Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury
Koncert Jackpot w Nowej Dekadencji. Fot. dzięki uprzejmości Jarosława Gaszyńskiego
Koncert Jackpot w Nowej Dekadencji. Fot. dzięki uprzejmości Jarosława Gaszyńskiego
To była wielka premiera! Piątkowy wieczór w Nowej Dekadencji był wyjątkowy dzięki artystom, którzy zagwarantowali publiczności dawkę poczucia humoru (tu szczególnie Kasia Buja Kazuba w swej bardzo klimatycznej konferansjerce), szczerość i harmonię dźwięków. W większości były to utwory autorskie zespołu Jackpot, które ku radości publiczności wreszcie wyszły "z szuflady na scenę".
Grupa wystąpiła w składzie:
Kasia Buja Kazuba – wokal
Maciej Kazuba – gitara, wokal
Marcin Matecki – piano, wokal
Gościem specjalnym był Ryszard Leoszewski.

Na koncercie była Katarzyna Wolnik-Sayna.
Posłuchaj relacji Katarzyny Wolnik-Sayny
Szymon Wyrzykowski – dyrygent. Fot. Tomasz Lazar
Szymon Wyrzykowski – dyrygent. Fot. Tomasz Lazar
Założony w 1952 roku przez ówczesnego studenta Politechniki Szczecińskiej, późniejszego profesora Jana Szyrockiego, który pełnił nieprzerwanie funkcję dyrektora artystycznego i dyrygenta chóru do 2003 roku, stał się jednym z najlepszych chórów akademickich na świecie. Ma na swoim koncie tysiące koncertów, setki międzynarodowych tournée, nagrania płyt, udział w najbardziej prestiżowych festiwalach oraz w wykonaniach i prawykonaniach dzieł wokalno-instrumentalnych, jak i a cappella.

Od października 2006 roku dyrektorem artystycznym i dyrygentem Chóru Akademickiego im. prof Jana Szyrockiego ZUT w Szczecinie jest uczeń prof. Szyrockiego – dr hab. Szymon Wyrzykowski, prof. Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego. Prowadzi także Chór Collegium Maiorum ZUT założony również przez Maestro Jana.

Absolwent Akademii Muzycznej w Poznaniu Filia w Szczecinie (Wydział Dyrygentury Chóralnej) oraz Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie (Wydział Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki w specjalności dyrygentura symfoniczno-operowa), tak jak Jego Mistrz Jan, zdobywa liczne laury na prestiżowych konkursach, rejestruje kolejne albumy i koncertuje po obu stronach globu.

W niedzielę, 11 listopada o godzinie 19 prof. Szymon Wyrzykowski zaprasza publiczność do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych z towarzyszeniem chórów i Szczecińskich Instrumentalistów. Wydarzenie odbędzie się w Bazylice Archikatedralnej pw. św. Jakuba Apostoła przy ulicy Świętego Jakuba Apostoła 1.

Wstęp na koncert jest bezpłatny.
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z prof. Szymonem Wyrzykowskim i Marią Lubańską (alt)
mat. Teatr Kana
mat. Teatr Kana
W Teatrze Kana kontynuowany jest projekt OKNO. DRUGI ODDECH.
Tym razem organizatorzy zaprosili do pracy warsztatowej i spotkania w formule Long Table Ulę Kijak, artystkę i aktywistkę, która wprowadzi uczestników w zagadnienia związane z rozpoznawaniem granic oraz budowaniem relacji opartych na szacunku i komunikacji bez przemocy.
Podczas warsztatów z Ulą Kijak szukano odpowiedzi na taie pytania:
Po czym poznać, że ktoś narusza moje granice?
Jak nie naruszać cudzych granic?
Jak sygnalizować problem, nie generując konfliktu?
Jak rozwiązywać konflikt bez przemocy?
Jak pracować zespołowo w sytuacji różnych potrzeb, przyzwyczajeń i metod?

Nie łatwo i nieprosto, ale trzeba szukać.
Posłuchaj rozmowy Małgorzaty Frymus z Ulą Kijak
Fot. Joanna Skonieczna
Fot. Joanna Skonieczna
Jak zachęcić dzieci i młodzież do czytania? Potrzebny jest czas, rozmowa i dobry pomysł.

O programach czytelniczych dla najmłodszych mieszkańców Szczecina i nieco starszych mieszkańców województwa zachodniopomorskiego Joanna Skonieczna rozmawia z Małgorzatą Narożną z Fundacji Fika.
Posłuchaj rozmowy Joanny Skoniecznej z Małgorzatą Narożną
Fot. Małgorzata Frymus
Fot. Małgorzata Frymus
Błyskotliwa komedia - sztuka Daniela Glattauera w przekładzie Marka Szalszy to najnowsza propozycja Teatru Piwnica przy Krypcie Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie.

Joanna (Joanna Matuszak) i Valentin (Arkadiusz Buszko) wybrali się na terapię małżeńską. Zgodni są tylko co do jednego - że zamierzają się rozstać. Terapeuta (Adam Kuzycz -Berezowski) diagnozuje u nich tak ostry stan napięcia, że sięga po specjalną metodę: cudowną terapię.
Posłuchaj rozmowy Małgorzaty Frymus z aktorami
Ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną im. Ludwika Solskiego w Krakowie w 2004 roku, a już rok później została wyróżniona nagrodą za Najlepszy Debiut Aktorski przez Jury Festiwalu Polskiego Filmu Fabularnego w Gdyni za "Masz na imię Justine". Za ten sam obraz na Festiwalu Filmowym w Mons w Belgii, otrzymała nagrodę za Najlepszą Rolę Kobiecą. Ta kreacja zaważyła nie tylko na jej karierze, ale i życiu.

Aktorka Anna Cieślak walczy o prawa ciężko doświadczonych kobiet, działając w Fundacji La Strada. Zapewne właśnie dlatego tak koncertowo zagrała w kolejnej odsłonie serialu "Szadź" żonę seryjnego mordercy, w którego rolę wcielał się Maciej Sztur.

Pochodzi ze Szczecina i tęskni za jego przestrzenią.
Posłuchaj rozmowy Katarzyny Wolnik-Sayny