Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury
Materiały promocyjne organizatora
Materiały promocyjne organizatora
"Bonhoeffer wobec fenomenu zła". Pod takim hasłem odbędą się w sobotę i niedzielę (28 i 29 września) Dni Bonhoefferowskie w Szczecinie.

Dietrich Bonhoeffer nazywany był "ewangelickim świętym". Był wielkim chrześcijaninem i antyfaszystą. Do dziś uważany jest za jednego z najwybitniejszych teologów XX wieku.
9 kwietnia 1938 roku podczas uroczystości konfirmacji mówił do młodych ludzi: "Do naszego życia wkroczy wielki ból, wielka strata, choroba, śmierć. Dlaczego Bóg do tego dopuścił? Dlaczego, właśnie, dlaczego? To wielkie pytanie z braku wiary, które chce zadusić naszą wiarę".
Te słowa Bonhoeffera, który wyjaśniał młodzieży potrzebę obrony własnej wiary, można odnieść do każdego kryzysu. Za sprzeciw wobec Hitlera i jego bestialskiej ideologii, zapłacił najwyższą cenę - życia.

O Bonhoefferze i Międzynarodowych Dniach Bonhoefferowskich z pastorem Sławomirem Sikorą, proboszczem luterańskiej parafii w Szczecinie rozmawia Agata Rokicka.
Posłuchaj rozmowy Agaty Rokickiej
Chór Dziecięco-Młodzieżowy „Serduszka” Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie pod dyrekcją Aleksandry Kołeckiej. Fot. Hubert Kaczmarek
Chór Dziecięco-Młodzieżowy „Serduszka” Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie pod dyrekcją Aleksandry Kołeckiej. Fot. Hubert Kaczmarek
Początki „Serduszek” związane są z 1989 rokiem, kiedy do Świątyni Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie przybył ksiądz Stanisław Gładysz, który zorganizował dla dzieci spotkania z piosenką. Było wesoło i nic nie zapowiadało kariery zespołu, ale już wkrótce do współpracy została zaproszona Renata Wołyńska, która zajęła się muzycznym prowadzeniem grupy. W 1995 roku zastąpiła Ją na krótko Alicja Delecka-Bury, a ostatecznym opiekunem muzycznym i dyrygentem została Elżbieta Berczyńska-Kus.

Od 15-lat Zespół Dziecięco-Młodzieżowy „Serduszka” prowadzi Aleksandra Kołecka. Pod Jej ręką i poprzednich dyrygentek zespół zyskał ogromną rzeszę sympatyków i zainteresowanie wśród najmłodszych. Liczne konkursy i koncerty pozwoliły wielu dzieciom i młodzieży dzielić się swoimi talentami zarówno w Szczecinie, jak i w całej Polsce, a także zagranicą.

„Serduszka” śpiewały m.in. w szkołach, kościołach, operach, salach filharmonicznych z towarzyszeniem orkiestr dętych i symfonicznych, jak i w Watykanie dla papieża Jana Pawła II. Na przestrzeni 35-lat grupa nagrała 19 płyt. Szczególne miejsce zajmuje album pt. „Naszej Matce Polsce”, zrealizowany z okazji 90. rocznicy odzyskania niepodległości Polski, który zyskał uznanie samego Prezydenta RP, bowiem znajduje się w zbiorach Pałacu Prezydenckiego.

W niedzielę, 29 września roku o godzinie 15 w Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie rozpoczną się obchody 35-lecia istnienia „Serduszek”. Na temat jubileuszu mówią: Aleksandra Kołecka – dyrygentka i ksiądz Paweł Halugas SChr oraz młodziutkie chórzystki: Wiktoria Kenig (sopran), Zuzanna Kunt (sopran) i Maja Wojtaszczyk (alt).
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z dyrygentką Aleksandrą Kołecką, księdzem Pawłem Halugasem SChr i chórzystkami „Serduszek”
"Polita" Sylwia Różycka i Michał Janicki. Fot. Włodzimierz Piątek.
"Polita" Sylwia Różycka i Michał Janicki. Fot. Włodzimierz Piątek.
Premiera "Polity" musicalu ze scenografią w 3D w reżyserii Janusz Józefowicza odbyła się wczoraj wieczorem (14.09.2024) na scenie Teatru Polskiego w Szczecinie.

To ponad dwugodzinna opowieść o jednej z największych gwiazd kina niemego - Poli Negri, z muzyką Janusza Stokłosy, kostiumami Katarzyny Banuchy. W miniony czwartek (12.09.2024) przed pierwszym pokazem z publicznością, a po środowej próbie generalnej odwiedziliśmy Teatr Polski i udało mi się porozmawiać z aktorami odtwórcami głównych ról Pola Negri i Ernstem Lubitschem.

Ale po premierowym sobotnim pokazie porozmawiała z Radiem Szczecin Janusz Józefowicz.
Posłuchaj relacji Małgorzaty Frymus i rozmowy z Sylwią Różycką i Michałem Janickim. a i Michał Janicki
Posłuchaj rozmowy Małgorzaty Frymus z reżyserem Januszem Józefowiczem.
Michał Gierke i jego nowa ksiązka. Fot. Małgorzata Frymus
Michał Gierke i jego nowa ksiązka. Fot. Małgorzata Frymus
Średniowieczną franczyzą można nazwać lokacje miast na prawie magdeburskim. Władca miał ziemię, którą "sprzedawał" grupie ludzi , a ci według pewnego schematu - dość demokratycznego budowali miasto. Michał Gierke z Książnicy Pomorskiej zbadał ten temat i wydał książkę "Geneza i rozwój miast Nowej Marchii do połowy XIV w."

Książka jest doktoratem badacza.
Posłuchaj rozmowy Małgorzaty Frymus z Michałem Gierke cz 1
Posłuchaj rozmowy Małgorzaty Frymus z Michałem Gierke cz 2
Michał Buszewicz dyrektor artystyczny Teatru Współczesnego od 1 stycznia 2025 i Jakub Skrzywanek dyrektor artystyczny Teatru Współczesnego do 31 sierpnia2024 r. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Michał Buszewicz dyrektor artystyczny Teatru Współczesnego od 1 stycznia 2025 i Jakub Skrzywanek dyrektor artystyczny Teatru Współczesnego do 31 sierpnia2024 r. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Michał Buszewicz dramaturg i reżyser teatralny będzie nowym dyrektorem artystycznym Teatru Współczesnego w Szczecinie. To już od stycznia przyszłego roku.

Do końca sierpnia tę funkcję pełnił Jakub Skrzywanek, który od 1 września przeniósł się do Krakowa, gdzie objął stanowisko dyrektora artystycznego Narodowego Starego Teatru. Jakub Skrzywanek obiecał do końca roku kalendarzowego wspierać Współczesny.

W najbliższym sezonie Teatr zrealizuje 7 premier. Będzie można zobaczyć mikro musical w Teatrze Małym "Nie twoja kolej, kochanie", potem na Dużej Scenie dwa spektakle: "Frankensteina" oraz "Na rauszu"
Posłuchaj rozmowy Małgorzaty Frymus z dyrektorami Teatru Współczesnego.
Ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną im. Ludwika Solskiego w Krakowie w 2004 roku, a już rok później została wyróżniona nagrodą za Najlepszy Debiut Aktorski przez Jury Festiwalu Polskiego Filmu Fabularnego w Gdyni za "Masz na imię Justine". Za ten sam obraz na Festiwalu Filmowym w Mons w Belgii, otrzymała nagrodę za Najlepszą Rolę Kobiecą. Ta kreacja zaważyła nie tylko na jej karierze, ale i życiu.

Aktorka Anna Cieślak walczy o prawa ciężko doświadczonych kobiet, działając w Fundacji La Strada. Zapewne właśnie dlatego tak koncertowo zagrała w kolejnej odsłonie serialu "Szadź" żonę seryjnego mordercy, w którego rolę wcielał się Maciej Sztur.

Pochodzi ze Szczecina i tęskni za jego przestrzenią.
Posłuchaj rozmowy Katarzyny Wolnik-Sayny