Radio SzczecinRadio Szczecin » Region
reklama
Zobacz
Autopromocja
Zobacz

Wiosną 1940 roku na rozkaz Stalina NKWD wymordowało 4,2 tys. wziętych do niewoli polskich oficerów. Fot. pl.wikipedia.org, WarXboT
Wiosną 1940 roku na rozkaz Stalina NKWD wymordowało 4,2 tys. wziętych do niewoli polskich oficerów. Fot. pl.wikipedia.org, WarXboT
Strasburg stchórzył przed Rosją - tak orzeczenie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka komentują przedstawiciele rodzin katyńskich w Szczecinie. W poniedziałek trybunał uznał, że nie może oceniać rosyjskiego śledztwa w sprawie zbrodni katyńskiej.
Sędziowie trybunału podkreślali, że rosyjska prokuratura wojskowa prowadziła postępowanie w sprawie zbrodni od 1990 roku, a władze tego kraju przyjęły Europejską Konwencję Praw Człowieka osiem lat później. Trybunał nie ma więc uprawnień, by zająć się tą sprawą.

Tym stanowiskiem zaskoczeni są krewni polskich oficerów zamordowanych pod Smoleńskiem w 1940 roku przez stalinowskie NKWD. Rodziny Katyńskie oskarżały Rosjan o nierzetelnie przeprowadzone śledztwo. Domagały się także ustalenia sprawców i wyciągnięcia wobec nich konsekwencji.

- Trybunał w Strasburgu stchórzył przed Rosją - uważa Ewa Gruner-Żarnoch z Federacji Rodzin Katyńskich w Szczecinie, córka zamordowanego w Charkowie Juliana Grunera. - Nie ma szans na prawdę. Byle tylko przyklepać i załatwić.

Szczeciński mecenas Bartłomiej Sochański, który reprezentował krewnych ofiar zbrodni przed trybunałem, mówi wprost. - Rosja będzie zadowolona z takiego orzeczenia.

Jego zdaniem, sędziowie ze Strasburga nie chcą zajmować się tą sprawą. - To jest może wygodne dla Strasburga, ale to nie jest dobre rozstrzygnięcie dla poczucia sprawiedliwości w Europie, gdzie kwestii podobnych do Katynia jest sporo - mówił Sochański.

Poniedziałkowe orzeczenie trybunału jest ostateczne. Rodziny ofiar nie mogą się od niego odwołać. Po tej decyzji Rosja nie będzie musiała wszczynać śledztwa jeszcze raz i wypłacać bliskim ofiar odszkodowań.

Wiosną 1940 roku na rozkaz Stalina NKWD wymordowało 4,2 tys. wziętych do niewoli polskich oficerów.
Relacja Grzegorza Gibasa.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Archiwum informacji

poniedziałek29wtorek30środa01czwartek02piątek03sobota04niedziela05poniedziałek06wtorek07środa08czwartek09piątek10sobota11niedziela12poniedziałek13wtorek14środa15czwartek16piątek17sobota18niedziela19poniedziałek20wtorek21środa22czwartek23piątek24sobota25niedziela26poniedziałek27wtorek28środa29czwartek30piątek31sobota01niedziela02
reklama
Zobacz
Autopromocja
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty