziny, małżeństwa, nasze miasto, Ojczyzna i Kościół potrzebują mężczyzn, którzy zawiążą wspólnotę modlitwy. Ramię w ramię staną, aby zmagać się z osobistą słabością, często grzechem – ale najpierw swoim - mówił w homilii podczas mszy św. ks. Mariusz Wencławek.

Ks. Mariusz, który jest również współorganizatorem tłumaczy, dlaczego ta inicjatywa jest skierowana do mężczyzn.

- Mężczyźni zasadniczo wycofują się z takich działań, adresowanych tak ogólnie. I stąd na wielu nabożeństwach, czy to pokutnych, czy wynagradzających, czy dziękczynnych, czy przebłagalnych gromadzą się głównie kobiety. Nam zależy na tym, żeby mężczyźni poczuli się odpowiedzialni za to, co dzieje się w naszej ojczyźnie, w naszych rodzinach i stąd właśnie męski różaniec - powiedział ks. Wencławek i dodał, że różaniec jest odpowiedzią na wezwanie Matki Bożej z Fatimy, która prosi o modlitwę różańcową w duchu wynagrodzenia w ramach pierwszych sobót miesiąca.

- Prawda jest taka, że żona podrzuciła mi ulotkę i mnie przekonała - przyznał pan Łukasz. - Czemu nie? Można trochę popracować nad sobą i swoją duchowością.

- Grzech, nawet najcięższy może zgładzić tylko Boże Miłosierdzie, a nie zaciśnięta pięść - mówił dziś w homilii ks. Mariusz Wencławek. Podczas Męskiego Różańca salezjanin nawiązał do pobicia w Bazylice św. Jana Chrzciciela ks. Aleksandra Ziejewskiego. W niedzielę trzej sprawcy wtargnęli do zakrystii, domagali się od proboszcza ornatu, bo jak twierdzili chcą odprawić mszę. Potem napadli kapłana i kościelnego. Teraz siedzą w areszcie.

- Jesteśmy w świątyni, w której niedawno zaciśniętą pięścią z różańcem uderzono w twarz kapłana. Nasze różańce nie do tego są przeznaczone. My nie chcemy zaciskać pięści trzymając w nich różaniec - mówił ks. Wencławek.

Ks. Aleksander Ziejewski, który jest proboszczem Bazyliki św. Jana Chrzciciela, gdzie pierwszy raz odbył się Męski Różaniec dziękował za solidarność i modlitwę. - Chcę powiedzieć, że ani chwili nie miałem lęku. Na drugi dzień stanąłem przy ołtarzu, żeby dziękować i modlić się o przemianę serca tych, którzy dopuścili się tego czynu - powiedział ks. Ziejewski.

- Uczestnicy różańca też bardzo krytycznie odnieśli się do pobicia księdza. - To straszna rzecz i nie podoba mi się ta nagonka na księży i Kościół - przyznał pan Krzysztof.

Męski Różaniec będzie odbywał się w każdą pierwszą sobotę miesiąca. Kolejny 7 września również w Bazylice św. Jana Chrzciciela w Szczecinie. Podobne wydarzenia są m.in. w Warszawie, Olsztynie, Łodzi czy Krakowie.
Około 200 osób uczestniczyło w Męskim Różańcu w Szczecinie. To pierwsza taka inicjatywa w naszym mieście.
Relacja Piotra Kołodziejskiego.
Współorganizator wydarzenia salezjanin ks. Mariusz Wencławek tłumaczy, dlaczego ta inicjatywa jest skierowana do mężczyzn.
Ks. Wencławek dodaje, że różaniec jest odpowiedzią na wezwanie Matki Bożej z Fatimy, która prosi o modlitwę różańcową w duchu wynagrodzenia w ramach pierwszych sobót miesiąca. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Ks. Wencławek dodaje, że różaniec jest odpowiedzią na wezwanie Matki Bożej z Fatimy, która prosi o modlitwę różańcową w duchu wynagrodzenia w ramach pierwszych sobót miesiąca. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]

Zobacz także

2020-02-23, godz. 08:06 53. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu W Kościele katolickim w Polsce pod hasłem 'Szczęśliwe dzieci w trzeźwych rodzinach' rozpoczyna się 53. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Ma on zachęcić wiernych do modlitwy 'w niezwykle ważnej intencji, jaką jest wewnętrzna… » więcej 2020-01-21, godz. 10:29 Msza żałobna w intencji zmarłego bp. Stefanka We wtorek w Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa odbędzie się msza żałobna w intencji biskupa Stanisława Stefanka - wieloletniego biskupa pomocniczego w diecezji szczecińsko-kamieńskiej. » więcej 2020-01-15, godz. 13:58 Cenne relikwie trafiły do szczecińskiej cerkwi [WIDEO, ZDJĘCIA] Relikwie Krzyża Świętego i św. Mikołaja trafiły do cerkwi prawosławnej w Szczecinie. » więcej 2020-01-12, godz. 20:58 "Mój tata jest bohaterem". Wspólnota Wojowników Maryi tworzy się w Szczecinie [ZDJĘCIA] Ponad 2,5 tys. mężczyzn spotkało się w niedzielę w Legionowie na ogólnopolskim zjeździe Wspólnoty Wojowników Maryi. To wspólnota, której celem jest doskonalenie duchowe i zawierzenie Matce Bożej. W spotkaniu uczestniczyła ponad… » więcej 2020-01-09, godz. 21:07 Nowe dane o frekwencji w kościele. Diecezja na szarym końcu Wierni z diecezji szczecińsko-kamieńskiej najrzadziej chodzą na niedzielne msze święte - tak wynika z najnowszych badań Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego. » więcej 2020-01-06, godz. 09:16 Uroczystość Objawienia Pańskiego w Kościele rzymskokatolickim Kościół rzymskokatolicki obchodzi uroczystość Objawienia Pańskiego. W tradycji to Święto Trzech Króli, które nawiązuje do pokłonu mędrców ze Wschodu, którzy przybyli z darami do narodzonego Jezusa. » więcej 2019-12-29, godz. 19:07 Młodzi modlą się we Wrocławiu. "Jedno z ważniejszych miejsc na mapie Kościoła" 15 tysięcy osób z 60 krajów uczestnicy we Wrocławiu w 42. Europejskim Spotkaniu Młodych. Organizowane jest przez ekumeniczną wspólnotę braci z Taizé. » więcej 2019-12-29, godz. 16:50 Betlejem w Szczecinie. Kolędowanie z różnych stron świata Arka Noego, Natalia Niemen, Litza, Mietek Szcześniak i Mate.O - to tylko część wykonawców, których zobaczymy i usłyszymy w szczecińskiej Netto Arenie. » więcej 2019-12-29, godz. 08:09 Niedziela Świętej Rodziny w Kościele katolickim Pierwsza niedziela po Świętach Bożego Narodzenia w Kościele katolickim obchodzona jest jako Niedziela Świętej Rodziny. Z tej okazji Sekretarz Generalny Episkopatu biskup Artur Miziński zwrócił się do wiernych, by pamiętali o znaczeniu… » więcej 2019-12-28, godz. 20:48 Brat Alois we Wrocławiu: uwierzmy, że Bóg nas prowadzi Przeor Wspólnoty z Taize, brat Alois wyraził nadzieję, że Duch Święty pomoże chrześcijanom zachować odwagę i pomysłowość 'w tym okresie historii ludzkości, kiedy wszystko zmienia się w zawrotnym tempie'. » więcej
1234567