Radio SzczecinRadio Szczecin » Kultura

Olga Tokarczuk. Fot. Piotr Sawiński [Radio Szczecin/Archiwum]
Olga Tokarczuk. Fot. Piotr Sawiński [Radio Szczecin/Archiwum]
Literackie Nagrody Nobla dla Olgi Tokarczuk oraz Petera Handke są w Szwecji szeroko komentowane i budzą wśród części publicystów również kontrowersje. Pod adresem Szwedzkiej Akademii kierowane są bowiem zarzuty, że jej wybory miały podtekst polityczny.
Szwedzcy publicyści podkreślają, że po skandalu obyczajowym, jaki dwa lata temu wstrząsnął Akademią Szwedzką, kiedy męża jednej z jej członkiń skazano za gwałt i molestowanie seksualne, można było przypuszczać, że po roku przerwy literackie nagrody Nobla trafią w ręce mało kontrowersyjnych pisarzy.

Tymczasem nowi członkowie tego prestiżowego gremium wyróżniło autorów którzy - jak napisała Lisa Irenius na łamach dziennika Svenska Dagbladet - "są politycznie zaangażowani. Polka Olga Tokarczuk zajęła wyraźnie stanowisko wobec rozwoju wydarzeń w Polsce, a Austriaka Petera Handke, w związku z poparciem przez niego w latach 90. serbskich nacjonalistów, uważano wcześniej za kandydaturę wręcz niemożliwą".

Z kolei publicysta Björn Wiman o Noblu dla Handke napisał w Dagens Nyheter:

"Wydaje mi się, że zarówno Szwedzka Akademia, jak i Komitet Noblowski, chcieli w ten sposób pokazać, że ich wybory nie są podyktowane polityczną poprawnością".

Komentatorzy są jednak na ogół zgodni, że walory literackie twórczości Tokarczuk tak jak i Handke w pełni zasługują na Nagrodę Nobla.
Relacja Przemysława Gołyńskiego

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

Archiwum informacji

poniedziałek29wtorek30środa01czwartek02piątek03sobota04niedziela05poniedziałek06wtorek07środa08czwartek09piątek10sobota11niedziela12poniedziałek13wtorek14środa15czwartek16piątek17sobota18niedziela19poniedziałek20wtorek21środa22czwartek23piątek24sobota25niedziela26poniedziałek27wtorek28środa29czwartek30piątek31sobota01niedziela02

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty