Najlepszą sytuację Francja miała w 92. minucie. Evra dośrodkował do Gignaca, ten obrócił się z piłką i uderzył w słupek. Fot. www.twitter.com/UEFAEURO
Najważniejszy mecz Mistrzostw Europy rozstrzygnął się w dogrywce. W 109. minucie tytuł najlepszej drużyny na starym kontynencie zapewnił Portugalii Eder.
Najważniejszy mecz Mistrzostw Europy rozpoczęty. Początek wielkiego finału należał do Francuzów, choć to Portugalia miała doskonałą sytuację już w 4. minucie. Cedric podał do Naniego, ale ten niecelnie uderzył z powietrza. W 10. minucie Payet świetnie dograł do Griezmanna, a strzał pod poprzeczkę świetnie wybronił Patricio. W 23. minucie Portugalia straciła swojego najważniejszego zawodnika. Kontuzji doznał Cristiano Ronaldo i na noszach opuścił boisko. W 34. minucie Francja mogła prowadzić. Potężny strzał z ostrego kąta Moussa Sissoko wybronił Rui Patricio i uratował Portugalczyków instynktowną interwencją. Do końca połowy drużyny bezskutecznie atakowały, lecz wynik nie uległ zmianie. 0:0 po pierwszych 45 minutach.

Pierwsze minuty drugiej połowy to nieśmiałe ataki obu drużyn. Dopiero w 59. minucie doszło do groźnej sytuacji. Coman pomysłowo podał do Griezmanna. Ten wbiegł w pole karne i płasko uderzył przy bliższym słupku, ale portugalski bramkarz był na miejscu. Najlepszy strzelec EURO 2016 kolejną sytuację miał w 66. minucie meczu. Po raz kolejny dośrodkował Coman, Griezmann z bliska uderzył głową, ale tuż nad poprzeczką. W 75. minucie Coman podał do wbiegającego w pole karne Girouda, ten z ostrego kąta oddał mocny strzał a piłkę z trudem wybronił Rui Patricio. Swoją okazję Portugalia miała w 80. minucie. Dośrodkowana przez Naniego piłka leciała za kołnierz bramkarza Francji, ten z trudem odbił ją przed siebie. Dobitkę Quaresmy zdążył jednak złapać. W 84. minucie na strzał z dystansu zdecydował się Sissoko. Potężne uderzenie wybronił jednak Rui Patricio. Najlepszą sytuację Francja miała w 92. minucie. Evra dośrodkował do Gignaca, ten obrócił się z piłką i uderzył w słupek. Mogło być 1:0 i po meczu. Regulaminowy czas się skończył i sędzia zarządził dogrywkę.

Ostatni finał EURO w którym była dogrywka odbył się w 2000 roku. David Trezeguet zdobył wtedy zwycięską bramkę w meczu z Włochami.

Pierwsza połowa dogrywki przebiegła dość spokojnie. W 103. minucie doskonałą sytuację miała Portugalia. Dośrodkowanie z rzutu rożnego, piłka spada na głowę Edera, lecz ten jednak uderzył wprost w Llorisa. Kolejna sytuacja dla piłkarzy Portugalii była w 108. minucie. Guerreiro uderzył z rzutu wolnego, ale trafił w poprzeczkę. Pogromcy polaków poszli za ciosem i chwilę później wyszli na prowadzenie. Eder zbiegł do środka i z 25 metrów uderzył płasko w kierunku bliższego słupka. Bramkarz Francji nie sięgnął piłki i Portugalia prowadziła 1:0. Do końca meczu Francuzi bili głową w mur i gospodarze przegrali najważniejszy mecz Mistrzostw Europy. Portugalia najlepszą drużyną na starym kontynencie!

Francja - Portugalia 0:1 (0:0, 0:0, 0:1)
0:1 - 109' Eder

Portugalia: Rui Patricio - Cedric Ż, Pepe, Jose Fonte, Raphael Guerreiro Ż - Renato Sanches (79' Eder), William Carvalho Ż, Adrien Silva (66' Joao Moutinho), Joao Mario Ż - Nani, Cristiano Ronaldo (25' Ricardo Quaresma).

Francja: Hugo Lloris - Bacary Sagna, Samuel Umtiti Ż, Laurent Koscielny, Patrice Evra - Moussa Sissoko (110' Anthony Martial), Paul Pogba Ż, Blaise Matuidi Ż, Dimitri (58' Kingsley Coman) - Antoine Griezmann, Olivier Giroud (78' Andre-Pierre Gignac).