Extra Kultura
Radio SzczecinRadio Szczecin » Extra Kultura » Felietony
Szczecin Quistorpów, życie w XIX wieku. Źródło: Książnica Pomorska w Szczecinie
Szczecin Quistorpów, życie w XIX wieku. Źródło: Książnica Pomorska w Szczecinie
Nie trzymali bogactw dla siebie. Wspomagali potrzebujących, zakładali nowe dzielnice i oddawali swoje tereny miastu. Quistorpowie byli niezwykłą rodziną, a ich śladami podążamy w Extra Kulturze – to dzięki wystawie Szczecin Quistorpów w Książnicy Pomorskiej. Zaglądamy też do Pleciugi tuż przed premierą najnowszego spektaklu i przypominamy, że w Szczecinie mamy świetne festiwale: czytania i z filmami o górach.
Johannes Quistorp, czyli kto?
Podróż do przeszłości i co zostało ze Szczecina Quistorpów
Co ta cegła robi na wystawie?
Góry w Szczecinie, czyli zaproszenie na Festiwal O! Góry
Odkrywcy Wyobraźni i wspaniałe głosy, czyli Festiwal Czytania
Pleciuga w wirtualnym świecie
Szczecin Quistorpów

Dawno, dawno temu (w XIX w.) żyła sobie w Szczecinie (i trochę w Międzyzdrojach) pewna rodzina. Pracowita, bogacąca się, ale wspomagająca tych, którzy mieli w życiu mniej szczęścia. Tej rodzinie poświęcona jest wystawa Szczecin Quistorpów w Książnicy Pomorskiej. W Extra Kulturze sprawdzamy, co można na wystawie zobaczyć, wypytujemy o najsłynniejszego z rodu, Johannesa Quistorpa, dziwimy się, jak bardzo zmienił się teren obecnych Syrenich Stawów i sprawdzamy, o co chodzi z workiem na cement, który jest jednym z obiektów na wystawie. Albo z cegłą. Na pytania odpowiada cierpliwie Anna Koc ze Stowarzyszenia Denkmal Pomorze.
Aha, bo wystawy nie zrobiła żadna instytucja – to dzieło pasjonatów, miłośników historii Szczecina, ludzi, którzy przypominają, ile znaczą dla miasta Quistorpowie.


Odkrywcy Wyobraźni znów w Szczecinie

Dwadzieścia minut dziennie, codziennie? Tym razem dużo dłużej. Szczecin co roku staje się stolicą świetnych głosów, które czytają nam wielkie dzieła literatury. Po obostrzeniach pandemicznych Festiwal Czytania – Odkrywcy Wyobraźni wraca z wielką pompą i z nowościami. Sprawdzimy, jakimi.


Nie mamy morza, mamy za to góry. O! Góry

Czy nie mamy morza – cóż, podobno to dyskusyjne. Na pewno co roku, i to już od dziesięciu lat spotykamy się z wybitnymi ludźmi gór, a także z filmami – i profesjonalnymi, i amatorskimi, które oddają miłość do gór i zmagania z ich potęgą. Festiwal O! Góry to niesamowita atmosfera i wspaniali goście – sprawdzamy, jakie atrakcje w tym roku.


Teatr w grze komputerowej, gra w teatrze

Uzależniają? Są niebezpieczne? A może przeciwnie, potrafią pomóc rozładować codzienny stres? W Teatrze Lalek Pleciuga nowy spektakl – Seed: Śnieżyca, który wykorzystując technologię VR odkrywa razem z widzami mechanizmy życia w internecie. Bez moralizowania, bez pouczania. Za to z zachętą do myślenia.