Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury
Materiały prasowe organizatora koncertu – Szczecińskiego Chóru Chłopięcego „Słowiki”
Materiały prasowe organizatora koncertu – Szczecińskiego Chóru Chłopięcego „Słowiki”
Od wielu dni dochodzą do nas tragiczne informacje o fali powodzi, która opanowała południe i zachód kraju, powodując wiele szkód. Lokalne sztaby kryzysowe na bieżąco oceniają sytuację powodzian oraz identyfikują potrzeby poszkodowanej społeczności.

W zmienionej przez powódź rzeczywistości pojawiają się pytania o nowy dach nad głową, pieniądze na odbudowę domów, dostęp do wody pitnej, żywności, środków higienicznych, odzieży itd. Potrzeby są ogromne. Polacy w tej trudnej sytuacji bezinteresownie niosą pomoc powodzianom.

W czwartek, 3 października 2024 roku o godzinie 18 w auli I Liceum Ogólnokształcącego przy alei Piastów 12, Szczeciński Chór Chłopięcy „Słowiki” pod dyrekcją Kamila Szałaty organizuje koncert charytatywny „Przywróćmy nadzieję”. Wystąpią ponadto szczecińskie chóry: Dziewczęcy „Magnolia” prowadzony przez Maję Maligłówkę, Męski Słowiki 60 Jana Szyrockiego pod dyrekcją Ireneusza Radzika, Collegium Maiorum Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego pod dyrekcją Szymona Wyrzykowskiego oraz pianistka Katarzyna Ganczarska.

Podczas koncertu wolontariusze Polskiego Czerwonego Krzyża będą zbierać pieniądze na pomoc dla powodzian. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z Kamilem Szałatą – dyrygentem Szczecińskiego Chóru Chłopięcego „Słowiki” oraz śpiewakami zespołu: Kamilem Buko (sopran II) i Leonem Lewandowskim (alt II)
Fot. Paweł Nowakowski [Wydawnicto FORMA]
Fot. Paweł Nowakowski [Wydawnicto FORMA]
Fot. Paweł Nowakowski [Wydawnicto FORMA]
Fot. Paweł Nowakowski [Wydawnicto FORMA]
Materiały promocyjne Wydawnicta FORMA
Materiały promocyjne Wydawnicta FORMA
"Umiejscowiony w tytule nowego tomu Adriana Glenia spójnik „i” odsyła do znaczeń kojarzących się z łączliwością, wiązaniem i scalaniem odmiennych rzeczywistości, zjawisk, doświadczeń, słów, osób. Również w wymiarze genologicznym mamy w tym przypadku do czynienia z jak najbardziej udaną próbą łączenia różnorodnych rejestrów gatunkowych, znajdziemy tu bowiem współistniejące ze sobą w harmonii elementy notatnika, raptularza autobiograficznego, dziennika intymnego, quasi-reportażu, mikroeseju, szkicownika poetyckiego, peregrynarza z niedawno odbytych podróży...". Tak o nowej książce Adriana Glenia, tomie zatytułowanym "i" Bartosz Małczyński, badacz literatury.

Adrian Gleń również zajmuje się nią naukowo, ale jednocześnie (choć niekoniecznie w tej samej chwili) ją tworzy. Jak godzi te role? Jakie szufladki wyobraźni otwiera jego twórczość? Czy daje się zaszufladkować? Poeta, eseista, krytyk literacki, historyk literatury polskiej XX i XXI wieku, profesor w Instytucie Nauk o Literaturze Uniwersytetu Opolskiego, Adrian Gleń - w rozmowie z Agatą Rokicką.
Posłuchaj rozmowy Agaty Rokickiej
Materiały promocyjne organizatora
Materiały promocyjne organizatora
"Bonhoeffer wobec fenomenu zła". Pod takim hasłem odbędą się w sobotę i niedzielę (28 i 29 września) Dni Bonhoefferowskie w Szczecinie.

Dietrich Bonhoeffer nazywany był "ewangelickim świętym". Był wielkim chrześcijaninem i antyfaszystą. Do dziś uważany jest za jednego z najwybitniejszych teologów XX wieku.
9 kwietnia 1938 roku podczas uroczystości konfirmacji mówił do młodych ludzi: "Do naszego życia wkroczy wielki ból, wielka strata, choroba, śmierć. Dlaczego Bóg do tego dopuścił? Dlaczego, właśnie, dlaczego? To wielkie pytanie z braku wiary, które chce zadusić naszą wiarę".
Te słowa Bonhoeffera, który wyjaśniał młodzieży potrzebę obrony własnej wiary, można odnieść do każdego kryzysu. Za sprzeciw wobec Hitlera i jego bestialskiej ideologii, zapłacił najwyższą cenę - życia.

O Bonhoefferze i Międzynarodowych Dniach Bonhoefferowskich z pastorem Sławomirem Sikorą, proboszczem luterańskiej parafii w Szczecinie rozmawia Agata Rokicka.
Posłuchaj rozmowy Agaty Rokickiej
Materiały promocyjne wydawnictwa
Materiały promocyjne wydawnictwa
Przemysł filmowy nas nie rozpieszczał. W serialach jak bohater jechał do Szczecina, to znaczyło, że aktor wcielający się w tę rolę wypada z obsady...
Tej opinii nie podziela autor wydanej właśnie książki, Dariusz Staniewski. Jej tytuł brzmi „Trochę tutaj nakręcili, czyli szlakiem filmowego Szczecina i Pomorza Zachodniego”.

Szczecin i Pomorze Zachodnie to nie tylko „Młode wilki”, „Odwilż” i „Klangor”. W stolicy Pomorza Zachodniego, Świnoujściu, Międzyzdrojach, Kołobrzegu, Białym Borze czy Drawsku Pomorskim powstało sporo znaczących produkcji, filmowych W książce znalazły się opisy kilkudziesięciu filmów fabularnych oraz seriali, zdjęcia m.in. z planów filmowych, wspomnienia, relacje, opinie, anegdoty osób biorących udział w ich realizacji - aktorów i reżyserów, scenarzystów, dziennikarzy oraz samych mieszkańców Szczecina i województwa.

Z Dariuszem Staniewskim rozmawia Katarzyna Wolnik-Sayna.
Posłuchaj 1 części rozmowy Katarzyny Wolnik-Sayny
Posłuchaj 2 części rozmowy Katarzyny Wolnik-Sayny
Fot. materaiły promocyjne teatru
Fot. materaiły promocyjne teatru
Teatr Mały w Szczecinie czyli scena kameralna Teatru Współczesnego zaprosił w miniony piątek (20 września) na prapremierę micro musicalu. To pełen anegdot spektakl, w którym publiczność rozpozna całe spektrum emocji, jakie towarzyszą podróżującemu przez polskie wertepy, rozjazdy i torowiska.

I choć to historia dwójki kochanków, którzy pragną się spotkać w rocznicę swojego poznania, to sztuka zatytułowana "Nie twoja kolej, kochanie" jest opowieścią o wykluczeniu komunikacyjnym.

Teatr Mały odwiedziła Małgorzata Frymus.
Posłuchaj relacji Małgorzaty Frymus
Ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną im. Ludwika Solskiego w Krakowie w 2004 roku, a już rok później została wyróżniona nagrodą za Najlepszy Debiut Aktorski przez Jury Festiwalu Polskiego Filmu Fabularnego w Gdyni za "Masz na imię Justine". Za ten sam obraz na Festiwalu Filmowym w Mons w Belgii, otrzymała nagrodę za Najlepszą Rolę Kobiecą. Ta kreacja zaważyła nie tylko na jej karierze, ale i życiu.

Aktorka Anna Cieślak walczy o prawa ciężko doświadczonych kobiet, działając w Fundacji La Strada. Zapewne właśnie dlatego tak koncertowo zagrała w kolejnej odsłonie serialu "Szadź" żonę seryjnego mordercy, w którego rolę wcielał się Maciej Sztur.

Pochodzi ze Szczecina i tęskni za jego przestrzenią.
Posłuchaj rozmowy Katarzyny Wolnik-Sayny