Radio SzczecinRadio Szczecin » Region
Autopromocja
Zobacz
reklama
Zobacz

Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Ceny mieszkań w Szczecinie rosną najszybciej w Polsce. Z danych NBP wynika, że w ubiegłym roku to właśnie w stolicy województwa zachodniopomorskiego najbardziej podrożały mieszkania na rynku pierwotnym. Dość duże wzrosty cen odnotowano także na rynku wtórnym. Na ten temat rozmawiali goście magazynu "Radio Szczecin na Wieczór".
Licencjonowany pośrednik nieruchomości Robert Baciocha tłumaczył, że tendencja wzrostowa w cenach mieszkań w Szczecinie jest porównywalna z sytuacją w innych większych miastach Polski i nie była zaskoczeniem dla specjalistów.

- Po tym kryzysie w latach 2008-20012, jesteśmy teraz na nowym etapie - odreagowania, ale z drugiej strony jesteśmy też podatni na ogólną, obecną sytuację gospodarczą w Polsce. Wśród społeczeństwa są pozytywne nastroje i łatwiej jest teraz podejmować decyzje, które są obarczone jakimś późniejszym zobowiązaniem finansowym, a kredyt hipoteczny na pewno takim zobowiązaniem będzie - mówił Baciocha.

Andrzej Krzemiński ze Stowarzyszenia Mieszkanicznik dodawał, że mimo wzrostu cen, coraz więcej osób decyduje się na inwestycje w nieruchomości. - Szczególnie w nieruchomości rezydencjalne, tam gdzie możemy wynajmować nieruchomość z dość dużym zyskiem. Ze względu na to, że rynek najmów został wzmocniony o osoby z zagranicy, głównie chodzi o osoby z Ukrainy. Standardowo, w porównaniu z poprzednimi dwoma latami, ceny wzrosły o około 10 proc. - wyjaśniał Krzemiński.

Dr Elżbieta Kicka z Wyższej Szkoły Bankowej tłumaczyła, że klienci, którzy decydują się na inwestycje w nieruchomości dzielą się na grupy kredytobiorców i płacących gotówką. - Klienci decydują się na kredyt po pierwsze ze względu na niskie stopy procentowe, po drugie nie boją się już rekomendacji "S". Poza tym patrzą też na to trochę przez pryzmat inwestycji - mówił Kicka. - Druga grupa to klienci gotówkowi, którzy decydują się wyciągnąć swoje środki z niskooprocentowanych lokat, upatrując na rynku nieruchomości możliwości zwiększenia tych środków w dłuższym okresie czasu.

Z danych NBP wynika, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy mieszkania podrożały o ponad 12 proc. Na razie ceny mieszkań w Szczecinie są ciągle poniżej granicy sześciu tysięcy złotych za metr kwadratowy. Przekracza ją w Polsce tylko pięć miast: Warszawa, Kraków, Poznań, Gdańsk, Wrocław.
Licencjonowany pośrednik nieruchomości Robert Baciocha tłumaczył, że tendencja wzrostowa w cenach mieszkań w Szczecinie jest porównywalna z sytuacją w innych większych miastach Polski i nie była zaskoczeniem dla specjalistów.
Andrzej Krzemiński ze Stowarzyszenia Mieszkanicznik dodawał, że mimo wzrostu cen, coraz więcej osób decyduje się na inwestycje w nieruchomości.
Dr Elżbieta Kicka z Wyższej Szkoły Bankowej tłumaczyła, że klienci, którzy decydują się na inwestycje w nieruchomości dzielą się na grupy kredytobiorców i płacących gotówką.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Archiwum informacji

poniedziałek29wtorek30środa01czwartek02piątek03sobota04niedziela05poniedziałek06wtorek07środa08czwartek09piątek10sobota11niedziela12poniedziałek13wtorek14środa15czwartek16piątek17sobota18niedziela19poniedziałek20wtorek21środa22czwartek23piątek24sobota25niedziela26poniedziałek27wtorek28środa29czwartek30piątek31sobota01niedziela02
Autopromocja
Zobacz
reklama
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty