Extra Kultura
Radio SzczecinRadio Szczecin » Extra Kultura » Felietony
Warsztaty przed Snem nocy letniej. Fot. Extra Kultura
Warsztaty przed Snem nocy letniej. Fot. Extra Kultura
Szekspir jako pretekst do dyskusji o prawie do miłości, dwugłowe cielę w XVII-wiecznym Szczecinie i 45-metrowa wieża wybudowana dla taty – w Extra Kulturze zawsze mile widziane są zjawiska niecodzienne. Zaglądamy do Teatru Małego, do Zamku Książąt Pomorskich i do Lasu Arkońskiego. A całe miasto będzie spowijać mrok i niezwykłość prosto z opowiadań autorów Bizarnego Szczecina.
Sen nocy letniej i miłość – warsztaty przed premierą
Za kulisami Teatru Małego – uczestnicy przed rozpoczęciem warsztatów do Snu nocy letniej
Po co Friedeborn pisał o dwugłowym cielęciu
Mrok i niepokój, czyli premiera Bizarnego Szczecina
Okiem Saurona z Arkonki – skąd się wzięła Wieża Quistorpa?
Wieża dla taty – o synu, który upamiętnił ojca
Sen nocy letniej i Tylko miłość
Spektakl na motywie wielkiej sztuki Williama Shakespeare’a szykuje się w Teatrze Współczesnym na luty przyszłego roku. Ale że nie będzie to typowe przedstawienie, warsztaty przed nim zaczęły się wcześniej. Reżyserzy, Justyna Sobczyk (twórczyni warszawskiego Teatru 21) i Jakub Skrzywanek (dyrektor artystyczny Teatru Współczesnego) zaprosili do udziału w nich osoby z niepełnosprawnościami – aby porozmawiać z nimi o miłości, w ramach hasła sezonu artystycznego: „tylko miłość”. Zajrzeliśmy za kulisy jeszcze przed rozpoczęciem warsztatów. Posłuchajcie, co powiedzieli nam i twórcy, i sami uczestnicy.

Pierwsza kronika miasta
Był urzędnikiem, a później burmistrzem Szczecina. W 1613 r. ukazała się pierwsza kronika miasta jego autorstwa. Paulowi Friedebornowi zawdzięczamy nie tylko spisanie dziejów grodu Gryfa, ale też wspaniałe (choć nieco fantastyczne) opowieści o niecodziennych zdarzeniach. Wszystko czemuś służyło.
Wszystko można już przeczytać w przepięknie wydanym trzytomowym polskim przekładzie wraz z opracowaniem Historycznego opisu miasta Szczecina na Pomorzu. Dzieło Friedeborna wydał Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie, a możecie je pobrać stąd: zamek.szczecin.pl

Bizarny Szczecin już jest
Mroczny, niepokojący, dziwny – taki jest Szczecin w oczach dziewięciorga autorów najnowszej antologii, w której głównym bohaterem jest miasto. „Bizarny Szczecin” to opowieść o nim inna niż dotychczas. Obiecywaliśmy, że damy znać, kiedy będzie dostępna – i oto jest.
Z autorami będzie się można spotkać podczas Zachodniopomorskich Spotkań z Komiksem i Popkulturą Beton w niedzielę 20 listopada o 13:00 w klubie Delta.

Wieża dla taty
Wieżami honorowani byli ludzie znani, wybitni i szanowani. Dlaczego więc swojej wieży miałby nie mieć najsłynniejszy szczeciński filantrop? – pomyślał jego syn i postawił ojcu 45-metrowy monument na Wzgórzu Arkony. Wieża Quistorpa doczekała się właśnie pierwszego pełnego opracowania. Rozmawiamy z jej autorem, Damianem Kolassą.