Radio SzczecinRadio Szczecin » Region
reklama
Zobacz
Autopromocja
Zobacz

Drugi dzień maja od dwunastu lat nazywany jest Dniem Flagi. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Drugi dzień maja od dwunastu lat nazywany jest Dniem Flagi. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Drugi dzień maja od dwunastu lat nazywany jest Dniem Flagi. Ustanowiono go decyzją Sejmu w 2004 roku.
Co ciekawe, zgodnie z ustawą z 31 stycznia 1980 roku z późniejszymi zmianami Rzeczpospolita Polska ma dwie flagi. W artykule 6. czytamy bowiem, że Flagą państwową Rzeczypospolitej Polskiej jest prostokątny płat tkaniny o barwach Rzeczypospolitej Polskiej, umieszczony na maszcie.

Flagą państwową Rzeczypospolitej Polskiej jest także flaga określona w ustępie 1, z umieszczonym pośrodku białego pasa godłem Rzeczypospolitej Polskiej. Praktyka jest taka, że biało-czerwonej bez orła używamy najczęściej w kraju, a biało-czerwona z godłem używana jest za granicami.

Nasze barwy narodowe, choć początkami sięgają średniowiecza, pierwszy raz usankcjonowane zostały podczas powstania listopadowego. To wtedy powstał dokument w którym zapisano: Izba Senatorska i Izba Poselska po wysłuchaniu wniosków Komisji Sejmowych, zważywszy potrzebę nadania jednostajnej oznaki, pod którą winni się łączyć Polacy, postanowiły i stanowią: Artykuł 1. Kokardę Narodową stanowić będą kolory herbu Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego, to jest kolor biały z czerwonym. Artykuł 2. Wszyscy Polacy, a mianowicie Wojsko Polskie te kolory nosić mają w miejscu gdzie takowe oznaki dotąd noszonymi były. Przyjęto na posiedzeniu Izby Poselskiej dnia 7 lutego 1831 roku.

Zarówno polski orzeł jak i litewska Pogoń były białe, umieszczone na czerwonym tle. Zgodnie z zasadami heraldyki kolor godła jest ważniejszy i znajduje się na górze, a tła na dole - właśnie dlatego polska flaga jest biało-czerwona.

- Barwa godła zawsze tworzy górny pas flagi, a barwa pola tworzy dolny pas - tłumaczy profesor Agnieszka Gut z Uniwersytetu Szczecińskiego. - Proporcje flagi powinny być 5 do 8. Gdybyśmy wyobrazili sobie w centymetrach to szerokość 5 cm a długość 8 centymetrów. Zmieniając wielkość, musimy zachować proporcje.

Flagę można wywieszać każdego dnia, dla podkreślenia wagi uroczystości, ale można znaleźć opinię, że powinno się to robić 25 razy w roku, aby uczcić ważne wydarzenia historyczne. W tym oczywiście w dniach 3 maja i 11 listopada, kiedy przypadają święta narodowe.

- Barwa godła zawsze tworzy górny pas flagi, a barwa pola tworzy dolny pas - tłumaczy profesor Agnieszka Gut z Uniwersytetu Szczecińskiego.
W Polsce już Rzeczpospolita szlachecka używała flagi biało-czerwonej, ale z herbem. Jednak historia odnotowała dzień świadomego użycia biało-czerwonej jako sztandaru narodowego - mówi profesor US Agnieszka Gut.
Zmieniając wielkość, musimy zachować proporcje flagi - podkreśla Agnieszka Gut.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Archiwum informacji

poniedziałek29wtorek30środa01czwartek02piątek03sobota04niedziela05poniedziałek06wtorek07środa08czwartek09piątek10sobota11niedziela12poniedziałek13wtorek14środa15czwartek16piątek17sobota18niedziela19poniedziałek20wtorek21środa22czwartek23piątek24sobota25niedziela26poniedziałek27wtorek28środa29czwartek30piątek31sobota01niedziela02
Autopromocja
Zobacz
reklama
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty