Radio SzczecinRadio Szczecin » Region
Reklama
Zobacz
Reklama
Zobacz
Autopromocja
Zobacz

Tym razem odwiedziliśmy z kamerą stadiony Wisły Kraków i Cracovii. Fot. Tomasz Chaciński [Radio Szczecin]
Tym razem odwiedziliśmy z kamerą stadiony Wisły Kraków i Cracovii. Fot. Tomasz Chaciński [Radio Szczecin]
Wiceprezes Ekstraklasy SA - spółki zarządzającej rozgrywkami piłkarskimi przyjedzie w tym tygodniu do Szczecina. Marcin Animucki chce przekonywać prezydenta Piotra Krzystka do zmiany decyzji w sprawie przebudowy stadionu.
O spotkanie wystąpiła Ekstraklasa. Według spółki pomysł modernizacji stadionu Pogoni, zamiast budowy nowego obiektu, mimo dobrych intencji, jest skazany na porażkę.

Maciej Wandzel, przewodniczący rady nadzorczej Ekstraklasy SA powiedział naszemu reporterowi, że liczy na merytoryczną rozmowę.

- Przyjedziemy bardzo dobrze przygotowani, z mnóstwem argumentów i dobrych praktyk. W ramach otwartego dialogu chcemy porozmawiać o tym projekcie z panem prezydentem - tłumaczy Wandzel.

Ekstraklasa ma nadzieję, że miasto wycofa się z pomysłu przebudowy stadionu Pogoni.

- Nawet przez dłuższy czas prezentowało się pewien pogląd, to warto się trochę od tego oderwać i spojrzeć raz jeszcze na różnego rodzaju realia. W szczególności na cyfry. Wtedy, mam taką nadzieję, osoby, które o tym decydują dojdą do wniosku iż budowa nowego stadionu może okazać się dużo lepszym projektem dla Szczecina - przekonuje przewodniczący rady nadzorczej Ekstraklasy SA.

Jednocześnie gotowość do rozmów na temat nowej lokalizacji dla stadionu podtrzymuje wójt Kołbaskowa Małgorzata Schwarz. W grę wchodzi 45 hektarów terenu w Przecławiu przy planowanej obwodnicy, która do 2020 roku ma powstać między rondem Hakena, a drogą do granicy w Kołbaskowie.

Jak mówi wójt, można rozmawiać o bezgotówkowym przejęciu gruntu.

- Trudno mi się ustosunkować do tego w jakiej to będzie formule. Nie mówię o tym, że nie za darmo, bo możemy różne formuły tutaj testować. Gmina może aportem wnieść teren do spółki czy działalności - proponuje Małgorzata Schwarz.

Nasi reporterzy przygotowali trzeci już reportaż wideo w sprawie stadionu. Po wizycie w Tychach oraz w Bielsku-Białej i w Zabrzu, tym razem odwiedzili z kamerą stadiony Wisły Kraków i Cracovii.

Cracovia wybudowała stadion w rekordowym tempie - mówi Piotr Guzik.

- Kosztował 156 milionów złotych i wybudowaliśmy go w 14 miesięcy. Kilkanaście miesięcy wstecz stał jeszcze inny obiekt, bo my nie mówimy o budowie nowego, ale o modernizacji. Tak to się nazywało, bo zrównaliśmy z ziemią stary i postawiliśmy nowy - tłumaczy Guzik.
Maciej Wandzel, przewodniczący rady nadzorczej Ekstraklasy SA powiedział naszemu reporterowi, że liczy na merytoryczną rozmowę.
Ekstraklasa ma nadzieję, że miasto wycofa się z pomysłu przebudowy stadionu Pogoni.
Jak mówi wójt, można rozmawiać o bezgotówkowym przejęciu gruntu.
Cracovia wybudowała stadion w rekordowym tempie - mówi Piotr Guzik.
Realizacja: Piotr Sawiński, Tomasz Chaciński, Tobiasz Madejski, Kamil Nieradka [Radio Szczecin]

Dodaj komentarz 5 komentarzy

Ale wy nie jesteście reporterami tylko lobbystami pogoni. Reporter jest obiektywny i bada sprawę a nie szuka potwierdzenia wygodnej tezy. Dlaczego nie zrobicie o tym ile pogoń płaci za stadion i ile jest gotowa płacić za nowy? Zadajcie te pytania prezesowi.
Jeśli piłka kopana to taki dobry biznes, to dlaczego tej niby "extra" -klasy nie stać na budowę stadionu???
Miasto ma dawać kasę, aby kilkudziesięciu gostków mogło trzepać kasę ???
Idąc tokiem rozumowania panów powyżej, to dlaczego wybudowano filharmonię skoro niewielu się nią interesuje? Albo dlaczego wybudowano basen, Arkonkę czy nową halę? Jeśli się czymś nie interesujecie i wam to zbędne to nie decydujcie za innych. Porządny stadion jest wizytówką poważnego miasta, i wbrew temu co sądzicie nie jest wykorzystywany tylko przez piłkarzy.
ps. Panie przemądrzały, Pogoń jako nazwa własna piszemy dużą literą.
Widzę, że brak ci rozumienia podstawowych pojęć. Obiekty wybudowane są miejskie i jeśli korzysta z nich podmiot prywatny to za to płaci. Stadion jest miejski a jedyny użytkownik - prywatna spółka jest traktowana tak, że jeszcze dostaje pieniądze. Rozumiesz różnicę? Ten układ robi ze Szczecina frajera, który ponosi koszty i traci kasę a ci "reporterzy" o tym milczą by tego układu tylko nie naruszyć interesu za jakim lobbują.
Co prawda nie znam się na szmaciance, ale zastanawia mnie dlaczego p.Krzystek tak obstaje przy modernizacji a nie budowie nowego obiektu. Jak nie wiadomo o co chodzi to zawsze na końcu pojawiają się pieniądze. A ja mam taki pomysł: może zamiast szukać nie wiadomo gdzie nowej lokalizacji to należałoby rozważyć Żydowce po dawnej fabryce. A przy okazji osiągnięto by dodatkowy atut tzn. tchnięcie życia w te zapomniane przez wszystkich dzielnice. Po wybudowaniu nowego stadionu można sprzedać teren po obecnej Pogoni i uzyskać spoty zwrot zainwestowanych pieniędzy.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Reklama
Zobacz
Autopromocja
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty