Radio Szczecin » Region »

Nowe szczegóły po tragicznym pożarze w Koszalinie. Wstępne ustalenia są szokujące

Informacyjna Agencja Radiowa
Fot. Przemysław Polanin [Radio Szczecin]
Fot. Przemysław Polanin [Radio Szczecin]
Piątkowa tragedia w koszalińskim escape roomie może być efektem braku odpowiedniej drogi ewakuacyjnej - powiedział Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej. W pożarze lokalu, w którym znajdował się pokój zagadek, zginęło pięć 15-letnich dziewcząt.
Przyczyną śmierci pięciu 15-latek było zatrucie tlenkiem węgla - poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej w Koszalinie Ryszard Gąsiorowski. Takie są ustalenia po sekcji zwłok ofiar. Dziewczęta były uczennicami trzeciej klasy gimnazjum.

Gąsiorowski poinformował, że "bezpośrednią przyczyną pożaru w koszalińskim escape roomie, w którym zginęło pięć nastolatek, było rozszczelnienie jednego z urządzeń gazowych". Tak wynika ze wstępnych ustaleń śledczych. - W tej chwili wynika nam, że bezpośrednią przyczyną powstania ognia było jakieś rozszczelnienie butli zainstalowanych w piecykach ogrzewających pomieszczenia tego budynku - powiedział rzecznik prokuratury.

Gąsiorowski dodał, że z ustaleń prokuratorów wynika, iż na terenie escape roomu znajdowały się cztery urządzenia gazowe. - Na pewno były w tzw. poczekalni tego pokoju gier i to tam najprawdopodobniej rozpoczął się pożar. Pożar odciął pracownika, który miał czuwać nad obecnymi w obiekcie uczestnikami gry od możliwości odblokowania drzwi. Takie są tragiczne, wstępne ustalenia - dodał Gąsiorowski.

Śledztwo prowadzi cały czas kilku koszalińskich prokuratorów oraz policjanci z Komendy Miejskiej w Koszalinie oraz Komendy Wojewódzkiej w Szczecinie.

Generał brygadier Leszek Suski podkreślił, że ze wstępnych ustaleń straży wynika, że w lokalu, w którym prowadzono escape room, było wiele zaniedbań. - Urządzenia ogrzewcze prawdopodobnie były zbyt blisko materiałów palnych. W pomieszczeniu znaleźliśmy również świece, więc istnieje prawdopodobieństwo używania ognia otwartego. Instalacje elektryczne były prowadzone w sposób prowizoryczny. Gaśnice, które były w pomieszczeniu, nie zostały użyte. Do tragedii doszło przede wszystkim na skutek braku zapewnienia właściwej ewakuacji osób, które się tam znajdują - powiedział Suski.

Przyczyną tragedii w escape roomie w Koszalinie było nieprzystosowanie budynku do prowadzania takiej działalności. Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej Leszek Suski powiedział podczas konferencji prasowej w Koszalinie, że regulamin korzystania z escape roomu nie był przestrzegany.

- W regulaminie firmy były określone, że osoby niepełnoletnie, a były to osoby niepełnoletnie, mogą przebywać i brać udział w tej "zabawie" pod opieką osoby dorosłej. Osoba, która była odpowiedzialna za prowadzenie tej zabawy to 26-letni mężczyzna, który w chwili wybuchu pożaru prawdopodobnie nie znajdował się w środku w tym pomieszczeniu - dodał Suski.

Generał brygadier Leszek Suski powiedział, że pomieszczenie, w którym znajdowały się dziewczęta, miało niewiele ponad 7 metrów kwadratowych. W środku znajdowało się prowizoryczne wyposażenie: dwa fotele i lampa. Komendant Główny podkreślił, że strażacy dotarli do miejsca zdarzenia w pięć minut od otrzymania zgłoszenia. Pierwsze osoby zaczęli wyciągać po 15 minutach. Suski dodał, że śmierć dziewcząt mogła nastąpić na skutek zatrucia się substancjami toksycznymi, które wydzielały palące się materiały.

Tomasz Kubiak, rzecznik prasowy zachodniopomorskiego komendanta policji powiedział, że wiadomo już, gdzie dokładnie pojawił się ogień. - Pożar był rozwinięty w pomieszczeniu obok pomieszczenia, w którym odnaleziono ofiary tragicznego zdarzenia - poinformował Kubiak.

Tomasz Kubiak zaprzeczył, jakoby przyczyną pożaru był wybuch butli gazowej. - Państwowa Straż Pożarna podczas swoich działań nie zaobserwowała i nie było wybuchu butli gazowej na miejscu zdarzenia. Co do dokładnych elementów ogrzewania tego pomieszczenia i znajdujących się tam elementów nie mogę się wypowiadać w tej chwili, bo prowadzone jest dochodzenie. Na miejscu jest biegły, który wszystko ocenia i jeżeli będzie możliwość poinformowania o wszystkich szczegółach, to taką informację na pewno Państwo otrzymają - zapewnił Kubiak.

Przyczyny wybuchu pożaru i tragedii bada prokuratura i policja. W piątek w późnych godzinach popołudniowych w escape roomie w Koszalinie przy ulicy Piłsudskiego doszło do wybuchu pożaru. Zginęło pięć 15-letnich uczennic gimnazjum.

Zgodnie z decyzją ministra spraw wewnętrznych w całym kraju ruszyły kontrole tzw. escape roomów. Strażacy zalecają, żeby nie korzystać z nich do czasu wyjaśnienia przyczyn tragedii. Według wstępnych danych straży pożarnej w całej Polsce jest około tysiąca takich obiektów.

Niedziela będzie dniem żałoby w Koszalinie.
Generał brygadier Leszek Suski podkreślił, że ze wstępnych ustaleń straży wynika, że w lokalu, w którym prowadzono escape room, było wiele zaniedbań.
Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej Leszek Suski powiedział podczas konferencji prasowej w Koszalinie, że regulamin korzystania z escape roomu nie był przestrzegany.
Ryszard Gąsiorowski poinformował, że "bezpośrednią przyczyną pożaru w koszalińskim escape roomie, w którym zginęło pięć nastolatek, było rozszczelnienie jednego z urządzeń gazowych". Tak wynika ze wstępnych ustaleń śledczych.
Gąsiorowski dodał, że z ustaleń prokuratorów wynika, iż na terenie escape roomu znajdowały się cztery urządzenia gazowe.
Tomasz Kubiak, rzecznik prasowy zachodniopomorskiego komendanta policji powiedział, że wiadomo już, gdzie dokładnie pojawił się ogień.
Tomasz Kubiak zaprzeczył, jakoby przyczyną pożaru był wybuch butli gazowej.
Koszalin

Region

W Szczecinie zapłacimy więcej za wywóz śmieciW Szczecinie zapłacimy więcej za wywóz śmieciCzekają nas podwyżki opłat za wywóz śmieci.'Za' byli radni rządzącej koalicji Bezpartyjnych i Koalicji Obywatelskiej, 'przeciw' był opozycyjny PiS.» więcej Park Wolności w Podjuchach na półmetku [ZDJĘCIA]Park Wolności w Podjuchach na półmetku [ZDJĘCIA]Są alejki, plac zabaw, a nawet wybieg dla psów. Posiano też już trawę i posadzono drzewa. Kończy się powoli budowa Parku Wolności w Podjuchach.» więcej "Cichociemny" i żołnierz AK będzie miał swoją ulicę w Szczecinie"Cichociemny" i żołnierz AK będzie miał swoją ulicę w SzczecinieNa Gumieńcach będzie ulica imienia majora Hieronima Dekutowskiego 'Zapory'. 'Za' takim patronem - 'Cichociemnym', żołnierzem AK walczącym później z komunistyczną dyktaturą - była większość szczecińskich radnych, niezależnie od klubu.» więcej "Nie" dla skuterów w komunikacji miejskiej. Zła wiadomość dla Balbiny [ZDJĘCIA]"Nie" dla skuterów w komunikacji miejskiej. Zła wiadomość dla Balbiny [ZDJĘCIA]'Balbina' nie może wjechać swoim skuterem do pojazdów szczecińskiej komunikacji miejskiej - szczecińscy radni przegłosowali stosowną poprawkę do regulaminu przewozów.» więcej Zabił siekierą. Sąd wydał najniższy możliwy wyrokZabił siekierą. Sąd wydał najniższy możliwy wyrokOsiem lat więzienia za zabicie siekierą. W szczecińskim Sądzie Okręgowym zapadł wyrok w sprawie zabójstwa, do którego doszło w marcu ubiegłego roku w Świnoujściu. Podczas awantury 65-letni Marek P. zadał obuchem siekiery dwa uderzenia kol ...» więcej Diler narkotyków wpadł w ŚwinoujściuDiler narkotyków wpadł w ŚwinoujściuPolicjanci ze Świnoujścia złapali dilera narkotyków. W momencie przeszukania, miał przy sobie łącznie prawie 50 gramów narkotyków - marihuany, heroiny i amfetaminy.» więcej Filharmonia zaświeci na fioletowo. Na znak solidarności z chorymi na epilepsjęFilharmonia zaświeci na fioletowo. Na znak solidarności z chorymi na epilepsjęSzczecińska filharmonia we wtorek zmieni barwy z okazji Międzynarodowego Dnia Epilepsji. Lawendowy Dzień ma za zadanie uświadomić ludzi, co to za choroba i jakie są jej objawy.» więcej Z siekierą na kolegę. Twierdzi, że nie chciał zabić. Zeznają świadkowieZ siekierą na kolegę. Twierdzi, że nie chciał zabić. Zeznają świadkowieUderzył kolegę dwa razy w głowę siekierą, bo chciał mu dać nauczkę. W procesie 65-letniego Marka P. ze Świnoujścia we wtorek będą zeznawać świadkowie.» więcej Kolejne przypadki odry w regionieKolejne przypadki odry w regionieDwa nowe przypadki odry odnotowano w minionym tygodniu w regionie. Zachorowały osoby w wieku 39 i 46 lat z powiatów: polickiego i koszalińskiego.» więcej Agresywne psy na PrawobrzeżuAgresywne psy na PrawobrzeżuDwa owczarki rasy środkowoazjatyckiej zagryzły psa na szczecińskim Prawobrzeżu.» więcej
1234567

FOTOGALERIA

Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Na liście są także między innymi poseł Michał Jach, wiceminister środowiska Małgorzata Golińska i Jerzy Materna, wiceminister gospodarki morskiej. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Dzień otwarty Wydziału Malarstwa i Nowych Mediów potrwa do godz. 18. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
© Polskie Radio Szczecin SA. Wszystkie prawa zastrzeżone.Regulamin korzystania z portaluPolityka prywatnościBiuletyn Informacji Publicznej

Szanowny Użytkowniku.

Poniżej zebraliśmy informacje dotyczące zasad przetwarzania Twoich danych osobowych wynikających z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (zwanym dalej RODO). Prosimy o ich przeczytanie – nie powinno to zająć zbyt wiele czasu. Z niniejszego opracowania dowiesz się jakie obowiązki ma Administrator, jakie przysługują Ci prawa oraz w jaki sposób z tych praw korzystać. W razie jakichkolwiek wątpliwości skontaktuj się z nami.

Przechodząc do serwisu lub klikając w prawym górnym rogu tej informacji, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych oraz na wskazane poniżej działania.

Wykorzystujemy pliki cookies oraz inne technologie

W naszych serwisach wykorzystujemy pliki cookies (tzw. „ciasteczka”) i inne pokrewne technologie, mające na celu:

Zakres wykorzystywania plików cookies możesz zdefiniować w ustawieniach wykorzystywanej przez Ciebie przeglądarki. Bez wprowadzenia zmian ustawień, informacje w plikach cookies mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Więcej szczegółów znajdziesz w Polityce prywatności .

Co to są dane osobowe?

Dane osobowe to informacje o zidentyfikowanej lub możliwej do zidentyfikowania osobie fizycznej. Mogą to być m.in. imię i nazwisko, adres e-mail czy numer telefonu. W zakresie korzystania z takich jak nasz serwisów internetowych wyróżnia się również dane osobowe takie jak jak adres IP użytkownika, informacja o dotychczasowej aktywności użytkownika, informacja zbierana za pośrednictwem tzw. plików cookies, a także podobnych technologii. Jeśli dany plik cookie nie zawiera danych osobowych, ale możliwe jest zestawienie informacji z tego pliku z inną informacją pozyskaną od Ciebie, tzn. jeśli jest możliwość zidentyfikowania Twojej osoby – takie pliki cookies są również objęte ochroną wynikającą z przepisów dotyczących bezpieczeństwa danych osobowych.

Pliki cookies, potocznie zwane "ciasteczkami” są plikami, w których podczas przeglądania strony internetowej, zapisują się pewne informacje trafiające ostatecznie do urządzenia końcowego (np. komputera lub smartfona). Pliki cookies mają wiele funkcji – od umożliwiających prawidłowe funkcjonowanie naszego serwisu internetowego, po pozwalające na zachowywanie preferencji użytkownika, jak również personalizowanie stron internetowych w zakresie wyświetlanych treści oraz dostarczanych reklam.

Co powinieneś wiedzieć w zakresie bezpieczeństwa Twoich danych osobowych w związku z RODO

 1. Administratorem Twoich danych osobowych jest Polskie Radio Szczecin S.A. z siedzibą przy al. Wojska Polskiego 73, 70-481 Szczecin (zwane dalej „Rozgłośnią”).
 2. Na mocy art. 37 ust. 1 lit. a) RODO został powołany Inspektor Ochrony Danych (IOD), który nadzoruje sferę przetwarzania danych osobowych w Rozgłośni. Z IOD możesz skontaktować się pisząc na adres podany powyżej lub na adres mail iod@radioszczecin.pl . Inspektor chętnie pomoże we wszystkich kwestiach związanych z ochroną danych osobowych, w szczególności udzieli odpowiedzi na pytania dotyczące przetwarzania Twoich danych osobowych.
 3. Twoje dane osobowe przetwarzane będą w celu :
 4. Rozgłośnia przetwarza Twoje dane osobowe w ściśle określonym, minimalnym zakresie niezbędnym do osiągnięcia celach, o których mowa powyżej.
 5. Twoje dane osobowe mogą zostać udostępnione innym podmiotom. Podstawą ww. działania mogą być przepisy prawa (np. ZUS, administracja skarbowa, wymiar sprawiedliwości) lub właściwie skonstruowane, zapewniające bezpieczeństwo danym osobowym, umowy powierzenia danych do przetwarzania podmiotom trzecim, z którymi współpracuje Rozgłośnia (np. z podmioty sektora teleinformatycznego i telekomunikacyjnego, usług analitycznych i marketingowych).
 6. Twoje dane osobowe mogą być przekazywane do państwa trzeciego lub organizacji międzynarodowej wyłącznie za Twoją jednoznaczną zgodą uzyskaną po uprzednim przestawieniu zasad i potencjalnych skutków takiego przekazania oraz spełnieniu szeregu wymogów określonych zapisami RODO.
 7. W przypadku wskazanym w pkt 5 i 6 Twoje dane będą zabezpieczone w sposób zapewniający im poufność z wykorzystaniem właściwych rozwiązań technicznych i technologicznych zgodnych z dobrymi praktykami stosowanymi w procesie bezpiecznego przetwarzania danych osobowych.
 8. Twoje dane osobowe będą przechowywane przez okres niezbędny do realizacji celu dla jakiego zostały zebrane, zgodnie z terminami archiwizacji określonymi przez ustawy szczególne oraz ustawę z dnia 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach (Dz.U. z 2018 r., poz. 217), a w przypadku gdy były przetwarzane na podstawie wyrażonej przez Ciebie zgody – do momentu jej wycofania.
 9. W związku z przetwarzaniem Twoich danych osobowych przysługuje Ci prawo do:
 10. Z powyższych uprawnień można skorzystać bezpośrednio w siedzibie Polskiego Radia Szczecin S.A., kierując korespondencję na adres siedziby Administratora lub na adres poczty elektronicznej Inspektora Ochrony Danych.
 11. Jeżeli uznasz, iż przetwarzanie dotyczących Twoich danych osobowych narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO) przysługuje Ci prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego na adres: Urząd Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa
 12. Podanie danych osobowych jest dobrowolne ale w zależności od sytuacji może być wymogiem ustawowym lub umownym. W szczególnych przypadkach niepodanie danych może warunkować realizację działań których jesteś Podmiotem (w tym zawarcie umowy).
 13. Twoje dane będą mogą podlegać zautomatyzowanemu przetwarzaniu polegającemu na profilowaniu. Personalizujemy treści i reklamy a także poddajemy analizie aktywność na stronie i w Internecie. Jednym ze sposobów przetwarzania przez nas danych osobowych jest tzw. profilowanie, które polega na tym, że możemy w oparciu o Twoje dane tworzyć dla Ciebie profile preferencji i następnie dostosowywać treści wyświetlanych reklam tak, aby odpowiadały Twoim potrzebom i zainteresowaniom. Jednocześnie informujemy, że nie dokonujemy zautomatyzowanego podejmowania decyzji, w tym w oparciu o profilowanie.